Co musíte ráno vědět (18. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a za oceánem, z čeho má strach ECB a proč by se případný vojenský střet mezi USA a KLDR mohl obrátit proti Washingtonu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek prudce zlevnily, euro výrazně oslabilo v reakci na zveřejnění zápisu ze zasedání ECB

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily a širší index S&P 500 klesl na nejnižší hodnotu za měsíc. Investory zneklidňují rostoucí obavy z toho, zda vláda prezidenta Donalda Trumpa dokáže prosadit svůj program. Dow klesl o 1,24 % na 21 750,73 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,54 % na 2 430,01 bodu a index technologického indexu Nasdaq Composite spadl o 1,94 % na 6 221,91 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 32,45 % na 15,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně tři a půl bazického bodu na 2,185 %. V mínusu skončily všechny sektory, nejvýrazněji oslabily technologické odvětví, průmyslový sektor a finanční odvětví. Relativně nejlepší výkon podaly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Na Wall Street je obří bublina. Toto jsou čtyři důkazy

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly kvůli politické nejistotě v USA

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zamířily ve čtvrtek dolů. Investoři zvažovali zejména možné dopady zvýšeného politického napětí v USA v souvislosti s kroky Donalda Trumpa. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ztrátou 0,6 % na 376,87 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,61 % na 7 387,87 bodu, francouzský benchmark CAC 40 odepsal 0,57 % na 5 146,85 bodu a německý index DAX uzavřel se ztrátou 0,49 % na 12 203,46 bodu. Nejhůře se vedlo bankovnímu sektoru, který klesl o zhruba 1,5 % v reakci na zveřejnění zápisu z červencového zasedání Evropské centrální banky, ze kterého vyplynulo, že ECB se obává příliš silného růstu eura.

Jak na evropské akcie, když euro posiluje?

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, vzestup vedly akcie Monety

Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě posílila, index PX stoupl o 0,36 % na 1 037,52 bodu. Nahoru burze pomohlo hlavně zdražení akcií Monety Money Bank. Posílení zaznamenala většina ze 14 hlavních emisí pražské burzy včetně cenných papírů, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Akcie Monety zaznamenaly druhý největší objem obchodů a nejvýraznější procentní růst z hlavních emisí, zdražily o dvě procenta na 76,40 Kč.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie

Novák (ČEZ): Rizika pro zbytek roku jsou na straně výroby, východní Evropa ani konec intervencí ČNB zásadní problém nepředstavují

4. Očekávané události

V pátek nad ránem se Čína pochlubí indexem cen domů, dopoledne přidají Německo index cen výrobců a eurozóna výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě. Odpoledne Spojené státy zveřejní index podmínek na trhu práce a předběžný srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, Kanada doplní inflační statistiku a společnost Baker Hughes jako každý pátek zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledkovou mozaiku v USA v závěru týdne doplní Deere & Co, Foot Locker či Estée Lauder Cos. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB se obává příliš silného růstu eura, ukázal zápis z červencového zasedání

Představitelé Evropské centrální banky se obávají příliš silného růstu eura, ukázal zápis z červencového zasedání bankovní rady, který ECB zveřejnila ve čtvrtek. Bankéři upozornili, že příznivé finanční podmínky v eurozóně nelze považovat za samozřejmé a že uvolněná měnová politika je stále nutná. V reakci na zprávu euro k dolaru oslabilo na třítýdenní minimum.

6. Inflace v eurozóně v červenci stagnovala na 1,3 %

Meziroční míra inflace v eurozóně v červenci stagnovala na 1,3 %. Takzvaná jádrová inflace, tedy inflace bez započtení kolísavých cen čerstvých potravin a energií, se však o 0,1 procentního bodu zvýšila a vystoupila rovněž na 1,3 %.

7. Reuters: Většina firem v Británii plány kvůli brexitu nezměnila

Většina firem své strategické plány kvůli odchodu Británie z Evropské unie zatím nezměnila. Vyplynulo to z ankety, kterou mezi finančními řediteli velkých společností provedla společnost Thomson Reuters. Před loňským referendem o takzvaném brexitu přitom firmy tvrdily, že vítězství zastánců odchodu Británie z EU bude mít nepříznivé dopady na investice a na pracovní trh.

8. Air Berlin vede jednání o svém převzetí se třemi zájemci

Německá letecká společnost Air Berlin, která je v insolvenci, jedná o svém převzetí se třemi zájemci. Dohodu chce podle ředitele Thomase Winkelmanna uzavřít do konce září, než skončí platnost vládní půjčky, která firmě umožňuje dál fungovat. Winkelmanna ve čtvrtek citoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

9. Egypt bude mít první bitcoinovou burzu

První egyptská bitcoinová burza zahájí provoz ještě v srpnu a obchodovat se na ní bude v egyptských librách. V zemi, kde většina z 93 milionů obyvatel nemá bankovní účet, se platby elektronickou cestou v posledních letech rozmáhají. Regulaci kryptoměny nicméně Egypt postrádá, což znamená, že místní obchodníci bitcoin nemohou přijímat.

10. Wal-Martu ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 23 %, tržby ale dál rostly

Americká společnost Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním prodejcem světa, ve druhém čtvrtletí zaznamenala citelný pokles zisku, tržby ale pokračovaly v růstu. V amerických obchodech otevřených nejméně jeden rok se bez vlivu prodeje pohonných hmot zvýšily o 1,8 %, uvedla ve čtvrtek firma. Výsledek je nad odhady analytiků. Tržby se zvyšují už 12 čtvrtletí, k růstu teď přispívají hlavně investice do on-line platforem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Severní Korea? Ta je asi někde v Kanadě, ne?

Jednou už tu bonus na toto téma byl. Pojďme si ale připomenout, jak "dobré" znalosti v oblasti zeměpisu Američani mají. Jen doufejme, že armádní počtáři, kteří projektují trajektorie amerických raket, prošli lepšími školami než lidé z následujícího videa.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat