Co musíte ráno vědět (17. listopadu)

Jak světové burzy začaly nový týden, proč nejsou britské firmy nadšené z brexitu, které země zablokovaly rozpočet EU a jak to bude s úplatky ve Švýcarsku? I to musíte v úterý vědět.

1. Zpráva o další nadějné vakcíně na covid-19 vyslala v pondělí americké akcie na nové rekordy

Informace o vysoké účinnosti připravované vakcíny od společnosti Moderna v úvodu týdne podpořily náladu na akciových trzích. Indexy Dow a S&P 500 tak vylepšily zavírací historická maxima. Index Dow se zvýšil o 1,60 % na 29 950,44 bodu, S&P 500 posunul zavírací rekord o 1,16 % na 3 626,91 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,80 % na 11 924,13 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,81 % na 22,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 0,911 %. Ceny ropy se zvýšily zhruba o 3 %, zlato a stříbro uzavřely mírně nad nulou a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +5,8 %, ethereum +3,9 %).

USA: Nový prezident a nové problémy
Volby v USA jsou rozhodnuté. Z chaotické situace, která nastala bezprostředně po hlasování, vyšel jako vítěz demokratický kandidát Joe Biden. Americká společnost však zůstává rozdělená. Ulice měst, které byly ještě před několika týdny plné protestujících proti rasismu, opět ožívají demonstracemi podporovatelů obou kandidátů. Dramatický vývoj v zemi s nejsilnější ekonomikou světa má potenciál zamíchat kartami na světových trzích. A to přináší nová rizika i příležitosti.
Další příslib: Moderna hlásí v testech 94,5% účinnost vakcíny na covid-19
Společnost Moderna oznámila, že ve třetí fázi testování její preparát připravovaný jako vakcína na covid-19 vykázal 94,5% úspěšnost zamezení nákaze. Futures na americké akciové indexy po zveřejnění zprávy prudce posilovaly, evropské trhy také rostly.

2. Evropské akcie zahájily týden růstem, pomohla nová vakcína

Akcie na západoevropských trzích v pondělí opět zpevnily po informaci o tom, že nová vakcína společnosti Moderna ve třetí fázi testování vykázala úspěšnost 94,5 %. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 1,18 % na 389,74 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,66 % na 6 421,29 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,70 % na 5 471,48 bodu a německý DAX posílil o 047 % na 13 138,61 bodu.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #5 aneb o penězích, moci a životě (finančních alternativ)
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V pátém díle se zaměřuji na peníze a banky, tedy mocenské páčidlo, o jehož kontrolování se vede lítí boj.

3. Pražská burza zakončila pondělní seanci nejvýše za téměř čtyři měsíce

Pražská burza pošesté po sobě vzrostla a index PX zakončil pondělní obchodování nejvýše za téměř čtyři měsíce. Přidal 2,55 % na 934,75 bodu. Silně rostly akcie bank a O2.

Investorský magazín: Akcie a hospodaření ČEZ pohledem managementu, makléře a investora-aktivisty
Investorský magazín se věnuje největšímu středoevropskému energetickém hráči optikou tří zasvěcených - finančního ředitele společnosti ČEZ, aktivistického akcionáře a burzovního makléře. Nechybí ale také investiční dozvuky amerických voleb a pohled na to, co (také) žene cenu bitcoinu vzhůru. V závěru nechybí stručný přehled očekávaných ekonomických událostí.
Růst sazeb v prognóze ČNB? Neberme to příliš vážně, říká ekonom
Česká národní banka v listopadu nepřekvapila tím, že ponechala úrokové sazby beze změny. Trh překvapila její nová prognóza, v které banka pro příští rok očekává až trojnásobný nárůst úrokových sazeb. Předchozí prognóza přitom počítala pouze s jedním zvýšením v posledním čtvrtletí roku 2021.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit stavební výrobě v eurozóně a odpoledne se investoři v USA zaměří na maloobchodní tržby, indexy dovozních a vývozních cen, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby nebo index cen nemovitostí od NAHB. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Walmart nebo Home Depot. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Japonská ekonomika se vymanila z recese, ve třetím čtvrtletí vzrostla nejvíce od roku 1980

Japonská ekonomika se vymanila z recese způsobené koronavirovou krizí. Ve třetím čtvrtletí přidala v přepočtu na celý rok 21,4 %, což je nejvíce od roku 1980, kdy se údaj začal zveřejňovat, a více, než se čekalo. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou v pondělí zveřejnila japonská vláda. Zotavily se vývoz i spotřeba.

6. Jen hrstka britských firem čeká od brexitu výhody

Jen hrstka britských malých a středně velkých firem očekává, že by jim vystoupení Británie z Evropské unie mohlo přinést výhody. Zjistila to anketa poradenské společnosti South West Manufacturing Advisory Service mezi 400 výrobními podniky, ze které v pondělí citovala agentura DPA. Británie z EU vystoupila na konci letošního ledna, teprve koncem prosince ovšem vyprší přechodná fáze, kdy platila téměř stejná pravidla, jako když ve společenství ještě byla.

7. Aktivista podal stížnosti na Apple kvůli sledování uživatelů

Organizace NOYB vedená rakouským aktivistou Maxem Schremsem předložila regulačním úřadům v Německu a ve Španělsku stížnosti, podle kterých americká společnost Apple porušuje pravidla Evropské unie, protože umožňuje sledování uživatelů telefonů iPhone bez jejich souhlasu.

8. ECB: Zisky bank zatím zůstanou slabé, je potřeba restrukturalizace

Ziskovost evropských bank se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpověděl to v pondělí podle agentury DPA viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos. Upozornil rovněž, že pandemie covidu-19 vytváří tlak na urychlení restrukturalizace evropského bankovního sektoru.

9. Maďarsko a Polsko zablokovaly kvůli vládě práva rozpočet EU

Maďarsko a Polsko zablokovaly při pondělním jednání zástupců zemí Evropské unie přijetí rozpočtu na období let 2021-2027. Oba státy nesouhlasí s tím, aby bylo vyplácení peněz z evropských fondů podmíněno dodržováním principů právního státu. Veto dvojice členských zemí se vztahuje jak na plánovaný fond koronavirové pomoci v objemu 750 miliard eur, tak sedmiletý unijní rozpočet téměř 1,1 bilionu eur.

10. Nets a Nexi vytvoří největší platební skupinu v Evropě

Největší italská platební společnost Nexi se dohodla na fúzi s dánským konkurentem Nets za 7,8 miliardy eur. Spojením vznikne největší platební skupina v Evropě, oznámily v pondělí firmy. Pro Nexi je to druhé spojení za šest týdnů, předtím oznámila koupi svého domácího konkurenta SIA za 4,6 miliardy eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarské firmy si již nebudou moci odečítat úplatky z daní

Švýcarské podniky si již nebudou moci snižovat daňový základ o úplatky poskytnuté soukromým osobám. Oznámila to švýcarská vláda. Příslušná úprava daňových zákonů vstoupí v platnost začátkem roku 2022, napsala agentura Reuters.

Jako odečitatelnou položku již podle této úpravy nebude možné uplatňovat žádné náklady související s financováním kriminálních aktivit. Firmy si však ve výjimečných případech budou moci nadále snižovat daňový základ o pokuty zaplacené v zahraničí.

Švýcarsko upozornilo, že jakmile změny vstoupí v platnost, vyhoví země doporučením mezinárodního Finančního akčního výboru, jehož úkolem je podporovat boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Švýcarsko v uplynulých dvou desetiletích pouze váhavě zavádělo opatření proti korupci, včetně kriminalizace úplatků pro zahraniční veřejné činitele. V roce 2001 zakázalo firmám odečítat úplatky pro veřejné činitele z daňového základu.

Kroky proti uplácení soukromých osob zbrzdil odpor ze strany některých politických stran. Tyto úplatky jsou nyní postihnutelné pouze v případech, kdy narušují hospodářskou soutěž, napsala agentura Reuters.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat