Co musíte ráno vědět (17. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním čtvrtletí dařilo tuzemské ekonomice a jaké výročí slaví Newyorská burza cenných papírů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite znovu přepisovaly historii

Americké akcie zakončily úterní obchodování bez výraznějších změn, index technologického trhu Nasdaq Composite nicméně skončil na novém zavíracím maximu a během dne posunul s indexem S&P 500 také své rekordní maximum. Index Dow odepsal 0,01 % na 20 979,75 bodu a širší index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 400,67 bodu, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,33 % na nové zavírací maximum 6 169,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,21 % na 10,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,324 %. Index S&P 500 během dne posunul své historické maximum na 2 405,77 a Nasdaq Composite jej navýšil na 6 170,16 bodu. Dařilo se technologickým titulům, akciím z finančního odvětví a sektoru základních materiálů. Nejvýrazněji naopak klesly sektor veřejných služeb, realitní odvětví a energetický sektor.

Fikce: Americký akciový trh ve volném pádu!

10letý výnos v USA nad 4 %? To dříve přistaneme na Marsu, říká stratég

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie easyJet spadly o 7 %

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely smíšeně. Seance se nesla ve znamení končící výsledkové sezóny, vyhodnocování řady makrodat a dozvuků pondělního setkání nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ztrátou 0,02 % na 395,91 bodu, britský FTSE 100 a německý DAX však během úterního obchodování vystoupaly na nová historická maxima. FTSE 100 dosáhl na 7 533,07 bodu, seanci posléze zakončil se ziskem 0,91 % na 7 522,03 bodu. Německý DAX během dne vystoupal až na 12 841,66 bodu, obchodování ale nakonec uzavřel se ztrátou 0,02 % na 12 804,53 bodu. Francouzský CAC 40 přišel o 0,21 % na 5 406,10 bodu. O zhruba 7 % se propadly akcie britské nízkonákladové letecké společnosti easyJet. Ta v úterý oznámila, že v prvním pololetí fiskálního roku dosáhla zvýšení celkových příjmů o 3,2 % na 1,8 miliardy liber, v důsledku slabé libry a pozdějšího termínu letošních Velikonoc však zaznamenala oproti očekávání hlubší ztrátu.

Ne jaro, tohle je letní klídek na trzích

Riziko bankovní krize: Evropa nehraje podle pravidel. A asi ani nezačne

3. Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se akciím energetické skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX stoupl o 0,65 % na 1 027,12 bodu. Burza se tak vyšplhala na nejvyšší hodnotu od srpna 2015. Nahoru ji táhly akcie energetické společnosti ČEZ, telefonního operátora O2 Czech Republic a textilky Pegas Nonwovens, o téměř procento naopak klesly cenné papíry Komerční banky. Objem obchodů byl s 685 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie společnosti ČEZ, které zdražily o 2,29 % na 451,60 Kč. Akciím ČEZ podle analytika Jana Šumbery k růstu pomáhají solidní kvartální čísla a taktéž částečná realokace prostředků z polské "konkurence" v podobě firmy PGE. Výrazně stouply také cenné papíry telefonního operátora O2 Czech Republic, jenž si polepšil o 2,59 % na 277 Kč, textilky Pegas Nonwovens, která vzrostla o 1,88 % na 920 Kč, a nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko. Ta si připsala 1,25 % na 397 Kč. V zelených číslech dále uzavřely Erste Group Bank (+0,72 % na 892,30 Kč), sázkařská Fortuna (+0,09 % na 106 Kč) a pojišťovna VIG (+0,28 % na 668,90 Kč), jejíž akcie se v úterý naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu ve výši 0,8 eura na akcii.

Investorský magazín: Small caps jako výnosné koření portfolia

Jsou tyto hedgeové fondy v Česku pro investory dobrou volbou?

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě a dopoledne přidají Itálie výsledek obchodní bilance, Spojené království zprávu o situaci na trhu práce a eurozóna doplní inflační statistiku a údaje o stavební výrobě. Ve Spojených státech pak odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. Hospodářské výsledky v polovině týdne odtajní ve Spojených státech podniky Target, Cisco Systems a L Brands. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,9 %

Expanze tuzemské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí nabrala na síle. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 2,9 % po vzestupu o 1,9 % v loňském čtvrtém kvartálu. Mezičtvrtletní růst v prvních třech měsících roku zrychlil na 1,3 % z 0,4 % na konci loňského roku. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Analytici předpovídali méně výrazný růst.

6. IEA: Celosvětový trh s ropou se dostává rychleji do rovnováhy

Celosvětový trh s ropou se dostává do rovnováhy a tempo vyrovnávání dodávek a poptávky se zvyšuje. Zásoby však stále neodrážejí dopad snížení těžby ropným kartelem OPEC. Uvedla to v pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu globální poptávky na letošní rok ponechala agentura beze změny na 1,3 milionu barelů denně kvůli zpomalení v zemích, které patří mezi silné konzumenty ropy, jako jsou USA, Německo nebo Turecko.

7. ČEZ zahájil jednání s vybranými zájemci o svá bulharská aktiva

Energetická skupina ČEZ zahájila jednání s několika vybranými zájemci o svá bulharská aktiva. Bez bližších podrobností to v úterý sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

8. Sobotka: Česko si musí odpovědět na otázku, kdy přijmout euro

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v úterý vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura. Důvodem je situace v Evropě po francouzských a německých volbách. Snahou vícerychlostní Evropy podle něj nebude čekat na některé členské státy. Sobotka to uvedl v úterý na sněmu Hospodářské komory ČR.

9. Čína a Indie jsou nejoblíbenější země pro investice do obnovitelných zdrojů

Čína a Indie překonaly Spojené státy a staly se nejoblíbenějšími zeměmi pro investice do obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z indexu atraktivity zemí pro obnovitelné zdroje energie, který sestavuje britská společnost E&Y. Celkem index zahrnuje 40 zemí po celém světě.

10. Vstup čínské Ant Financial na burzu se odkládá

Očekávaný vstup čínské společnosti Ant Financial Services Group na burzu byl odložen, a to přinejmenším do konce příštího roku. V úterý to uvedl list Financial Times (FT). Důvodem je jednak absence souhlasu regulačních úřadů, jednak snaha soustředit se na rozvoj podnikání.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Slavná newyorská burza NYSE vznikla před 225 lety

Newyorská burza cenných papírů (NYSE) je největší a nejznámější burzou světa. Ve své historii, která se začala psát před 225 lety, prožila také řadu kritických okamžiků, vždy se však dokázala rychle otřepat a její význam i velikost nemají ve světě konkurenci.

Historie newyorské burzy sahá do 17. května 1792, kdy se 24 obchodníků z Manhattanu sešlo pod jedním platanem na ulici Wall Street a sepsalo dohodu, v níž se zavázali pravidelně se scházet a směňovat mezi sebou navzájem cenné papíry. Podle místa podpisu dohoda vešla do dějin jako Buttonwoodská. Původ názvu Wall Street se odvozuje od zdi, která měla část dnešního New Yorku chránit před kolonizátory i americkými indiány.

Za oficiální vznik newyorské burzy je považován 8. březen 1817, kdy signatáři dohody schválili vznik New York Stock & Exchange Board, předchůdkyně dnešní New York Stock Exchange. Nynější název burza nese od roku 1863.

Asi největší změna v historii burzy přišla v roce 2006, kdy se NYSE po více než 200 letech přeměnila z neziskové organizace tvořené pouze členy ve veřejně obchodovatelnou firmu s akciemi oceněnými tržní hodnotou. Změna souvisela s akvizicí elektronické platformy Archipelago. V červnu 2006 se pak NYSE dohodla na spojení s evropskou burzovní aliancí Euronext, čímž vznikl první transatlantický burzovní trh, a pod názvem NYSE Euronext upevnila svou pozici zdaleka největší burzy na světě. Nyní jsou obě burzy divizí společnosti Intercontinental Exchange (ICE). Na NYSE je kotováno na 2 400 společností a její tržní kapitalizace je 19,3 bilionu dolarů.

NYSE se musela ve své historii vypořádat také s několika kritickými okamžiky, ať už se jednalo o "černý pátek" z října 1929 nebo o "černé pondělí" z roku 1987. V souvislosti s teroristickými útoky na USA v září 2001 na ní dokonce bylo na několik dní přerušeno obchodování.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat