Co musíte ráno vědět (16. listopadu)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v USA, co srazilo na kolena britskou libru a co teď dělá Sinéad O'Connor? I to by vás mohlo v pátek ráno zajímat.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy uzavřely po několikadenních ztrátách opět v plusu. Zásluhu na tom měla zpráva deníku Financial Times, podle níž americký obchodní zmocněnec řekl, že je další vlna amerických protičínských cel zatím pozastavena, protože obě země spolu dále jednají. Mluvčí Roberta Lighthizera zprávu FT sice popřel, ale jeho vyjádření již vývoj obchodování nezvrátilo. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ve čtvrtek přidal 0,83 % na 25 289,27 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,06 % na 2 730,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,72 % na 7 259,03 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,98 % na 19,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 3,11 %.

Americké akcie: Důvod pro (opatrný) optimismus?
V týdnu se obnovily naděje na to, že by se USA a Čína mohly přece jen nějak rozumně dohodnout na podmínkách vzájemného obchodu. S trochou představivosti může jít o zásadní faktor určující budoucí výkonnost akciového trhu, píše analytik Jan Šumbera z České spořitelny.
Jak rostoucí výnosy (po)trápí investory
Média a investoři se možná až příliš soustředí na růst výnosů dluhopisů, respektive na jejich číselné vyjádření. Samotný růst výnosů nemusí dostatečně vypovídat o problémech na dluhopisovém trhu a o tom, jak jím může být ovlivněno dění na dalších trzích.
McRib efekt aneb Proč není dobré věřit všemu, co vám přistane v mailu
Analýzy toho, zda je pro americký akciový trh lepší demokratický, nebo republikánský prezident, jste určitě četli. A jistě i desítky podobných. Tváří se jako vědecké práce, ve skutečnosti to jsou ale často jen bezcenné cáry "papíru".

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně níže, když někteří členové britské vlády odstoupili v reakci na dohodu, již ve středu v Bruselu uzavřela stran odchodu Británie z Evropské unie ministerská předsedkyně Theresa Mayová. Ta prohlásila, že má dostatečnou podporu pro svůj návrh dohody o brexitu, což jí umožňuje pokračovat ve funkci. O 24 hodin později se svých funkcí na protest proti této dohodě vzdali někteří členové britské vlády v čele s respektovaným ministrem pro brexit Dominikem Raabem. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 v reakci na nepříznivý vnitropolitický vývoj v Londýně prudce poklesl a zakončil čtvrteční obchodování se ztrátou 1,06 %. V červených číslech skončily všechny jeho sektory a většina západoevropských burz. Výjimku tvořila zdánlivě paradoxně právě Británie, kde hlavní index londýnské brzy FTSE 100 uzavřel na zelené nule. Ceny tamních akcií ale držela výše pouze prudce slábnoucí libra.

10 největších ekonomik světa v proměnách posledních (bezmála) 60 let
Rychlý růst některých ekonomik v čele s Čínou, a naopak pomalý růst či stagnace jiných. Takový je obrázek světové ekonomiky nejen poslední dekády.

3. Pražská burza ve čtvrtek klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 a Erste

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 % a zakončil seanci na 1 081,03 bodu. Nejcitelnější ztráty zaznamenala O2 Czech Republic (-1,08 %), oslabovaly i Komerční banka (-0,44 %) a Erste Group Bank (-1,11 %). Naopak v černých číslech skončily nejobchodovanější MONETA Money Bank (+0,13 %) a Kofola ČS (+1,36 %). Objem obchodů dosáhl necelých 470 milionů Kč.

Trumpova cla nám pomáhají, není to ale případ všech odvětví, říká byznysmen s aktivitami v Číně
Rozvíjející se trhy jsou nadále zajímavé, a to obchodní válce mezi USA a Čínou navzdory. V některých oblastech dokonce nová cla mohou byznysu pomoci, na některé jiné společnosti ale mohou působit negativně, a jejich poptávka tak naopak klesá. I v rámci emerging markets je ale potřeba pečlivě vybírat, popsal v rámci projektu Alter Eko své aktuální dojmy z dění nejen v Číně zakladatel sklářské společnosti Lasvit Leon Jakimič.
Tuzemské firmy musejí být odvážnější, jinak v tvrdé konkurenci neobstojí, shodli se experti na "českém Davosu"
Dva dny nabité inspirativními diskuzemi nabídlo ekonomické fórum Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol. Přední ekonomové, byznysmeni a akademici 9. a 10. listopadu 2018 na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí diskutovali o pozici a roli české ekonomiky v třetím tisíciletí a o její budoucnosti. Mimo jiné se shodli, že by tuzemské firmy měly více investovat do vývoje a výzkumu, a upozorňovali také na potřebu osvojování si nových technologií nebo nezbytnost zásadních změn v českém vzdělávacím systému.

4. Očekávané události

V pátek budou oznámeny mimo jiné výrobní ceny v Německu a Česku, veřejně promluví šéf ECB Mario Draghi, Itálie zveřejní obchodní bilanci a za celou eurozónu budou oznámeny inflační statistiky. Rusko a USA odtajní průmyslovou výrobu a ve Spojených státech se investoři mohou těšit ještě na index průmyslové aktivity kansaského Fedu nebo zprávu o počtu aktivních vrtů na těžbu ropy a plynu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Viacom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce netkaných textilií PFNonwovens za prvních devět měsíců roku vydělal 437,5 milionu Kč

Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens vykázal za prvních devět měsíců letošního roku výnosy 4,53 miliardy Kč (meziročně +1,9 %). Pozitivní vliv měl na meziroční srovnání tržeb růst cen polymerů, negativně naopak na výnosy působilo posilování koruny vůči euru.

6. Britský ministr pro brexit Dominic Raab rezignoval

Britský ministr pro brexit Dominic Raab odstoupil z funkce. Svůj krok oznámil na Twitteru a rozhodnutí zdůvodnil nesouhlasem s návrhem dohody o odchodu Británie z Evropské unie. Dohodu přitom ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové. Regulační opatření pro Severní Irsko považuje Raab za ohrožení územní celistvosti Spojeného království.

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k němu mohla přistoupit, pokud by se zvýšilo riziko "neorganizovaného" brexitu. V současnosti hodnotí S&P Británii třetí nejlepší známkou AA s negativním výhledem. To naznačuje, že je pravděpodobné snížení ratingu.

7. Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po loňských 4,2 bilionu Kč. Bilance zahraničního obchodu by měla být opět kladná a dosáhnout plusu na úrovni 375 miliard korun po 443 miliardách korun loni. Na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Pro rok 2019 asociace další růst exportu nečeká.

8. Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad, který počítá s růstem o 1,8 %, naplnitelný, domnívají se přední německé hospodářské instituty.

9. Uber ve třetím čtvrtletí prohloubil ztrátu na 1,07 miliardy USD

Americký poskytovatel alternativní taxislužby Uber prohloubil ve třetím čtvrtletí ztrátu na více než 1,07 miliardy USD z 891 milionů USD ve druhém čtvrtletí. Firma pokračuje v investicích před plánovanou primární nabídkou akcií v příštím roce. Růst příjmů společnosti proti předchozím čtvrtletím zpomalil.

Když sdílená ekonomika zabíjí
Amatérská taxislužba přes internet znamená více najetých kilometrů, horší zácpy a více mrtvých na ulicích.

10. Buffettova Berkshire Hathaway zvyšuje investice do finančního sektoru

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta výrazně navyšuje investice do finančního sektoru. Za 4,02 miliardy USD koupila akcie banky JPMorgan Chase a další prostředky vložila do firem PNC Financial Services Group, Travelers a Oracle. Jak vyplývá z dokumentů, které společnost předložila regulátorovi, ve třetím čtvrtletí Berkshire Hathaway koupila akcie za 17,7 miliardy USD.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sinéad O'Connor. Pardon, Shuhada' Davitt

Před pár týdny zpěvačka konvertovala k islámu. Proč ne, na tom vlastně nic není. Její videa na Twitteru už ale stojí za řeč.

Irská zpěvačka se na Twitteru vytasila již s několika videy. A ta jsou celkem peprná. Minulý týden napsala, že už nechce trávit čas s bílými nemuslimy, protože jsou podle ní nechutní. Na to reagovaly tisíce jejích followerů, přičemž podle mnoha z nich to přehnala.

A tak se k tématu vrátila. Prý věřila, že její účet bude po nenávistném rasistickém komentáři zablokován, jako tomu bývá v podobných případech. Na sociální sítě se prý vrátila hlavně proto, aby mohla popichovat bílé nacionalisty.

"Není to tak, že nenávidím bílé. Jen jsem zkoušela, jestli Twitter deaktivuje můj účet, stejně jako v době, kdy jsem vyjádřila nesouhlas s tím, že zdravotní sestry v Irsku vraždí mimina," říká zpěvačka, a vrací se tak k tématu zrušení zákazu potratů v Irsku. "V mém profilu vidíte, že reakce na své příspěvky nečtu, tak nemá smysl je psát, vy zasr**í idioti," dodala.

Loni se zpěvačka přejmenovala na Magdu Davitt. Předtím byla několikrát hospitalizována na psychiatrii. Po konverzi k islámu přijala jméno Shuhada' Davitt. "Jsem pyšná, že jsem se stala muslimkou," oznámila fanouškům s tím, že šlo o "přirozené vyústění cesty každého inteligentního teologa".

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat