Co musíte ráno vědět (19. listopadu)
Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co se řešilo na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří a jaké obtíže Britům způsobují banky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy klesly
Americké akcie uzavřely volatilní týden smíšeně, především kvůli pokračující nejistotě v mezinárodním obchodu. V týdenním horizontu všechny tři hlavní akciové benchmarky klesly. Index Dow v pátek přidal 0,49 % na 25 413,22 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,22 % na 2 736,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,15 % na 7 247,87 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,21 % na 18,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 3,07 %. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 2,22 %, S&P 500 se snížil o 1,61 % a Nasdaq Composite odepsal 2,15 %.
2. Evropské akcie v pátek pod tíhou dění v Británii klesly, pod nulou skončily i v týdenním horizontu
Obchodování na velkých evropských burzách v pátek skončilo v červených číslech. Investoři nadále zvažovali dění ve Spojeném království a pozornost věnovali také obchodním vztahům mezi Spojenými státy a Čínou. Panevropský index STOXX Europe 600 se v pátek snížil o 0,2 % na 357,71 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,34 % na 7 013,88 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,17 % na 5 025,20 bodu a německý DAX oslabil o 0,11 % na 11 341 bodů. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 2,2 %, FTSE 100 se snížil o 1,29 %, CAC 40 přišel o 1,6 % a DAX odepsal 1,63 %.
3. Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden klesla téměř o procento
Pražská burza v pátek stagnovala, index PX sice klesl, ale jen o 0,05 % na 1 080,53 bodu. Dále oslabovaly akcie operátora O2 Czech Republic, které se v posledních dnech propadly až na nejnižší úroveň za poslední dva roky. V týdenním horizontu index PX odepsal bezmála procento.
4. Očekávané události
V noci na pondělí bude Japonsko informovat o obchodní bilanci, ráno bude zveřejněn výsledek běžného účtu eurozóny a před polednem na trh Eurostat pošle data o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index cen domů od NAHB. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a hospodářské výsledky na Wall Street odtajní společnosti Agilent Technologies a L Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Na summitu APEC vystoupily do popředí čínsko-americké spory
Na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) vystoupily do popředí čínsko-americké obchodní spory. Čínský prezident Si Ťin-pching vyčetl Spojeným státům protekcionismus. Americký viceprezident Mike Pence zase varoval, že USA již zavedená cla na čínské zboží nezruší a naopak je zdvojnásobí: "USA svůj kurz nezmění, dokud jej nezmění Čína," uvedl politik, který na setkání zastupuje amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pence také dodal, že USA vybudují v hostitelské zemi summitu, kterou je letos Papua-Nová Guinea, vojenskou základnu.
6. Šéf VW Diess: Ve vývoji samořízených vozů jsme dva roky za firmou Waymo
Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo ze skupiny Alphabet zhruba o dva roky. Je ale odhodlán americkou konkurenci dohnat. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to uvedl šéf koncernu Herbert Diess.
7. BBC: Na Mayovou tlačí euroskeptici, aby změnila brexitovou dohodu
Na britskou premiérku Theresu Mayovou tlačí euroskeptická pětice kabinetu, aby změnila návrh brexitové dohody. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC. Většina komentátorů má za to, že podoba dohody o brexitu zkorigovat už nepůjde. Odpůrci Mayové z řad konzervativních poslanců navíc údajně shromáždili dostatek podpisů potřebných pro vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry Mayové jako lídrovi strany. Pokud by taková nedůvěra byla vyslovena, musela by Mayová skončit i jako premiérka.
8. ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích roku ze 3 na 9,4 miliardy Kč
Tržby energetické skupiny ČEZ v segmentu komplexních energetických služeb (ESCO) stouply v prvních devíti měsících letošního roku ze 3 na 9,4 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Výši zisku neuvedl. Tržby dceřiné společnosti ČEZ ESCO, která působí v Česku a na Slovensku, stouply meziročně o téměř 30 % na 3,3 miliardy korun. Vedle Česka a Slovenska ČEZ působí v rámci ESCO také v Německu, Polsku a Rumunsku.
9. Interpol obnovil zatykač na šéfa MOL Hernádiho
Mezinárodní policejní organizace Interpol se rozhodla obnovit zatykač na generálního ředitele maďarského ropného koncernu MOL Zsolta Hernádiho, o jehož vydání žádá Chorvatsko. Oznámila to v Záhřebu chorvatská policie. Hernádi, jehož Maďarsko odmítá vydat, je v Chorvatsku stíhán pro podezření z poskytnutí úplatku bývalému chorvatskému premiérovi Ivovi Sanaderovi.
10. Ruský Yandex nabídne v Izraeli internetovou taxislužbu Yango
Ruský Yandex nabídne v Izraeli on-line taxislužbu. Pod značkou Yango ji plánuje provozovat v Tel Avivu a blízkém okolí, uvedla ve svém pátečním sdělení společnost, která je v Rusku dominantním hráčem v oblasti internetového vyhledávání, map a mobilní navigace a přezdívá se jí "ruský Google".
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Pětina Britů musí k nejbližší bance cestovat tři kilometry
Britské banky za posledních 30 let uzavřely téměř 13 000 poboček, a milionům lidí tak ztížily přístup k finančním službám. Zhruba 19 % populace musí k nejbližší bance cestovat tři kilometry, 8 % dokonce pět kilometrů. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti pro spotřebitele Which?, která požaduje, aby banky zavírání filiálek řádně zdůvodňovaly.
Zatímco v roce 1988 bylo po celé Británii 20 583 poboček bank a dalších finančních ústavů, dnes je jich 7 586. V některých obcích nemá zastoupení žádná banka, přičemž nejhůře jsou na tom řídce osídlené oblasti Skotska.
Některé banky, například RBS, Barclays, HSBC a Lloyds, se domluvily s poštovními úřady, že ty budou poskytovat jejich základní služby, což se podle průzkumu děje na 11 547 místech. Zákazníci tam ale nechodí rádi. Stěžují si na dlouhé fronty a nedostatek soukromí a pochybují také o odbornosti úředníků. Navíc služby na poště jsou omezené, nelze tam mimo jiné otevřít nebo zrušit účet, převést peníze mezi účty nebo vyřídit stížnost. Přímému jednání s bankou dává přednost 60 % lidí.