6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak hledí investoři a analytici na ekonomiku Německa a eurozóny a jaké poklady skrývají švýcarské odpadní vody? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie se v úterý vyšplhaly na nová rekordní maxima a index Dow Jones Industrial Average se během dne poprvé podíval nad 23 000 bodů. Z hlavních benchmarků míně klesl pouze index technologického trhu Nasdaq. Index Dow nakonec posílil o 0,18 % na nové zavírací maximum 22 997,44 bodu a širší S&P 500 stoupl o 0,07 % na nové zavírací maximum 2 559,36 bodu. Nasdaq Composite klesl o 0,01 % na 6 623,66 bodu. Indexy Dow a S&P 500 navíc posunuly výše i svá absolutní maxima - Dow na 23 002,20 bodu a S&P 500 na 2 559,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,04 % na 10,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,302 %. Nejvíce zpevnily akcie z odvětví zdravotní péče a sektoru veřejných služeb.
Co Twitter dal: Kdo všechno nevěří Trumpovi
Googlu je letos devatenáct. Tohle o technologickém kolosu možná nevíte
Obchodování na velkých západoevropských burzách v úterý skončilo v červených číslech. Mezi jednotlivými tituly se ale našly výjimky, které investory příjemně potěšily. Mezi ně patřily i cenné papíry výrobce letadel Airbus. Britský index FTSE 100 klesl o 0,14 % na 7 516,17 bodu, německý DAX se snížil o 0,07 % na 12 995,06 bodu, francouzský index CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,03 % na 5 361,37 bodu a panevropský index STOXX Europe 600 se snížil o 0,25 % na 390,44 bodu. Akcie Airbusu (+4,89 %) zdražily o bezmála pět procent poté, co se na trhu objevila zpráva, že společnost získala kontrolní podíl v programu výroby letounů CSeries kanadského výrobce Bombardier. Zpevnily také akcie potravinářské společnosti Danone (+1,95 %), která informovala, že jí v třetím čtvrtletí stouply tržby o 4,7 % na 6,45 miliardy eur.
Proč jsou evropské akcie dlouhodobě levnější než ty americké?
Proč kritici bitcoinu nemají pravdu?
Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,31 % na 1 055,99 bodu. Nahoru burzu táhly akcie energetické společnosti ČEZ a rakouské finanční skupiny Erste Group Bank. Nejvíce obchodované akcie skupiny ČEZ přidaly 0,93 % na 457,50 Kč. Z finančních emisí Erste vzrostla o 1,63 % na 960,20 Kč a VIG přidala 0,19 % na 645,70 Kč. Zbylé finanční tituly klesly, Komerční banka o 0,72 % na 973,70 Kč a MONETA Money Bank o 0,39 % na 75,70 Kč.
KONTEXT (volební speciál – 1. díl): V programech stran chybí vize i klíčové detaily
Investorský magazín: Whisky, ČEZ a jak na peníze
Středeční dopoledne bude patřit zprávě o situaci na britském trhu práce a údajům o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne se investoři zaměří na americkou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a večer ještě na takzvanou Béžovou knihu Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od EIA. Za řečnický pultík se v polovině týdne postaví guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi, hlavní ekonom ECB Peter Praet, člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré, prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a prezident newyorského Fedu Williama Dudley a hospodářské výsledky na trh pošlou na Wall Street mimo jiné American Express, United Continental Holdings nebo Alcoa a eBay. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Španělská vláda kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok. V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 % namísto dříve očekávaného růstu o 2,6 %. Vyplývá to podle agentury DPA z nového rozpočtového plánu ministerstva hospodářství předloženého Evropské komisi.
Řecká ekonomika byla loni proti očekávání v recesi. Statistický úřad ELSTAT v úterý zveřejnil revidovanou zprávu, podle níž se hrubý domácí produkt země snížil o 0,2 %. Zahraniční věřitelé Řecka přitom odhadovali, že loni řecká ekonomika mírně vzrostla, a statistický úřad v březnu odhadoval, že ekonomika stagnovala. Revizi směrem dolů způsobila spotřeba domácností.
Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v září zůstalo v souladu s odhady na srpnových 1,5 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily rovněž v souladu s odhady o 0,4 % poté, co v srpnu stouply o 0,3 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v září zůstala na srpnových 1,3 % (srpen revidován z +1,1 %), proti srpnu se jádrové ceny zvýšily v souladu s odhady o 0,4 % (srpen revidován z +0,3 % na +0,2 %).
Americký prezident Donald Trump si výrazně pohoršil v nejnovějším žebříčku 400 nejbohatších lidí v USA, který každoročně sestavuje časopis Forbes. Časopis snížil hodnotu odhadovaného majetku Trumpa o 600 milionů USD kvůli poklesu newyorského realitního trhu a novým informacím. Americký prezident se tak propadl o téměř 100 míst.
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 17,6 bodu ze 17 bodů v září. Analytici odhadovali, že se zvýšil na 20 bodů. Index pro celou eurozónu ale klesl na 26,7 bodu z 31,7 bodu v září, čekal se naopak růst na 34,2 bodu.
Evropský výrobce letadel Airbus získal kontrolní podíl v programu výroby letounů CSeries kanadského výrobce Bombardier. Dohoda kanadské firmě dává nečekanou vzpruhu v jejím nákladném obchodním sporu s americkým konkurentem Boeing.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Ve švýcarských odpadních vodách jsou kila zlata a stříbra
Kilogramy zlata a stříbra se podle výzkumného ústavu Eawag dostanou každý rok ve Švýcarsku do odpadních vod. V některých případech je koncentrace drahých kovů dokonce tak vysoká, že by se vyplatilo je ze splašků získávat, vyplývá ze studie. Švýcaři ovšem nesplachují do záchodů své prsteny nebo náhrdelníky, za obsah drahých kovů v odpadních vodách může hlavně průmysl.
Do švýcarských čističek odpadních vod podle ústavu Eawag ročně doputují tři tisíce kilogramů stříbra a 43 kilogramů zlata. V některých čističkách v kantonu Ticino je dokonce koncentrace zlata tak vysoká, že by se ho podle vědců zřejmě vyplatilo ze splašků získávat.
V kantonu Ticino stojí několik podniků na zpracování zlata, stříbro do odpadních vod po celém Švýcarsku putuje především z chemických a farmaceutických firem, ale i z firem vyvíjejících hi-tech výrobky.
Podle hlavního autora studie Base Vriense jsou v odpadních vodách ve Švýcarsku výrazné koncentrace i jiných vzácných kovů a dalších prvků, například tantalu, germania, niobu, titanu a gadolinia. Pro lidské zdraví nejsou tyto koncentrace škodlivé, uvedl ústav Eawag. Studie nicméně připouští, že řadu prvků a jejich vliv na člověka vědci ještě dokonale neprozkoumali.