Co musíte ráno vědět (2. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, na co chce Švédsko použít peníze vybrané díky zavedení bankovní daně a jak bude vypadat vozový park olympijských her v Tokiu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely obchodování smíšeně, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně kvůli nejednoznačným zprávám o ekonomice a nejistotě ohledně vývoje obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Za celý týden si však všechny tři hlavní indexy připsaly výrazné zisky. Index Dow si v pátek připsal 0,16 % na 26 403,28 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,06 % na 2 926,46 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,13 % na 7 962,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,15 % na 18,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,50 %. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 3,02 %, S&P 500 se zvýšil o 2,79 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,72 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabodovali, i tak ale americké akcie v srpnu odepsaly bezmála 2 %
Po čtyřech týdnech ztrát index S&P 500 poprvé posílil, konkrétně o 2,79 %. Investoři reagovali na naděje ohledně jednání USA a Číny o vzájemném obchodu, fundamentálně se tedy nic nezměnilo.

2. Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když těžily z mírného uvolnění napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Investory potěšilo čínské ministerstvo obchodu, které ve čtvrtek uvedlo, že obě země jednají o termínu dalšího kola obchodních jednání. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,57 % na 378,90 bodu, za celý týden pak stoupl o 2,03 %. Britský FTSE 100 získal 0,32 % na 7 207,18 bodu (týden: +1,58 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,56 % na 5 480,48 bodu (týden: +2,88 %) a německý DAX posílil o 0,85 % na 11 939,28 bodu (týden: +2,82 %).

Fed, ECB a spol.: Mají ještě centrální banky sílu podporovat trhy a ekonomiku?
Centrální banky musejí více než kdy dříve předjímat vývoj, a získat tak kontrolu nad očekáváními trhu. Americká centrální banka snížila poprvé po více než 10 letech sazby, aby podpořila slábnoucí ekonomický růst. Japonské centrální bance a její evropské kolegyni hrozí, že spadnou do likviditní pasti, ve které nástroje měnové politiky přestávají fungovat.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden ale přišla o 0,8 %

Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX získal 0,61 % na 1 037,27 bodu. Nahoru trh táhly zejména akcie Komerční banky (+2,07 % na 838 Kč) a elektrárenské skupiny ČEZ (+1,46 % na 520 Kč). Objem obchodů byl s 412 miliony korun podprůměrný. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 0,8 %.

Proč (ne)podnikat: Těchto pět důvodů by vás k byznysu vést nemělo
O vlastním podnikání přemýšlí stále více lidí. Někteří se však do odstartování byznysu pustí z ne zcela ideálních důvodů, například z touhy po větší volnosti, po rychlém zbohatnutí nebo ve vidině, že se nebudou muset za svou práci nikomu zodpovídat. Začít podnikat ze špatného důvodu nebo na základě zkreslených představ se ale většinou nevyplatí, takový byznys často rychle dospěje ke krachu.

4. Očekávané události

Pondělí přinese finální srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě. V Česku navíc vyjde ještě bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech se kvůli svátku obchodovat nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Švédsko zavede bankovní daň, peníze půjdou na obranu

Švédsko zavede od roku 2022 bankovní daň. Podle agentury Reuters to v sobotu řekla ministryně financí Magdalena Anderssonová. Středolevicová koaliční vláda hodlá z vybraných peněz financovat vyšší státní výdaje na obranu. Ty si podle agentury AFP vynucuje napětí ve vztazích s Ruskem. Politička uvedla, že se nová daň bude vztahovat na všechny banky ve Švédsku bez ohledu na to, zda v zemi mají či nemají sídlo.

6. Telefony iPhone prý mohly být dva roky terčem útoků hackerů

Software chytrých telefonů iPhone společnosti Apple po dva roky obsahoval rozsáhlé bezpečnostní nedostatky umožňující hackerům přístup k fotografiím, informacím o poloze či soukromým zprávám. Tvrdí to podle serveru CNBC odborníci ze skupiny Project Zero vytvořené firmou Googlu.

7. V platnost vstupují nová americká cla na čínské zboží

Ve Spojených státech v neděli vstoupila v platnost nová cla na dovoz čínského zboží v roční hodnotě 112 miliard dolarů. 15% cla na některé druhy oblečení, obuvi, sportovního a jiného spotřebního zboží Američanům pravděpodobně před svátky zdraží nákupy. Cla se dotknou více než dvou třetin čínského dovozu, informovala agentura AP.

8. Rakouští politici nevylučují žalobu na Česko u EU kvůli Dukovanům

Zástupce dolnorakouské hejtmanky Stephan Pernkopf a bývalá rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová nevylučují žalobu na Česko u Evropské unie kvůli financování dostavby české jaderné elektrárny Dukovany. V noci na neděli to na svém webu napsal rakouský deník Kurier. Oba politici kritizují to, že nové jaderné bloky v Dukovanech v pátek získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).

9. Trump kritizoval automobilku GM kvůli aktivitám v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump podrobil největší americkou automobilku General Motors (GM) kritice kvůli jejím aktivitám v Číně. Naznačil, že firma by měla začít s přesunem těchto aktivit zpátky do USA.

10. CNBC: Bohatí v USA po novém varování před recesí škrtí výdaje

Movití lidé ve Spojených státech začali omezovat celou škálu svých výdajů, od realit až po šperky. Zatímco méně bohatí dál utrácejí, náhlý pokles výdajů nejvyšší společenské vrstvy by se podle ekonomů mohl přelít do zbytku ekonomiky a být tak další brzdou hospodářskému růstu, píše zpravodajský server CNBC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Toyota pro olympiádu dodá 3 700 aut, 90 % elektrických

Pro nadcházející letní olympijské hry, které budou v Tokiu na přelomu července a srpna 2020, automobilka Toyota poskytne přibližně 3 700 automobilů a dalších prostředků mobility. Zhruba 90 % z nich má být na elektřinu. Chce tak dosáhnout nejnižších emisí vozových parků pro OH v historii.

Japonský výrobce pořadatelům poskytne kompletní modelovou řadu elektrifikovaných vozů, včetně speciálních verzí některých automobilů a vozidel vyvinutých na podporu olympijských a paralympijských her.

Elektrifikované modely zahrnují auta s hybridním elektrickým pohonem, elektromobily poháněné palivovými články, plug-in hybridy a rovněž vozy s bateriovým pohonem. Půjde celkem o 500 vozidel na vodík a přibližně 850 bateriových elektromobilů, které budou tvořit nejrozsáhlejší elektrifikovaný vozový park v historii olympijských her.

Speciálně pro Tokio připravuje Toyota i 200 šestimístných elektromobilů, které usnadní dopravu v dějištích soutěží, v olympijské vesnici i na dalších místech her. Druhým olympijským speciálem je elektrický nízkopodlažní autonomní vůz e-Palette s elektrickou rampou pro vozíčkáře. Nejméně desítka těchto vozů s kapacitou 20 osob nebo čtyř invalidních vozíků a sedmi stojících cestujících bude trvale projíždět okruh v rámci olympijské a paralympijské vesnice. Vozidlo Concept-i s charakteristickou siluetou má ambice přilákat ke hrám ještě více pozornosti, protože poslouží jako provozní vozidlo štafety olympijské pochodně a vedoucí vozidlo maratonského běhu.

Aby se předešlo střetům a zmenšilo se riziko případných škod či zranění, budou téměř všechna vozidla vybavena technologiemi preventivní bezpečnosti a inteligentním ultrazvukovým lokátorem, který například pomůže v situacích, kdy řidič omylem sešlápne plynový pedál.

Kromě zajištění oficiálního vozového parku podpoří Toyota organizátory her i dalšími vozidly. Bude to například autobus Sora na vodíkové články pro městskou hromadnou dopravu, asistenční prostředky pomáhající zvedat cestující do jejich sedadel nebo prostředky vybavené rampou pro nastupování a vystupování cestujících na vozíku.

Toyota se v roce 2015 podepsáním smlouvy s Mezinárodním olympijským výborem a Mezinárodním paralympijským výborem stala oficiálním celosvětovým partnerem pro mobilitu na roky 2017-2024, pokrývající olympijské a paralympijské zimní hry v Pchjongčchangu 2018 a v Pekingu 2022 a rovněž letní olympijské hry v Tokiu 2020 a v Paříži 2024.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat