Co musíte ráno vědět (16. ledna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, na čem se dohodly USA a Čína a za co také hrozí vězení v Severní Koreji? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu po uzavření první fáze obchodní dohody USA s Čínou posílily, většinu zisků ale následně odevzdaly

Americké akcie ve středu zpevnily. USA a Čína podepsaly první fázi obchodní dohody a slíbily vyřešit svůj celní spor, který déle než rok hýbe finančními trhy. Zisky však byly nízké kvůli ztrátám některých firem po zveřejnění hospodářských výsledků. Index Dow si připsal 0,31 % na 29 030,22 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,19 % na 3 289,29 bodu a technologický index Nasdaq Composite stoupl o 0,08 %, na 9 258,70 bodu. Index volatility VIX se zvedl o nevýrazných 0,24 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,78 %. Ceny ropy klesly o třetinu procenta, zlato zpevnilo bezmála o procento a stříbro o dvě procenta, mírné zisky si připsaly i nejsledovanější kryptoměny.

Akciové tituly, které analytici na prahu roku 2020 milují (2. část)
Americké akcie mají za sebou jeden z nejlepších roků v historii. Krásná vzpomínka, ztěžuje to ale výběr zajímavě oceněných titulů. Přesto se najdou akcie, které mají podle analytiků atraktivní růstový potenciál.

2. Evropské akcie ve středu i přes optimismus ohledně obchodní dohody uzavřely smíšeně

Evropské akcie ve středu uzavřely smíšeně, když trh netrpělivě vyhlížel podepsání dokumentu, který by měl uzavřít první fázi obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Investory mírně znervóznilo prohlášení amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že zatím nebudou zrušena ani snížena cla uvalená na dovoz čínského zboží. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel ze ziskem pouze 0,01 % na 419,63 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,27 % na 7 642,8 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,14 % na 6 032,61 bodu a německý DAX ztratil 0,18 % na 13 432,3 bodu. Dařilo se zejména veřejným službám, jež získaly zhruba 1,3 %, naopak automobilový sektor oslabil o 1,7 %.

Co Twitter dal: Back in 2000
Tentokrát o dluzích ve světě, ale také o relativně nízké zadluženosti ČR, o stejně drahých akciích jako v roce 2000, o Trumpovi, který krade ropu, a nakonec několik obrázků o tom, jak fungují finance.

3. Pražská burza ve středu po pěti posíleních v řadě oslabila, dolů ji stáhly akcie Erste a KB

Pražská burza ve středu přerušila růstovou sérii. Index PX klesl o 0,53 % na 1 133,09 bodu. Přispěly k tomu zejména akcie Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů a zároveň i nejvýraznějšího propadu z hlavních emisí burzy. Odepsaly 1,93 % na 843,40 Kč.

Singer: Zemědělská půda je stále nedoceněná a přehřátí realitního trhu není hrozbou pro finanční soustavu
Kryptoměny jako sázení na žetony, stále nedoceněná zemědělská půda a realitní trh ne tak přehřátý, aby to znamenalo riziko pro finanční soustavu. Krátký vhled do oblasti alternativních investic byl součástí debaty z cyklu ABCD investora, které se zúčastnil hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer a partner společnosti Save & Capital Roman Chlupatý.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé inflaci a českému indexu cen výrobců. Odpoledne Evropská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a ve Spojených státech vyjdou indexy cen dovozu a vývozu, údaje o maloobchodních tržbách, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o podnikových zásobách a index realitního trhu od NAHB. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní společnosti Bank of New York Mellon, Morgan Stanley nebo CSX. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zástupci USA a Číny podpisem stvrdili ukončení první fáze obchodních jednání

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che ve středu v Bílém domě podepsali dílčí obchodní dohodu, která uzavřela první fázi obchodních jednání mezi oběma zeměmi. Čína podpisem dokumentu mimo jiné přislíbila navýšení importu amerických průmyslových výrobků, zemědělských plodin, služeb a energií. Ke snížení či zrušení cel ale zatím nedojde, uvedl americký prezident Donald Trump.

6. HDP Německa loni vzrostl o 0,6 %, nejméně od roku 2013

Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt se zvýšil jen o 0,6 %, což je nejpomalejší tempo růstu od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na tiskové konferenci v Berlíně zveřejnil spolkový statistický úřad. Ještě předloni růst dosáhl 1,5 %.

7. Bankám Goldman Sachs i Bank of America ve čtvrtletí klesl zisk

Finančnímu ústavu Bank of America, který je podle objemu aktiv druhou největší bankou v USA, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o čtyři procenta na 6,75 miliardy dolarů. Ve výraznějším poklesu zisku zabránily solidní výsledky v obchodování s dluhopisy a růst úvěrů. Bance Goldman Sachs ve stejném období klesl zisk ještě výrazněji.

8. Amazon v Indii investuje miliardu USD do malých a středních firem

Americký internetový prodejce Amazon investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes svůj portál. Řekl to ve středu šéf Amazonu Jeff Bezos, který je teď v Indii na pracovní cestě. Maloobchodníci se ale během Bezosova pobytu v zemi chystají proti Amazonu demonstrovat. Obávají se, že americký podnik bude mít v Indii negativní vliv na maloobchodní sektor.

9. Europoslanci podpořili zelenou dohodu, odmítli zmínit jádro

Poslanci Evropského parlamentu ve středu podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 % proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Dva pozměňovací návrhy, které uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, ale europoslanci odmítli.

ČR získá z uhelného fondu EU 14,6 miliardy Kč, nejvíce připadne na Polsko
Polsko bude výrazně největším příjemcem peněz z fondu, kterým chce Evropská komise kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na klimaticky odpovědné hospodářství. Z celkových 7,5 miliardy eur získá Varšava dvě miliardy. Česko bude mít po Německu a Rumunsku čtvrtý největší podíl 581 milionů eur. ČTK to ve středu sdělily diplomatické zdroje.

10. Benda: ČNB očekává další zpevňování koruny

Česká národní banka očekává, že koruna bude nadále zpevňovat, i když ne tak silně jako v letech 2008 a 2009. Na ekonomické konferenci ve Vídni to ve středu řekl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Dodal, že letos bude mít banka prostor ke zvýšení základní úrokové sazby a že by bylo lépe to učinit dříve než později. Koruna ve středu dopoledne zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za sedm let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejprve obrazy, pak děti

Dostat se v KLDR do problémů se soudy není nijak složité. Své o tom ví matka, které podle serveru The Daily NK hrozí stíhání za to, že při požáru domu namísto záchrany obrazů, na nichž jsou vyobrazeni bývalí vůdci Kim Ir-sen a Kim Čong-Il (povinná výbava každé spořádané severokorejské domácnosti), dala přednost záchraně svých dětí. Správně naopak nešťastnou situaci vyhodnotil mladý farmář, pro změnu navrátilec z vězení, který riskoval svůj život, aby z hořícího domu vynesl obrazy jedné z rodin, a přes noc se tak stal národním hrdinou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat