Co musíte ráno vědět (18. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, kolik bude Boeing stát zastavení výroby letadel 737 MAX a jak vypadá žebříček nejmocnějších žen světa podle časopisu Forbes? To vše musíte ráno vědět.

1. Rekordní jízda amerických akcií pokračovala i v úterý, trh potěšila ekonomická statistika

Americké akcie v úterý mírně posílily, a dostaly se tak na další rekordní maxima. Překvapivě příznivé údaje o vývoji ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví totiž podpořily důvěru investorů v ekonomiku USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,11 % na 28 267,16 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 3 192,52 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,10 % na 8 823,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,24 % na 12,29 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 1,88 %. Ceny ropy se zvýšily o více než procento, zlato a stříbro zůstaly zhruba na pondělních hodnotách a pokračoval výprodej na trhu s kryptoměnami (bitcoin -4,9 %).

Kyle Bass: Americké akcie jsou nejlepší investice
Kyle Bass, zakladatel Hayman Capital Management, si myslí, že americké akcie jsou nejlepší investicí. Sázet proti USA je podle něj špatný nápad. Vzhledem k jeho nenaplněné predikci z loňského roku je ale potřeba brát jeho názory se stejnou rezervou, která se doporučuje v podstatě pro všechny výhledy tvořené na sklonku roku (a nejen ty).
Akciový prosinec je v polovině. Přijde do konce roku to nejlepší?
Americké i evropské akcie posouvají historická maxima. Po zdrcujících výprodejích před rokem je letošní prosinec naopak jednou velkou býčí party. A to Santa Claus teprve zapřahá své sáně.

2. Evropské akcie v úterý kvůli obnoveným obavám z tvrdého brexitu zlevnily

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, a nenavázaly tak na rekordní pondělní seanci, která byla nesena optimismem z dosažení první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Investory vystrašil britský premiér Boris Johnson, který EU znovu pohrozil tvrdým brexitem, pokud do konce roku nebude dojednána dohoda o volném obchodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,68 % na 414,9 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 525,28 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,39 % na 5 968,26 bodu a německý DAX oslabil o 0,89 % na 13 287,83 bodu. V negativním pásmu uzavřela většina hlavních sektorů, proti trendu ale šla odvětví ropy a zemního plynu (+0,63 %) a veřejných služeb (+0,57 %).

Zlato se veze na růstové vlně, rok 2020 může být ještě lepší
Zlato má za sebou dobrý rok, za což vděčí zejména obchodní válce, uvolněné měnové politice a také zájmu ze strany centrálních bank. Všechny tyto faktory mohou přitom pozitivně působit na cenu žlutého kovu i v příštím roce.

3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Pražská burza zakončila úterní seanci v zelených číslech, index PX ale posílil pouze o 0,1 % na 1 101,1 bodu. Dařilo se zejména cenným papírům ČEZ, které zdražily o 0,8 % na 506 Kč. Objem obchodů byl s 422 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, jež si polepšily o 0,25 % na 804,50 Kč.

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech
Trh již roste příliš dlouho, a tak je krize nevyhnutelná. S takovými a podobnými názory se budou muset investoři vypořádávat nejen v roce 2020. Pro svět financí a investic bude podstatná také globální transformace, pod kterou spadají dílčí trendy, jako jsou nárůst významu rozvíjejících se trhů, automatizace nebo stárnutí populace, uvedl v rámci projektu Alter Eko stratég ze Save & Capital Štěpán Uherík v rozhovoru se šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným.

4. Očekávané události

Ve středu ráno odtajní Německo zprávu o výrobní inflaci a vyjdou rovněž indexy podnikatelské nálady Ifo pro největší evropskou ekonomiku. Spojené království zveřejní zprávu o inflaci a index cen domů od DCLG a Eurostat zprávu o inflaci a Česká národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí odtajní v USA společnosti Micron Technology a General Mills. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Boeing zřejmě čekají vysoké ztráty, potíže pocítí i dodavatelé

Rozhodnutí zastavit od ledna výrobu letadel 737 MAX přijde amerického výrobce letecké techniky Boeing možná až na miliardu dolarů měsíčně. Tvrdí to část analytiků, kteří poukazují na to, že firma nemá v úmyslu propouštět a patrně poskytne podporu i dodavatelům.

6. Slovenská centrální banka opět zhoršila výhled růstu HDP

Slovenská centrální banka (NBS) snížila výhled růstu ekonomiky na tento i příští dva roky, a to shodně o 0,2 procentního bodu. Důvodem je slabší zahraniční poptávka, na které je exportně orientované slovenské hospodářství závislé. NBS to v úterý uvedla ve své nové prognóze. Od loňského podzimu NBS výhled letošního vývoje slovenské ekonomiky opakovaně zhoršila.

7. Zhodnocení německých dluhopisů bude letos nejlepší za pět let

Zhodnocení německých dluhopisů by letos mohlo být nejlepší za pět let. Podle údajů společnosti Refinitiv může desetiletý dluhopis koupený začátkem roku vynést téměř šest procent. Bezpečné bondy vydané vládou největší evropské ekonomiky těžily podle agentury Reuters z nejistoty zapříčiněné dlouhou obchodní válkou, z obav z recese a z uvolněné měnové politiky centrálních bank.

8. Havlíček: Aukce kmitočtů pro 5G nebude v lednu, ale asi až v půlce roku

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v původně avizovaném lednu příštího roku vypsaná pravděpodobně nebude. Nelze vyloučit, že by se odložila někdy na polovinu příštího roku. V rozhovoru s ČTK to v úterý řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Důvodem je podle něj úprava podmínek soutěže, která má přilákat do Česka čtvrtého operátora.

9. Mzdy ve skupině ČEZ příští rok porostou tempem mezi 3 a 5 %

Mzdy ve skupině ČEZ v příštím roce porostou tempem mezi třemi a pěti procenty. Počítá s tím dodatek kolektivní smlouvy, na kterém se vedení firmy v úterý dohodlo s odboráři. ČTK to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž a zástupci odborů. Průměrnou mzdu firma nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic.

ČEZ podepsal s EIB úvěrovou smlouvu až na 330 milionů eur
ČEZ podepsal úvěrovou smlouvu s Evropskou investiční bankou až do výše 330 milionů eur. Prostředky z úvěru podpoří investice na posílení struktury a na další rozvoj distribuční sítě v ČR. ČEZ stále pokračuje v refinancování svého dluhu a v příštích letech by tak měl mít nižší úrokové náklady.

10. Rusko hodlá investovat do obnovy syrského přístavu Tartús

Rusko hodlá investovat 500 milionů dolarů do obnovy syrského přístavu Tartús. Po jednání se syrským prezidentem Bašárem Asadem to v úterý oznámil místopředseda ruské vlády Jurij Borisov.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejmocnější ženou světa je podle Forbes stále Angela Merkelová

Letošní vydání žebříčku 100 nejmocnějších žen světa nepřineslo žádné výraznější překvapení. Podeváté v řadě se na první příčce umístila Angela Merkelová, která sice v posledních měsících na domácí politické scéně ani ve světě aktivitou zrovna nehýří, stále je však v čele největší evropské ekonomiky, a její první příčka se proto dala očekávat.

Za Merkelovou se umístily ženy, které se v posledních měsících objevují v záři reflektorů mnohem častěji. Druhou nejmocnější ženou světa je podle Forbesu Christine Lagardeová, jež se letos 1. listopadu stala jako vůbec první žena v historii šéfkou Evropské centrální banky, na třetí příčce se umístila šéfka dolní komory amerického parlamentu Nancy Pelosiová a na čtvrté místo vystoupala nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat