4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Jak se v posledním dni roku 2018 obchodovalo v USA a na některých evropských trzích, co v letošním roce čeká českou ekonomiku a jak kampaň #MeToo ovlivnila život na Wall Street? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie v loňském roce utrpěly nejprudší pokles od roku 2008, kdy ekonomiku svírala finanční krize. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, spadl o více než 5,6 %. Na silvestra se benchmark Dow zvýšil o 1,15 % na 23 327,46 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,85 % na 2 506,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,77 % na 6 635,28 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,3 % na 25,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o tři bazické body na 2,68 %. K pondělnímu růstu cen akcií přispěly naděje na řešení obchodního sporu mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump o víkendu na svém twitterovém účtu psal o velkém pokroku v jednáních s Pekingem.
Burzy ve Frankfurtu a v Praze zůstaly na silvestra zavřené. Obchodování v Británii a Francii bylo zkrácené a tamní indexy se na směru neshodly. Německé akcie, pro které rok 2018 skončil už v pátek, za sebou mají nejhorší rok od poslední finanční krize. Britský index FTSE 100 se na silvestra snížil o 0,09 % na 6 728,13 bodu, francouzský CAC 40 však stoupl o 1,11 % na 4 730,69 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 rok zakončil se ziskem 0,42 % na 337,65 bodu. Německé akcie letos utrpěly nejprudší pokles od globální finanční krize z roku 2008, index DAX klesl o více než 18 % po předchozích šesti letech růstu.
Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. V Česku navíc odpoledne vyjde ještě bilance státního rozpočtu za prosinec. Zavřené zůstanou burzy na Novém Zélandu a v Japonsku, Švýcarsku či Rusku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Českou ekonomiku čeká v tomto roce mírné zpomalení růstu, naopak ceny stoupnou. Zaměstnavatele bude dále trápit nedostatek pracovní síly. Firmy kritizují pravděpodobné červencové zrušení karenční doby pro výplatu náhrad mzdy v prvních třech dnech nemoci, živnostníci naopak vítají růst maximálního limitu příjmu pro použití výdajových paušálů na dva miliony korun.
Růst úrokových sazeb České národní banky v roce 2019 dále zdraží hypotéky, ovšem úroky vkladů klientů bank porostou pomaleji. Vyšší výnosy dluhopisů potěší konzervativní investory. Ceny akcií budou rozkolísané, jejich vývoj je nejistý. Vyplývá to z ankety ČTK mezi finančními analytiky.
Těžba ropy ve Spojených státech se v říjnu vyšplhala na více než 11,5 milionu barelů denně, tedy na nový rekord. Oznámil to v pondělí ve své měsíční zprávě americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Stoupající produkce v USA přispívá k poklesu cen ropy na světových trzích.
Řecko opustilo po roce 2010 kvůli hospodářské krizi a s ní spojeným nedostatkem perspektivy, nízkým platům a vysoké nezaměstnanosti na 360 000 lidí. Vyplývá to ze studie největšího řeckého hospodářského institutu KEPE, ze které cituje aténský list Kathimerini. Mnozí byli vysoce kvalifikovaní - lékaři, inženýři, ale i pečovatelé.
Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen stouply v listopadu o 11,6 miliardy korun na 1,646 bilionu Kč. Meziročně bylo zadlužení domácností vyšší o 119 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Dluhy firem v listopadu klesly ve srovnání s říjnem o 12,5 miliardy korun na 1,12 bilionu Kč. Meziročně přesto stouply o 75,5 miliardy korun.
Tokijský soud znovu prodloužil o dalších deset dní vazbu exšéfovi automobilky Nissan Motor. Carlos Ghosn má ve vězení nově zůstat až do 11. ledna, informují světové agentury. Ghosna, který je ve vyšetřovací vazbě již déle než měsíc, vyšetřovatelé viní ze závažného zneužití důvěry. Podle prokuratury přenesl na svého zaměstnavatele, jehož dříve zachránil před krachem, ztráty ze svých soukromých investic ve výši 1,85 miliardy jenů (378,4 miliardy Kč).
Vývoj kurzu bitcoinu v loňském roce se dá podle analytiků nazvat splasknutím bubliny. Cena kryptoměny spadla o 75 %. Po převážnou většinu doby své existence se bitcoin prodával za méně než 1 300 USD. Na přelomu let 2017 a 2018 však kurz vylétl nad 18 000 USD. Nyní se bitcoin prodává zhruba za 3 800 USD.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Už žádné obědy s kolegyněmi. Nesedejte si vedle nich v letadle. Rezervujte hotelové pokoje na různých patrech. Vyvarujte se individuálních jednání. Muži po celé Wall Street přijímají kontroverzní strategie pro éru #MeToo a ženy budou mít život ještě těžší, napsal server agentury Bloomberg.
Takzvaný Penceův efekt dostal svůj název poté, co viceprezident USA Mike Pence prohlásil, že je dalek toho obědvat o samotě s jinou ženou než se svou manželkou. Jak řekl jeden personalista, už jen pracovní pohovor je dnes rizikovou záležitostí. "Co kdyby si špatně vyložila něco, co jsem řekl?"
Na základě rozhovorů s více než 30 vedoucími pracovníky právnických firem, investičních společností či bank agentura Bloomberg zjistila, že jsou tito lidé hnutím #MeToo vyděšeni. Muži po celých Spojených státech v práci kontrolují své chování, aby se chránili před tím, co považují za nepřiměřenou politickou korektnost.
Znát je to i ve finančním centru země, kde žen není mnoho. Možná i díky tomu se Wall Street vyhnula obrovskému skandálu, jako v případě hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Nyní, více než rok po vzniku hnutí #MeToo a jeho devastujícího dopadu na Hollywood, Silicon Valley a podobně, Wall Street ani tak neriskuje, že je bude následovat, ale spíše že se stane pánským klubem.
"Ženy se snaží přijít na to, co s tím, protože to ovlivňuje jejich kariéru," prohlásila viceprezidentka Wells Fargo a prezidentka oborového sdružení žen Karen Elinskiová. "Je to skutečná ztráta," dodala. Nejde jen o ryze pracovní záležitosti, ale také o mimopracovní neformální akce, kde se navazují a upevňují kontakty.
Jak ale konstatoval personalista společnosti FordHarrison Stephen Zweig, pokud se muži budou ženám vyhýbat a nebudou otevřeni jednání o této problematice, nehrozí jim sice žaloby kvůli zneužívání či obtěžování, ale kvůli diskriminaci pohlaví ano.