6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, do čeho v uplynulém kvartálu investoval Warren Buffett a ve které světové metropoli se žije nejlépe? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentní propad od června. Investoři se odvrátili od rizikovějších investic kvůli krizi v Turecku, eskalaci obchodního napětí a některým nepříznivým výsledkům hospodaření. Index Dow klesl o 0,54 % na 25 162,41 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,76 % na 2 818,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,23 % na 7 774,12 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,99 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,86 %.
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v negativním pásmu, když byly pod tlakem turecké krize. Pozornost investorů poutaly také řada amerických makrodat a končící výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,36 % na 379,70 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,49 % na 7 497,87 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,82 % na 5 305,22 bodu a německý DAX se snížil o 1,58 % na 12 136,01 bodu. Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, jenž přišel zhruba o 3,7 %. Důvodem byl výrazný pokles ceny zlata, která sestoupila na 1 180,48 dolaru za trojskou unci, což je nejnižší úroveň za více než jeden a půl roku.
Pražská burza ve středu ukončila sérii sedmi ztrátových seancí, index PX zpevnil o 0,11 % na 1 068,45 bodu. Nahoru burzu táhly zejména cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, výraznější ztrátu naopak zaznamenala likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 213 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie energetického gigantu ČEZ byly nejobchodovanější a stouply o 0,74 % na 555 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenala likérka Stock Spirits, jejíž akcie zlevnily o 1,34 % na 59,10 Kč.
V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance, Česko dopoledne přidá zprávy o výrobní inflaci a HDP, Spojené království na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a eurozóna zprávu o mezinárodním obchodu. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na data o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na index aktivity filadelfského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Wienerberger, Carlsberg, NN Group nebo Aegon a na Wall Street mimo jiné Applied Materials, Walmart, J. C. Penney, NVIDIA a Nordstrom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Investiční firma Warrena Buffetta Berkshire Hathaway zvýšila ve druhém čtvrtletí své podíly v Applu, izraelském výrobci léků Teva Pharmaceutical či americké bance Goldman Sachs. Vyplývá to z prohlášení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.
Turecko zdvojnásobilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, která se odvolává na oznámení zveřejněné v úředním věstníku. Nová cla zřejmě dále posílí nepřátelství mezi oběma zeměmi, které výrazně přispělo k rozpoutání měnové krize v Turecku. Turecká lira ve středu nicméně pokračovala v zotavování z rekordního minima vůči dolaru, na které sestoupila v pondělí.
Dva velcí akcionáři společnosti Tesla snížili v druhém čtvrtletí své podíly ve firmě. K tomuto kroku přistoupili předtím, než generální ředitel Elon Musk oznámil, že uvažuje o stažení akcií z veřejného trhu.
Do zemí Evropské unie míří čím dál větší podíl českého exportu. V prvním pololetí stoupl podíl EU na celkovém tuzemském vývozu meziročně o půl procentního bodu na 84,2 %. Ještě v letech 2012 a 2013 to bylo 81 %. Za první pololetí roku se celkový export zvýšil pouze mírně, o 0,2 % na 2,15 bilionu korun. Klesá vývoz do Asie a Severní Ameriky. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Čína podala ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost kvůli americkým clům na dovoz zařízení pro výrobu solární energie. Podle čínského ministerstva obchodu Spojené státy svým postupem výrazně deformují světový trh a poškozují čínské zájmy.
Kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu ve Venezuele uprchlo v posledních letech z této jihoamerické země na 2,3 milionu lidí. Uvedl to ve středu úřad generálního tajemníka OSN. Podle něj je hlavním důvodem, proč Venezuelané svou vlast opouštějí, nedostatek potravin a léků.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Nejlépe se žije ve Vídni, nejhůře v Damašku
Sedmkrát v řadě opanovalo australské Melbourne žebříček měst podle životní úrovně sestavovaný informační agenturou Economist Intelligence Unit (EIU). V letošním roce se však australská metropole musí spokojit s druhou příčkou, neboť ji na nejvyšším stupínku vystřídala Vídeň, která získala 99,1 bodu ze 100 možných. Kromě kultury Vídeň zaujala také stabilitou, skvělou zdravotní péčí a velmi dobrým životním prostředím.
Šest měst z první desítky jsou buď z Austrálie, nebo z Kanady. Finanční centra Londýn a New York skončila až ve čtvrté, respektive páté desítce. Důvodem jsou horší veřejná doprava a vyšší zločinnost.
Praha se umístila na 60. místě, oproti loňskému roku si tak o jedno místo pohoršila. Na posledním místě se umístil syrský Damašek.