Co musíte ráno vědět (18. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostla v prvním čtvrtletí čínská ekonomika a jaký nový architektonický skvost zdobí italský Milán? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy ve středu mírně klesly navzdory solidním výsledkům firem

Americké akcie mírně oslabily kvůli podnikům působícím ve zdravotnickém sektoru, které tlačily dolů obavy ohledně změn v systému zdravotního pojištění. Výraznějšímu poklesu akciového trhu zabránily příznivé ekonomické údaje a firemní výsledky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil pouze 0,01 % na 26 449,54 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,23 % na 2 900,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,05 % na 7 996,08 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,45 % na 12,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,59 %. Bitcoin a ethereum získaly do jednoho procenta.

Fed: Ekonomika USA pokračuje v růstu
Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu. Řada firem se však potýkala s problémy při hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka.
Americký (ne)přehřátý pracovní trh a úrokové sazby
Fed šlape na brzdu a pro letošek neplánuje zvyšování sazeb. To vše při mimořádně nízké míře nezaměstnanosti. Je americký pracovní trh opravdu přehřátý, jak se o tom často hovoří? Svou poznámku k tématu nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

2. Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se akciím bank a automobilek

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a vyhodnocovali údaje o růstu čínské ekonomiky. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,1 % na 389,59 bodu, britský FTSE 100 získal pouze 0,02 % na 7 471,32 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,62 % na 5 563,09 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,43 % na 12 153,07 bodu. Dařilo se zejména akciím bank a automobilek, které těžily z pozitivních čínských makrodat. Akcie Commerzbank zdražily zhruba o 1,5 % poté, co německá média v úterý přinesla zprávu, že o převzetí druhé největší německé banky projevila zájem největší nizozemská finanční skupina ING.

Denní glosa: Faganovy děti vs. nacističtí kolaboranti
Německá miliardářská rodina Reimannových, jež vlastní potravinářský JAB Holding, se dostala do řečí kvůli spolupráci s nacisty. Nové kolo štvanice za penězi, které by šlo vytlouct z dědictví druhé světové války, pomohl rozjet deník Bild, chytly se ale i respektovanější média, třeba Forbes.

3. Pražská burza ve středu mírně zpevnila, výrazně však ztratily akcie Philip Morris ČR

Pražská burza v polovině týdne mírně stoupla, index PX si připsal 0,1 % na 1 096,97 bodu a index PX-TR, který je očištěný o dividendy, vzrostl o 0,37 % na 1 991,35 bodu. S akciemi tabákového výrobce Philip Morris ČR se ve středu obchodovalo poprvé bez nároku na hrubou dividendu 1 600 Kč na akcii (10,5% hrubý dividendový výnos), seanci uzavřely se ztrátou 9,13 %. Zobchodovaný objem byl s 502 miliony korun mírně podprůměrný. Nejvyšší zisk zaznamenaly cenné papíry VIG, které zdražily o 1,57 % na 648 Kč.

Investorský magazín: Nejperspektivnější středoevropské akcie
Chcete vědět, které akcie ve střední a východní Evropě jsou nejperspektivnější? Nejen o nich je aktuální Investorský magazín, který nabízí také pohled na investice do kvalitního alkoholu a jednu tržní horskou dráhu. Závěr tradičně patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
O2 Czech Republic: Blíží se dividenda a výhled na letošní rok je solidní, zní z Erste
Erste Group Bank ponechává pro akcie O2 Czech Republic doporučení "držet" s mírně sníženou 12měsíční cílovou cenou (z 278 na 271 Kč). Akcie podle banky nabízí potenciál krátkodobého posílení díky blížícímu se rozhodnému dni pro výplatu dividendy, který je obvykle v květnu nebo červnu. Erste také mírně zvýšila odhady zisku EBITDA díky pokračujícímu růstu byznysu na Slovensku, růstu počtu zákazníků O2 TV a vývoji v českém mobilním segmentu.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjdou předběžné indexy nákupních manažerů pro Japonsko, Francii, Německo, eurozónu a Spojené státy. Austrálie se pochlubí statistikou z trhu práce, Německo zveřejní index výrobních cen a maloobchodní tržby na trh pošlou USA, Spojené království a Kanada. Ve Spojených státech vyjdou také údaje o podnikových zásobách a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Za řečnický pultík se postaví šéf atlantského Fedu Raphael Bostic. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Philip Morris International, Schlumberger či American Express. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 6,4 %

Hrubý domácí produkt Číny v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,4 %. Tempo růstu bylo stejné jako v předchozím kvartálu, údaj je však lepší než odhady analytiků, kteří se báli dalšího zpomalení. Růst podpořila hlavně průmyslová výroba, která prudce vzrostla. Známky zlepšení vykazuje i spotřebitelská poptávka, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje.

6. Holub: ČNB letos pravděpodobně zvýší úroky jednou

Česká národní banka může mít v letošním roce prostor pro jedno zvýšení úrokových sazeb. To by se mohlo uskutečnit spíše v první polovině roku, protože ve druhé polovině má nastat odložený odchod Británie z Evropské unie. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

7. Německá vláda snížila odhad růstu HDP na letošní rok na 0,5 %

Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok. Podle nové prognózy se má hrubý domácí produkt v letošním roce zvýšit jen o 0,5 % místo dosud očekávaného 1 %.

8. Manažeři Volkswagenu podle obžaloby způsobili škody za 78 miliard eur

Škody v celkové výši 78 miliard eur způsobili podle německých vyšetřovatelů někteří manažeři koncernu Volkswagen svým podílem na emisním skandálu. Údaj obsahuje obžaloba z konce minulého týdne, která směřuje i proti bývalému šéfovi německého koncernu Martinu Winterkornovi a o které informovaly deník Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR.

9. ČEZ bude o prodeji svých bulharských aktiv jednat s Euroholdem

Společnost ČEZ bude o prodeji svých bulharských aktiv vyjednávat s bulharskou finanční skupinou Eurohold, které nabídla exkluzivitu. Jako druhá v pořadí v prodejním procesu zůstává India Power, od které firma před časem rovněž obdržela závaznou nabídku na odkup bulharských aktiv. ČTK to ve středu sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

10. Reuters: Apple jedná s výrobci senzorů pro samořízené vozy

Americká společnost Apple jedná nejméně se čtyřmi potenciálními dodavateli příští generace senzorů LIDAR, které měří vzdálenost a rychlost, pro samořízené automobily. Současně ale pracuje na vlastních senzorech tohoto typu. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Jednání jsou podle ní dalším důkazem, že Apple oprášil ambice vstoupit do oblasti autonomního řízení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Itálii slavnostně otevřeli nové sídlo Generali od Zahy Hadidové

V italském Miláně je od 9. dubna v provozu nové sídlo Generali, které před svou smrtí v roce 2016 navrhla známá architektka Zaha Hadidová. Ústředí pojišťovny se přestěhovalo do 44patrové výškové budovy, která díky aerodynamickému tvaru z dálky připomíná pokroucený list papíru.

Mrakodrap Generali je další z pozoruhodných staveb, které vznikají v rámci projektu CityLife. Ten přetváří někdejší milánskou průmyslovou zónu v novou čtvrť se sídly velkých firem, parky a rezidenčním bydlením.

Stavba podle projektu Hadidové sousedí s mrakodrapem Allianz Tower, který byl dokončen v roce 2015 podle návrhu japonského architekta Araty Isozakiho, a budovou navrženou Američanem Danielem Libeskindem.

Generali Tower je vysoká 195 metrů a nabídne 51 000 čtverečních metrů kanceláří. Pracovat v ní bude celkem 9 500 lidí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat