Co musíte ráno vědět (19. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v pražské Rybné a ve zbytku Evropy, jakým tempem poroste německá ekonomika podle tamní centrální banky a jakému byznysu se daří v Zimbabwe? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl telekomunikační sektor

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, když investoři čekali na další novinky týkající se obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Zástupci obou zemí by se v týdnu měli sejít ve Washingtonu, v minulém týdnu jednali v Pekingu. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,23 % na 369,78 bodu, britský FTSE 100 odevzdal 0,24 % na 7 219,47 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,3 % na 5 168,54 bodu a německý DAX uzavřel téměř beze změny (-0,01 % na 11 299,2 bodu). Zhruba o procento zpevnil telekomunikační sektor, který těžil ze zvýšení ratingu akcií několika firem z odvětví. Banka Berenberg například zvýšila doporučení na akcie švýcarské firmy Sunrise Communications na "buy" z "hold". Cenné papíry společnosti díky tomu dražily o 3 %.

Investorský magazín: Pomalé centrální banky a hubenější tržní roky
Úrokové sazby centrálních bank se po finanční krizi nevrátily na takzvané rovnovážné úrovně a podle řady ekonomů se to do nástupu příští recese ani nestihne. Výnosy z investic navíc v dalších letech mohou zaostávat za průměry z posledních dekád. Nejen o tom byla řeč na lednovém Investičním fóru, za kterým se ohlíží aktuální Investorský magazín. Prostor dostanou také Čína a několik dobře míněných rad pro drobné investory. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu

Pražská burza začala týden v zelených číslech, index PX si připsal 0,54 % na 1 063,9 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, proti trendu naopak šly cenné papíry VIG a PFNonwovens. Objem obchodů byl se zhruba 300 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 0,37 % na 821,80 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala antivirová firma Avast, která stoupla o 1,71 % na 89 Kč.

Avast: Proč Erste doporučuje akumulovat akcie vývojáře antivirového softwaru?
Erste na konci ledna zahájila pokrývání akcií společnosti Avast s doporučením "akumulovat" a cílovou cenou 97,2 Kč. Podle banky je správná doba na to, aby investoři využili "pole position" společnosti na trhu s ochranou dat.
Daniela Pešková (Česká spořitelna): Jak pragmaticky investovat?
Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa investic. Na prahu roku 2019 přivítal ve studiu členku představenstva České spořitelny Danielu Peškovou. Mimo jiné pohovořili o jejích osobních investicích a o tom, jak by měli k investování přistupovat běžní lidé. Nabízíme malé grafické ohlédnutí.

3. Očekávané události

V úterý v Evropě vyjdou italské průmyslové tržby a objednávky, ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a eurozónu, britská tříměsíční míra nezaměstnanosti od ILO a stavební výroba a bilance běžného účtu eurozóny. Spojené státy zveřejní pouze index cen domů od NAHB. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní například společnosti Medtronic, Walmart, HSBC Holdings či Danone. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý

Německá ekonomika se v první polovině letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi, vývoj ekonomických ukazatelů ale stále naznačuje, že zpomalení by mohlo být jen dočasné a že ve druhé polovině roku je možné čekat oživení. Ve své měsíční zprávě o vývoji ekonomiky to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, německá centrální banka.

5. Loni v Česku mírně klesly ceny v dovozu i vývozu

Loni v Česku klesly ceny dováženého zboží a surovin meziročně o 0,7 % a vývozní ceny o 0,3 %. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Ve vývozu zlevnily hlavně stroje a dopravní prostředky a v dovozu suroviny. Za prosinec 2018 naopak ceny rostly. Vývozní ceny stouply meziročně o 3,1 % a dovozní ceny o 2,4 %. Oproti listopadu ale růst cen zpomalil.

6. Facebook podle britských zákonodárců potřebuje regulaci

Sociální síť Facebook naléhavě potřebuje regulaci, která umožní chránit soukromí uživatelů a bojovat proti šíření dezinformací. Uvádí to zpráva britského parlamentu, která podle deníku The Guardian vedení společnosti Facebook, tedy provozovatele sítě, označuje za digitální gangstery. Firma v prohlášení uvedla, že chce s Brity spolupracovat.

7. Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell

Výplata dividend předními světovými firmami loni stoupla o 9,3 % na rekordních 1,37 bilionu dolarů, což odpovídá hrubému domácímu produktu středně velkých ekonomik, jako jsou Mexiko nebo Austrálie. Vyplývá to z údajů investiční společnosti Janus Henderson, které jsou založeny na analýze dividend 1 200 podniků s nejvyšší tržní hodnotou. První příčka žebříčku patří ropné společnosti Royal Dutch Shell, která na dividendách vyplatila 15,65 miliardy dolarů.

8. Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj

Čína v pondělí obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova amerického viceprezidenta Mikea Pence, podle kterého společnost Huawei a další čínští výrobci telekomunikačních zařízení představují bezpečnostní hrozbu.

9. Saúdská Arábie podepsala v Pákistánu dohody za 20 miliard dolarů

Saúdská Arábie uzavřela s Pákistánem investiční dohody za 20 miliard dolarů. Země podepsaly několik předběžných dohod v odvětví energetiky, petrochemie a těžby a zpracování ropy za osm miliard dolarů. Smlouvy byly v Pákistánu uzavřeny v rámci asijské cesty saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

10. Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst

Japonská automobilka Honda Motor plánuje v roce 2022 uzavřít svou továrnu v britském městě Swindon, což může vést k zániku zhruba 3 500 pracovních míst. Automobilka by prý mohla tyto plány oficiálně představit již v úterý. Honda loni ve své britské továrně vyrobila přes 160 000 aut. Závod se tak na celkové produkci automobilů v Británii podílel více než deseti procenty.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zimbabwské ekonomice se nedaří. Až na malou továrnu na boty

Bulawayo je sice druhé největší město Zimbabwe, o svou někdejší pověst hlavního města zimbabwského průmyslu ale kvůli ekonomické krizi dávno přišlo. Svědčí o tom opuštěné továrny i rozpadající se sklady. Úpadku ale vzdoruje továrnička na výrobu bot. Neoznačená budova z neomítnutých cihel s jedinou dílnou, v níž se mísí pachy kůže, gumy a lepidla, nevypadá na to, že je po jejích výrobcích ve světě stále poptávka.

Všech 14 zaměstnanců jsou muži a zpracovávají výhradně přírodní materiál. "Lidi už unavují umělé materiály, chtějí přírodní věci, jako jsou ty naše," řekl agentuře AFP jeden z dělníků Misheck Sibanda. Pracuje s jemnými kůžemi z hrochů, pakoní i pštrosů.

Podnik se sloní hlavou ve znaku byl založen roku 1993 a na památku britského lovce a cestovatele Fredericka Courteneye Selouse, který zemřel v roce 1917, dostal název Courteney. Každý den zde vzniknou tři desítky ručně šitých bot, které jsou určené především na vývoz do USA, Británie a Jihoafrické republiky.

Klíčem úspěchu je kvalifikovaný personál, kvalitní, módě nepodléhající výrobky a řemeslná dovednost. "Děláme ty boty postaru," říká ředitelka podniku Helen Emericková.

Kůže se zde nestříhá laserem, k jejímu proděravění postačí kladívko a hřebík. Zpracovává se výhradně ta domácí - z buvolů, antilop kudu nebo krokodýlů - a přišívá se na podrážky z přírodní gumy dovezené z Malajsie.

V pánské a dámské nabídce je zhruba 15 modelů, které se nezměnily několik let. Jde o klasické, pevné boty určené k dobrodružným výpravám, jak stojí v propagaci firmy. Většina párů je kotníkových a jsou v barvách hnědé, černé a pískové. Vymyká se jen pár dámských modelů v červeném a fialovém provedení.

"Prodáváme do světa, do rozvinutých zemí, zatímco my jsme 'země třetího světa'. To je zábavné," usmívá se Sibanda.

Zimbabwská ekonomika si za posledních deset let nevedla hůře. I když prezident Emmerson Mnangagwa, který je u moci od roku 2017, sliboval zlepšení, Zimbabwanům se stále nedostává hotovosti. V posledních měsících se navíc projevuje nedostatek pohonných hmot, léků, chleba a oleje.

V této situaci firma Courteney prodává výhradně za dolary. Jeden pár jejích bot přijde na 140 až 500 dolarů.

Zimbabwe v roce 2009 kvůli hyperinflaci přešlo z domácí měny na dolary, americké peníze ale rychle došly. Vláda před dvěma lety vydala dluhopisy, ty však postupně ztratily hodnotu.

Společnost Courteney si přesto i v této situaci mohla loni dovolit přijmout tři nové zaměstnance. Ředitelka Emericková navíc jejich výběr svěřila personálu. "Oni přesně vědí, co se požaduje. A mají zájem na tom, aby podnik rostl," vysvětlila.

Přesto její továrna zápasí s mnoha problémy. "Nejhorší jsou časté výpadky proudu. Musíme používat vlastní generátory a zajistit, abychom pro ně měli stále dost paliva," říká šéfka továrny.

Specializovaný obchod v centru Bulawaya netrpělivě čeká na další várku bot se značkou Courteney. "Včera tu byl jeden Jihoafričan a nakoupil devět párů pro sebe a své přátele. Prodávám je hned, jak je dostanu. Poptávka je vždy vyšší než nabídka," poznamenal majitel obchodu Jay Giga.

"Je to tady obtížné, ale my přežijeme, protože nemáme konkurenci," říká věčný optimista Sibanda.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat