Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v srpnu ceny v českém průmyslu a jaká stavba vyroste v Egyptě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, obchodníci čekali na zavedení nových cel

Americké akcie během pondělního obchodování oslabovaly, a to zejména kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou (později Donald Trump nová cla namířená proti Číně opravdu oznámil). Dolů zamířily například cenné papíry technologických společností Amazon, Apple či Facebook. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,35 % na 26 062,12 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,56 % na 2 888,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,43 % na 7 895,79 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,34 % na 13,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,99 %. Bitcoin odepsal přes 3 % a ethereum více než 11 %.

Merrill Lynch: Americké indexy předvádějí historickou nadvýkonnost, kupujte akcie na těchto dvou trzích
Americké akcie svým výkonem překonávají zbytek světa nejvíce za 18 let. Znamená to, že příležitosti se zajímavým oceněním jsou mimo Spojené státy. Tvrdí to alespoň Niladri Mukherjee, šéf portfoliových strategií v Merrill Lynch Wealth Management.
Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers
15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval finanční chaos na světových trzích a položil na kolena světovou ekonomiku. Jak je na tom americké hospodářství a finanční trh deset let poté? Téma rozebírá aktuální Investorský magazín. Nechybí ani lekce od investičního psychologa a pár návodných otázek, které by si měl položit každý, kdo je na trhu. Závěr obstarává ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Bilion dolarů: Jak si lépe představit sumu s dvanácti nulami
Bilion dolarů nedávno poprvé v historii stála společnost Apple, hned na patnáct takových obnosů prý vyšla svět poslední velká finanční krize, ještě čtyřikrát větší je globální dluh a vynásobeno dvěma dostaneme objem majetku nejbohatšího procenta světové populace.

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie H&M vyletěly vzhůru o více než 16 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci smíšeně, když mezi investory přetrvávaly obavy z eskalace obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 378,22 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,03 % na 7 302,1 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,07 % na 5 348,87 bodu a německý DAX přišel o 0,23 % na 12 096,41 bodu. Dařilo se maloobchodnímu sektoru, jenž si díky pozitivním hospodářským výsledkům několika firem připsal necelé procento.

Vše má svůj poločas rozpadu. I historie nebo ekonomie
Dinosauři byli studenokrevní, pomalí a zrovna nehýřili barvami, učilo se dříve. Dnes se již ví, že byli velice mrštní a rychlí, někteří měli těla pokrytá peřím a někteří by si svým zbarvením nezadali s pávy. Dokonce prý někteří mohli být i teplokrevní. A tak je to se vším. Neutuchající výzkum a nové objevy nás učí, že vše, co víme, platí jen do doby, než přijdeme na to, že platí něco jiného.

3. Pražská burza v pondělí klesla, akcie Kofoly odepsaly zhruba 2 %

Pražská burza začala týden v ZÁPORU, index PX ztratil 0,31 % na 1 092,08 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a ČEZ,dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 577 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které zlevnily o 1,36 % na 904,50 Kč. Nejhlubší ztrátu zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie přišly o 2,12 % na 277 Kč. Nejvíce naopak zdražily cenné papíry Erste Group Bank (+1,03 % na 940 Kč).

Český pohled: Já ne, to ten druhý utrácí příliš!
Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů. Nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni vůbec půjčit peníze. Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny.
Sazby v Česku: Laťku úrokového zajištění stále není těžké přeskočit. Využijte toho!
Česká národní banka svižně zvyšuje sazby. Trh plně započítává tři další zvýšení v průběhu dalšího roku a pak již téměř nic, odhad vývoje úrokové křivky je za horizontem jednoho roku téměř "placatá". Sazby jsou však stále pod úrovní minim z předchozího cyklu a měnové podmínky se dosud příliš neutáhly, sazby zůstávají pod mírou inflace. Proto i rok po zahájení zvyšování sazeb má smysl se mu bránit zajištěním, laťka pro úspěšný hedging není vysoko.

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie odtajní index cen domů a australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Itálie dopoledne na trh pošle průmyslové tržby a objednávky a ve Spojených státech vyjde index cen domů NAHB. Nejvíce pozornosti bude poutat tisková konference šéfa ECB Maria Draghiho. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v českém průmyslu v srpnu dále rostly, pokles cen v zemědělství zpomalil

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v srpnu zpomalil na 3,3 % z červencových 3,4 %. Ceny dále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství jejich pokles výrazně zpomalil. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za červenec, ceny dováženého i vyváženého zboží v tomto období zrychlily meziroční růst.

6. Pražská burza sníží minimální investici na trhu Start, vstoupí na něj skupina Conseq

Pražská burza zvýší na svém neregulovaném trhu Start od příštího roku počet obchodních dnů z nynějších čtyř na dvanáct. Současně sníží minimální investici na 100 000 Kč. Této možnosti budou moci využít zejména menší firmy, které na trh míří pro nižší desítky milionů korun. Vstup na trh Start zároveň oznámil největší český nezávislý investiční manažer Conseq Investment Management.

7. Britská obchodní komora zhoršila výhled tamní ekonomiky

Hrubý domácí produkt Británie by měl letos stoupnout o 1,1 % a v příštím roce o 1,3 %. Předpověděla to v pondělí Britská obchodní komora. Zhoršila tak předchozí prognózu, která počítala se zvýšením o 1,3 % letos a o 1,4 % v příštím roce. Vývoj tak naznačuje, že by britská ekonomika do roku 2020 mohla zaznamenat druhou nejhorší dekádu.

8. Mzdy v nejbohatších zemích rostou nejvíce za téměř deset let

Zaměstnancům v nejbohatších zemích světa rostou mzdy nejrychleji za téměř deset let. Klesající míra nezaměstnanosti tak již nutí firmy v USA, Japonsku a eurozóně zvyšovat mzdy, aby si udržely zaměstnance. Ve druhém čtvrtletí mzdy v rozvinutých zemích stouply o 2,5 %, což bylo nejvíce od období před začátkem recese v roce 2009, uvedla banka JPMorgan Chase. Příští rok by podle ní mělo tempo růstu zrychlit na téměř tři procenta, uvedla agentura Bloomberg.

9. Deutsche Bank převede po brexitu aktiva z Londýna do Frankfurtu

Po odchodu Británie z Evropské unie v příštím roce převede největší německá banka Deutsche Bank aktiva z Londýna do Frankfurtu, který se stane centrem jejího investičního bankovnictví. Banka to v pondělí oznámila s tím, že proces již byl se souhlasem britských a evropských regulačních orgánů zahájen. Objem převáděných aktiv specifikovat odmítla, uvedla agentura Reuters.

10. WEF: Roboti mohou vytvořit dvakrát více míst, než kolik jich zruší

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst, než kolik jich kvůli robotům může zaniknout. Podle studie Světového ekonomického fóra, z níž citoval list The Guardian, může být za přispění nových technologií v příštích deseti letech vytvořeno na 133 milionů míst, zatímco 75 milionů může být ze stejných důvodů zrušeno.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Egyptě vyroste nejvyšší africká stavba, přispěje na ni Čína

V Egyptě vyroste s čínským přispěním nejvyšší stavba na africkém kontinentu. Mrakodrap přezdívaný Nilská věž by se měl tyčit do výšky 345 metrů. Na druhé místo tak odsune Carltonovo centrum (223 metrů) v Jihoafrické republice. Stavba vyroste asi 50 kilometrů od Káhiry, na místě, kde v posledních třech letech vzniká nové egyptské hlavní město po vzoru brazilské metropole Brasílie.

K jakým účelům bude ambiciózní objekt sloužit, zatím není zcela rozhodnuto. Podle aktuálních investičních plánů vzniknou v horních patrech luxusní byty, nižší patra budou částečně přístupná návštěvníkům. Počítá se s hotelem o 230 pokojích s lázeňskou zónou, diskotékou, kasinem a nákupním centrem. Náklady na stavbu mají činit tři miliardy dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat