Co musíte ráno vědět (17. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo bankám Goldman Sachs a JPMorgan Chase a čí tvář se objeví na nové britské bankovce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý sestoupily z rekordních maxim, pod tlakem byly finance i energetika

Akcie v USA v úterý oslabily, neboť čtvrtletní výsledky velkých bankovních ústavů oživily obavy ze zpomalení růstu zisků v prostředí nízkých úrokových sazeb. Čerstvý komentář prezidenta Donalda Trumpa o mezinárodním obchodu pesimismus trhu jen prohloubil. Index Dow v závěru obchodování ztrácel 0,09 % na 27 335,63 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,34 % na 3 004,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,43 % na 8 222,80 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,42 % na 12,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o jeden bazický bod na 2,10 %. Ceny ropy prudce klesly o více než 3 % poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že je Írán připraven jednat o svém raketovém programu, a bitcoin i ethereum odepsaly přes deset procent v reakci na rostoucí kritiku kryptoměn ze strany světových politiků.

3 americké akcie, které stojí za pozornost
Začíná výsledková sezóna a americký akciový trh je na vrcholu. Analytici z České spořitelny upozorňují na tři tituly, jejichž aktuální příběhy má podle nich smysl sledovat.

2. Evropské akcie v úterý zdražily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na hospodářské výsledky velkých amerických bank. Pozornost poutalo také zveřejnění obchodní bilance eurozóny. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,35 % na 389,1 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,6 % na 7 577,2 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,65 % na 5 614,38 bodu a německý DAX posílil o 0,35 % na 12 430,97 bodu. Pomyslným vítězem dne se stal britský výrobce luxusního zboží Burberry, který se pochlubil lepšími než očekávanými tržbami. Akcie společnosti zdražily o více než 14 %.

Takhle vypadá letošní akciové oživení
Vzhledem k velikosti trhu a globálnímu významu obchodovaných společností se nejčastěji řeší americké akcie. Ty letos jako celek již posílily zhruba o pětinu. Neméně zajímavé je ale to, že i další velké trhy jsou v plusu.

3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nahoru ji táhly zejména akcie Erste a ČEZ

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,1 % na 1 057,73 bodu. Dařilo se zejména akciím ČEZ (+0,39 % na 515 Kč) a Erste Group Bank (+0,39 % na 515 Kč). Objem obchodů byl s 316 miliony korun podprůměrný. Proti trhu šly akcie PFNonwovens, které zlevnily o 1,65 % na 714 Kč. Zhruba procento odepsaly také cenné papíry Kofoly ČeskoSlovensko (-1,01 % na 295 Kč), Stock Spirits (-0,97 % na 61,10 Kč) a Komerční banky (-0,95 % na 888,50 Kč).

ČS: Červencová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině července?
Investorský magazín: Libra(coin) jako budoucí uchovatel kupní síly
Všechno, co jste chtěli vědět o nové kryptoměně z dílny Facebooku, ale báli jste se zeptat. Libře patří aktuální Investorský magazín, tržních témat ale nabízí celou řadu. Kromě toho se dotýká kybernetické bezpečnosti a shrnuje pár tipů pro ty, kteří chtějí správně vystupovat na veřejnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne na trh Spojené království a eurozóna pošlou zprávy o inflaci a v Česku vyjde zpráva o výrobní inflaci. Eurozóna ještě přidá data o stavební výrobě, Spojené státy odpoledne odtajní zprávu o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě a večer Fed zveřejní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky zvanou Béžová kniha. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Bank of America, eBay, IBM, US Bancorp, Alcoa a Netflix a v Evropě Telefonaktiebolaget LM Ericsson a ASML Holding. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. JPMorgan Chase výrazně zvýšila zisk, Goldman Sachs naopak vydělala méně

Předním americkým bankám Goldman Sachs a JPMorgan Chase se ve druhém čtvrtletí dařilo smíšeně. Zatímco čistý zisk Goldman Sachs klesl o šest procent na 2,42 miliardy USD, zisk JPMorgan Chase naopak o 16 % vzrostl a dostal se na 9,65 miliardy USD. Výsledky obou bank překonaly očekávání analytiků.

6. Bloomberg: Evropská komise se chystá zahájit důkladné vyšetřování Amazonu

Evropská komise hodlá v příštích dnech zahájit oficiální vyšetřování amerického internetového prodejce Amazon. S odvoláním na nejmenované zdroje to v úterý uvedla agentura Bloomberg. Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová podle nich chce prověřit, zda Amazon nezneužívá data o prodeji, aby s jejich pomocí znevýhodnil menší obchody na své platformě Marketplace.

7. Akcionáři Alibaby schválili štěpení akcií v poměru osm ku jedné

Akcionáři čínského internetového obchodu Alibaba na valné hromadě schválili plán štěpení akcií. Z jedné kmenové akcie bude osm, což znamená, že počet vydaných akcií se zvýší z nynějších čtyř miliard na 32 miliard. Termín zatím nebyl stanoven, akcie by ale měly být rozštěpeny nejpozději do 15. července 2020, uvedl server CNBC.

8. ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR, EMH půjčí 2 miliony eur

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 % vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur. ČEZ se do konce roku rozhodne, zda do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Na úterním brífinku to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Potvrdil tak informaci, kterou EMH poslala na londýnskou burzu.

9. Tesla snížila cenu svého masově vyráběného Modelu 3

Americký výrobce elektrických aut Tesla snížil cenu svého masově vyráběného Modelu 3, luxusnější Model S a Model X naopak podraží. Model 3 zlevní na 30 315 dolarů z 32 225 USD, uvedla v úterý webová stránka firmy. Za nejdražší vůz firmy Model X zákazník nově zaplatí 75 315 dolarů namísto 71 325 dolarů. Model S bude nově nabízen za 70 115, dříve stál 65 125 dolarů.

10. Růst mezd v Británii je nejrychlejší za více než 11 let

Růst mezd v Británii byl ve třech měsících do konce května nejrychlejší za více než 11 let. Přestože míra nezaměstnanosti se podle předpokladů udržela na 3,8 %, což je nejméně od počátku roku 1975, tvorba pracovních míst zpomaluje a neobsazených míst bylo v uvedeném období nejméně za více než rok. Vyplývá to z dat statistického úřadu ONS.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na nové britské bankovce bude tvář matematika Alana Turinga

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických tajných kódů, zvolila britská centrální banka pro novou bankovku v hodnotě 50 liber. V oběhu se má objevit do konce roku 2021.

Turing na rubu bankovky nahradí vynálezce parního stroje Jamese Watta a jeho obchodního partnera Matthewa Boultona. V této podobě byla bankovka uvedena do oběhu poprvé v roce 2011.

Bankovka v hodnotě 50 liber je nejvyšší bankovkou v oběhu, avšak jen velmi málo se používá při denních transakcích. Britové u větších nákupů dávají přednost platebním kartám. V současnosti je v oběhu asi 344 milionů bankovek s nominální hodnotou 50 liber, které tak mají celkovou hodnotu 17,2 miliardy liber, uvedla britská centrální banka. Nová bankovka je plastová, je tedy odolnější a hůře padělatelná.

Guvernér centrální banky Mark Carney řekl, že Turing byl zakladatel počítačové vědy a umělé inteligence i válečný hrdina. "Příspěvky Alana Turinga byly dalekosáhlé a průlomové," uvedl Carney, který přijal konečné rozhodnutí o výběru.

Turingův elektromechanický stroj, předchůdce moderních počítačů, rozluštil kód Enigma používaný nacistickým Německem a pomohl spojencům vyhrát druhou světovou válku.

Po válce byl Turing stíhán za homosexualitu, která byla tehdy nezákonná. V roce 1954 spáchal sebevraždu, otrávil se kyanidem. Bylo mu 41 let. V roce 2009 se dočkal omluvy od vlády za příkoří, které mu způsobilo odsouzení za homosexualitu. V roce 2013 mu královna posmrtně udělila milost. Na jeho počest je od roku 1966 udílena Turingova cena, která patří mezi nejvýznamnější ocenění v informatice.

Kromě Turinga jsou na bankovce také matematické vzorce a obrázek pilotního počítače a technických výkresů přístroje použitého pro rozluštění kódu Enigma. Je tam i Turingův citát o vzestupu inteligence strojů: "Toto je pouze předzvěst toho, co přijde, a jen stín toho, co bude."

Před časem se uvažovalo, že bankovka v hodnotě 50 liber bude stažena z oběhu. Úřady se totiž obávaly, že padesátilibrovka se příliš často zneužívá při nekalých transakcích, zatímco běžní občané ji používají jen zřídka. Ředitel banky Standard Chartered tuto bankovku kdysi dokonce označil za "měnu zkorumpovaných elit, zločinu všeho druhu a daňových úniků". Britská vláda se nakonec rozhodla, že padesátilibrová bankovka v oběhu zůstane.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat