17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké jsou podle investorů vyhlídky světové ekonomiky a která další celebrita čelí ve Španělsku obviněním z daňových úniků? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie se v úterý po prudkém pondělním propadu zotavily, většinu zisků ale postupně odevzdaly. Nahoru je táhl zejména technologický sektor a některé strojírenské podniky, například Boeing. V centru pozornosti je aktuálně zasedání měnového výboru americké centrální banky, které končí ve středu večer. Index Dow si připsal 0,35 % na 23 675,64 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,01 % na 2 546,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,45 % na 6 783,91 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,32 % na 25,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,82 %.
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v minusu. Důvodem jsou obavy investorů z nedostatečného pokroku v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, ale také z vývoje kolem brexitu. Evropské trhy tak navázaly na pondělní obchodování na Wall Street, kde se hlavní indexy dostaly na svá roční minima. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,8 % na 340,46 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,06 % na 6 701,59 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,95 % na 4 754,08 bodu a německý DAX se snížil o 0,29 % na 10 740,89 bodu. Nejvíce ztratily akcie ropných společností, které se dostaly nejníže za osm měsíců, protože obavy ze zpomalení globálního hospodářského růstu přispěly k poklesu cen ropy.
Pražská burza v úterý prohloubila mírnou ztrátu z pondělního obchodování, index PX odepsal 0,12 % na 1 026,64 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie polostátní společnosti ČEZ, dařilo se naopak operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s necelými 394 miliony korun podprůměrný. Akcie energetické skupiny ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,54 % na 549 Kč. Nejvíce z hlavních titulů ztratily cenné papíry antivirové firmy Avast, které odevzdaly 1,9 % na 77,50 Kč. Společnost O2 Czech Republic naopak zaznamenala nejvyšší zisk, její akcie zpevnily o 1,24 % na 244,50 Kč.
V noci na středu odtajní Japonsko zprávu o obchodní bilanci, dopoledne přidají Německo index cen výrobců, eurozóna statistiku stavební výroby a Spojené království inflační statistiku. Odpoledne vyjdou v USA údaje o prodejích starších domů a ve 20.00 SEČ americká centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Výsledky hospodaření zveřejní v USA firmy General Mills a Rite Aid. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejpesimističtěji za deset let. Vyplývá to z prosincového průzkumu mezi manažery investičních fondů, jehož výsledky v úterý zveřejnila společnost Bank of America Merrill Lynch. Zpomalení růstu globální ekonomiky očekává v příštích 12 měsících podle průzkumu zhruba 53 % investorů, což představuje nejhorší výhled od října 2008.
Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby poskytly důkazy na podporu tvrzení, že firma představuje bezpečnostní riziko. Zároveň popřel, že by byl jakýmkoliv způsobem spojen s čínskou zpravodajskou službou. Informovaly o tom agentury AP a AFP. Před používáním produktů společnosti Huawei varoval v pondělí také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Čína se nebude rozvíjet na úkor zájmů jiných zemí a nikdy nebude usilovat o hegemonii, řekl v úterý čínský prezident při příležitosti 40. výročí zahájení čínských tržních reforem a otevírání ekonomiky. Si Ťin-pching se sice vyslovil pro spolupráci v mezinárodním obchodu a pro další otevírání domácí ekonomiky, ale žádná nová opatření pro oživení zpomalujícího čínského hospodářství a pro uklidnění obchodního napětí se Spojenými státy neoznámil.
Spojené státy přislíbily 5,8 miliardy dolarů na podporu ekonomického rozvoje a lepší zvládání nelegální migrace ve Střední Americe. Oznámily to v úterý vlády Spojených států a Mexika. Dalších 4,8 miliardy dolarů Spojené státy poskytnou na rozvoj jihu Mexika, oznámil mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard.
Itálie se s Evropskou komisí (EK) dohodla na sporném rozpočtu na rok 2019. Uvedla to v úterý mluvčí italského ministerstva hospodářství. Řím ale zatím z Bruselu obdržel pouze verbální potvrzení, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký předsedovi vlády. Před středečním jednáním komisařů EK dohoda pravděpodobně nebude oficiálně schválena.
Primární veřejné úpisy akcií (IPO) v letošním roce vynesly emitentům více než loni. Od začátku roku bylo zaregistrováno 1 359 IPO za 204,8 miliardy dolarů. I když se jejich počet proti loňsku snížil asi o pětinu, jejich výnosy byly zhruba o šest procent vyšší. Vyplývá to ze čtvrtletní studie EY Global IPO Trends.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Kolumbijská zpěvačka Shakira čelí ve Španělsku několika obviněním z daňových úniků, jichž se podle prokuratury dopustila v letech 2012 až 2014. Podle barcelonské prokuratury dluží španělskému státu 14,5 milionu eur. Prokuratura žádá předvolat Shakiru k soudu jako vyšetřovanou i proto, že se vyhýbala placení daní tím, že využívala společností v daňových rájích.
Barcelonská prokuratura tvrdí, že v letech 2012 až 2014 už měla zpěvačka trvalé bydliště v Barceloně, odkud pochází její partner, fotbalista klubu FC Barcelona Gerard Piqué. Podle španělských zákonů tak měla v zemi povinnost platit daň z příjmu a z majetku, protože tam podle prokuratury pobývala více než 183 dní. Zpěvačka se ale hájí tím, že ve Španělsku tak dlouho v daných letech nepobývala a že byla tehdy daňovým poplatníkem na Bahamách.
Barcelonská prokuratura podle deníku El País obvinila i zpěvaččina newyorského právníka, který jí podle prokuratury pomáhal s vytvořením sítě společností v daňových rájích, jejichž prostřednictvím se prý Shakira placení daní vyhýbala.
Z neplacení daní ve Španělsku byli obviněni dříve například fotbalisté Lionel Messi či Cristiano Ronaldo.