Co musíte ráno vědět (16. září)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kolik v prvním pololetí vydělaly české banky a spořitelny a jak se budou možná už brzy léčit kožní problémy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Náladu na trhu podpořily známky poklesu obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou, akcie technologického gigantu Apple se ovšem dostaly pod tlak, protože bankovní společnost Goldman Sachs snížila jejich cílovou cenu. Index Dow si v pátek připsal 0,14 % na 27 219,52 bodu, širší S&P 500 se ale snížil o 0,07 % na 3 007,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,22 % na 8 176,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,38 % na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 12 bazických bodů na 1,90 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci posunuli americký akciový trh na dohled rekordů
Index S&P 500 za týden posílil o 0,96 %, je poblíž historických maxim a opakovaně uzavřel nad 3 000.

2. Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden si připsaly více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky, které přineslo oznámení, že od listopadu měnová autorita obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur měsíčně. Pozornost poutalo také zveřejnění amerických maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry.  Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,34 % na 391,79 bodu, za celý týden pak získal 1,2 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,31 % na 7 367,46 bodu (týden: +1,17 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,22 % na 5 655,46 bodu (týden: +0,92 %) a německý DAX se zvýšil o 0,47 % na 12 468,53 bodu (týden: +2,27 %).

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti
Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit. Pro investory to znamená nutnost hledání kladného výnosu většinou jinde než na trhu se státními dluhopisy. Česko je v tomto směru v současnosti jednou z výjimek. I o tom debatovali v rámci premiérového dílu nového cyklu ABCD investora Petr Koblic, generální ředitel BCPP, a Lukáš Vácha, člen představenstva Conseq Investment Management.

3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila díky akciím Erste, za celý týden vzrostla o 1,8 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,07 % na 1 050,17 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,32 % na 814,60 Kč. Objem obchodů byl s 322 miliony korun podprůměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 2 %.

Otto Daněk (Asociace exportérů): Podporu ze strany státu nečekáme, jen ať neškodí
České společnosti, které nejsou závislé na zahraničním vlastníkovi, jsou většinu firmy s produkcí s vysokou přidanou hodnotou. Uplatňují se na nejnáročnějších trzích, říká předseda představenstva Asociace exportérů a šéf společnosti ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk.

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Čína zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Dopoledne přidá ČR výrobní inflaci a odpoledne Spojené státy odtajní index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Drony zaútočily na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Země přišla o polovinu produkce suroviny

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra byly příčinou ohně zásahy střel z dronů. Bezpečnostní složky na zařízeních Abkajk a Churajs dostaly podle ministerstva požáry pod kontrolu. K odpovědnosti za útoky na ropná zařízení se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací pro trh. Je téměř jisté, že přijde zdražení ropy.

6. ČNB: Čistý zisk tuzemských bank a spořitelen v prvním pololetí stoupl o 1,7 miliardy Kč na 45,6 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy Kč na 45,6 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci června činila 7,859 bilionu Kč, což je proti konci roku 2018 nárůst o 580 miliard Kč. V České republice působí 49 bank a spořitelen.

7. Německu podle vlády nehrozí výraznější hospodářská recese

Německá ekonomika se nachází ve slabé fázi, zatím jí ale nehrozí výraznější recese. Nerýsuje se však ani žádné výraznější hospodářské oživení. Uvedlo to v pátek spolkové ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě.

8. Bild: Hrabě Draghila vysává konta německých střadatelů

Německý list Bild v pátek podrobil šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho kritice kvůli nízkým úrokovým sazbám. Označil ho za "hraběte Draghilu", který německým střadatelům vysává jejich konta. Z Německa se již delší dobu ozývají stížnosti, že mimořádně uvolněná měnová politika ECB znemožňuje dosáhnout přiměřeného zhodnocení úspor.

9. Ukrajina by mohla od MMF získat nový úvěr pět miliard dolarů

Ukrajina se chce s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) dohodnout na novém tříletém úvěru pět miliard dolarů. Půjčka by měla nahradit krátkodobý program, který pomohl zemi projít obtížným rokem prezidentských a parlamentním voleb. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na tři informované zdroje.

10. Německé ministerstvo chce dát 75 miliard eur na ochranu klimatu

Německé ministerstvo dopravy chce do roku 2030 investovat až 75 miliard eur do boje proti klimatickým změnám. Investice do podpory elektromobilů nebo rozvoje železniční dopravy mají vést k tomu, že i oblast dopravy splní klimatické závazky Německa na rok 2030. Zatím k tomu má velmi daleko.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kožní problémy pomůže v budoucnu léčit pistole s nanovlákny

Kožní nebo kosmetické problémy může v budoucnu pomoci léčit speciální pistole s hojivými nanovlákny. Na technologickém festivalu Future Port Prague 2019 její prototyp představili ve světové premiéře vývojáři z firmy Pardam.

Nanopistole nazvaná Fiber Flow vznikla ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Člověk bude mít v budoucnu doma aplikátor a používat ho na poraněnou kůži, odřeniny, sluneční spáleniny nebo atopický ekzém, řekl generální ředitel firmy Pardam Jan Buk.

"Na drobná poranění si budete moct aplikovat nanovlákennou vrstvu, která ránu zakryje, dopraví do ní hojivé aktivní látky a víceméně pomůže k rychlejšímu hojení," uvedl Buk. Cílem vývojářů bylo přiblížit výrobu nanovláken běžným lidem. Nanopistole se při aplikaci krátce podrží před lidskou kůží a do několika vteřin na ni navrství lehkou bílou hmotu připomínající pavučinu.

"Je to vyrobeno z polymeru, který má sám o sobě antiseptické vlastnosti a podporuje hojení a zabraňuje množení bakterií," vysvětlil Buk. Do polymerního roztoku, z něhož se nanovlákno vyrábí, se dá podle něj přimíchat například i propolis nebo omega 3 kyseliny a řada léčebných látek.

Nanopistole vznikla na liberecké technice v bakalářské práci a firma se nápadu po letech ujala. Na festivalu představila prototyp, výrobek chce ale zmenšit do podoby aplikátoru. Buk si myslí, že uvedení do praxe nebude trvat více než dva roky. "Záleží na penězích a jestli budeme mít dostatečné kapacity se tomu věnovat," dodal.

Firma sídlí v Roudnici nad Labem a před deseti lety vznikla jako startup. Věnuje se vývoji a výrobě nanovlákenných materiálů. Na nanopistoli vlastní liberecká Technická univerzita užitné vzory.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat