Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v září vedlo českému zpracovatelskému sektoru a jak Kalifornie bojuje za genderovou rovnost? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí převážně rostly, investory potěšila nová obchodní dohoda USA s Kanadou a Mexikem

Americké akcie v pondělí převážně posilovaly. Dohoda USA, Kanady a Mexika na zachování severoamerické zóny volného obchodu zmírnila obavy z negativních důsledků obchodních sporů. Index Dow si připsal 0,73 % na 26 651,21 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,36 % na 2 924,59 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite však klesl o 0,11 % na 8 037,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,99 % na 12 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 3,08 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný týdenní pokles cen nepokazil netypicky klidné září a výjimečný kvartál pro americké akcie
Americké akcie v uplynulém týdnu mírně oslabily, i tak ale index S&P 500 uzavřel nejlepší kvartál od roku 2013 a udržel krátkodobou hladinu podpory.

2. Evropské burzy v pondělí převážně rostly, akcie aerolinek Ryanair se však propadly o téměř 13 %

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, když se investoři zaměřili na oznámení nové obchodní dohody mezi USA, Kanadou a Mexikem, která nahradí původní dohodu NAFTA. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,28 % na 384,25 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,19 % na 7 495,67 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,24 % na 5 506,82 bodu a německý DAX posílil o 0,75 % na 12 339,03 bodu. Nedařilo se pojišťovnám a akciím aerolinek, které do mínusu stáhla irská společnost Ryanair, jejíž akcie se propadly o 12,8 % poté, co firma snížila prognózu letošního zisku o 12 % na 1,1 až 1,2 miliardy eur.

Střední a východní Evropa: V tomto žebříčku Česko již několik let ztrácí
Společnost Coface každoročně zveřejňuje žebříček 500 největších firem na 12 středoevropských a východoevropských trzích. Česko je pro letošní rok na třetí pozici za Polskem a Maďarskem.

3. Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank odepsaly 2 %

Pražská burza začala nový měsíc v negativním pásmu, index PX klesl o 0,34 % na 1 098,21 bodu. Dolů burzu stáhly hlavně akcie Erste Group Bank a Komerční banky, dařilo se naopak Kofole ČeskoSlovensko a antivirové firmě Avast. Objem obchodů byl s 564 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které odepsaly 0,35 % na 565,50 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenaly akcie Erste Group Bank, jež přišly o 2,19 % na 918,80 Kč.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky, analytici ale nepočítají s žádným překvapením, základní sazba by měla zůstat na 1,5 %. Japonsko na trh pošle index spotřebitelské důvěry, v Číně se pak kvůli státnímu svátku nebude obchodovat. V Evropě vyjdou dopoledne britský index nákupních manažerů ve stavebnictví a index výrobních cen v eurozóně. Spojené státy se odpoledne pochlubí ISM indexem aktivity pro oblast New Yorku a statistikou prodejů osobních aut. Za řečnický pultík se večer postaví šéf Fedu Jerome Powell, výsledky hospodaření budou v úterý reportovat společnosti PepsiCo a Ferguson. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v září zhoršily. Index PMI klesl na 53,4 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od listopadu 2016, uvedla v pondělí společnost IHS Markit.

6. Těžba OPEC v září kvůli propadu v Íránu rostla jen mírně

Organizace zemí vyvážejících ropu pokračovala ve zvyšování své těžby na nejvyšší úroveň v letošním roce, avšak růst byl pouze nízký kvůli poklesu těžby v Íránu, která zmírnila pozitivní vliv růstu těžby v Libyi, Saúdské Arábii a Angole. Celkem těžba stoupla o 90 000 barelů denně na 32,85 milionu barelů denně. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.

7. Přebytek rozpočtu ČR ke konci září stoupl na 16,8 miliardy Kč

Přebytek státního rozpočtu ČR ke konci září stoupl na 16,8 miliardy korun ze srpnových 14,8 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Loni v září vykázal státní rozpočet přebytek 17,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

8. Zentiva má nového majitele, Sanofi ji prodala firmě sídlící v USA

Výrobce léků Zentiva má nového majitele. Francouzská skupina Sanofi dokončila prodej farmaceutické firmy investiční společnosti Advent International sídlící v USA. V pondělí o tom informoval mluvčí Zentivy Tomáš Tesař. O prodeji jednaly společnosti od dubna, cena podle dřívějších informací činí 1,9 miliardy eur.

9. Šéf Alibaby se vzdal kontroly nad klíčovými provozními licencemi

Šéf čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma, který nedávno oznámil odchod z vedení firmy, se již v tichosti vzdal svých vlastnických práv k subjektům, které drží klíčové licence pro činnost podniku v Číně. Napsal to list Financial Times, podle něhož tak Jack Ma symbolicky předává klíče od firmy, kterou před 19 lety založil. Alibaba uvedla, že cílem tohoto kroku je snížit administrativní zátěž jejího odcházejícího šéfa.

10. Slavičínský výrobce obuvi Prabos plus utržil v prvním pololetí 198 milionů Kč

Obuvnická firma Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku měla v letošním prvním pololetí tržby 198 milionů korun a zisk pět milionů korun. Letos by tak měla dosáhnout tržeb zhruba 335 milionů korun a zisku na úrovni 33 milionů korun, sdělila v pondělí firma v tiskové zprávě. Loni společnost hospodařila s tržbami téměř 330 milionů korun a ziskem po zdanění přes 42 milionů korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kalifornské firmy musejí mít ve správní radě povinně ženy

Kalifornie se v USA stala prvním státem, kde ve správních radách veřejně obchodovaných společností musejí být ženy. Návrh zákona, podle něhož se musejí první změny uskutečnit do roku 2020, podepsal guvernér státu Jerry Brown. V současné době nemá čtvrtina firem se sídlem v Kalifornii žádnou ženu ve své správní radě, upozornila agentura AP.

Minimálně jednu ženu musí mít správní rady kalifornských firem do konce příštího roku a do konce roku 2021 nejméně dvě až tři ženy, a to v závislosti na počtu všech členů. Kalifornie se tak připojí k některým evropským státům, jako jsou Norsko či Německo, které rovněž stanovily pravidla pro účast žen ve správních radách.

Kalifornská obchodní komora nicméně podotýká, že složení správních rad by mělo být určováno interně, nikoli vládou. Nový zákon podle ní upřednostňuje pohlaví nad jinými aspekty, jako jsou rasa a etnická příslušnost.

Zákon se vztahuje na společnosti, které mají sídlo v Kalifornii. Za první porušení této normy mohou být pokutovány 100 000 dolary, za každé další pak 300 000 dolary. Zákon rovněž požaduje, aby společnosti hlásily složení svých rad administrativě státu Kalifornie. Pokud tak neučiní, zaplatí pokutu 100 000 dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat