20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, na co chce Švédsko použít peníze vybrané díky zavedení bankovní daně a jak bude vypadat vozový park olympijských her v Tokiu? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně kvůli nejednoznačným zprávám o ekonomice a nejistotě ohledně vývoje obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Za celý týden si však všechny tři hlavní indexy připsaly výrazné zisky. Index Dow si v pátek připsal 0,16 % na 26 403,28 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,06 % na 2 926,46 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,13 % na 7 962,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,15 % na 18,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,50 %. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 3,02 %, S&P 500 se zvýšil o 2,79 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,72 %.
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když těžily z mírného uvolnění napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Investory potěšilo čínské ministerstvo obchodu, které ve čtvrtek uvedlo, že obě země jednají o termínu dalšího kola obchodních jednání. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,57 % na 378,90 bodu, za celý týden pak stoupl o 2,03 %. Britský FTSE 100 získal 0,32 % na 7 207,18 bodu (týden: +1,58 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,56 % na 5 480,48 bodu (týden: +2,88 %) a německý DAX posílil o 0,85 % na 11 939,28 bodu (týden: +2,82 %).
Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX získal 0,61 % na 1 037,27 bodu. Nahoru trh táhly zejména akcie Komerční banky (+2,07 % na 838 Kč) a elektrárenské skupiny ČEZ (+1,46 % na 520 Kč). Objem obchodů byl s 412 miliony korun podprůměrný. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 0,8 %.
Pondělí přinese finální srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě. V Česku navíc vyjde ještě bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech se kvůli svátku obchodovat nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Švédsko zavede od roku 2022 bankovní daň. Podle agentury Reuters to v sobotu řekla ministryně financí Magdalena Anderssonová. Středolevicová koaliční vláda hodlá z vybraných peněz financovat vyšší státní výdaje na obranu. Ty si podle agentury AFP vynucuje napětí ve vztazích s Ruskem. Politička uvedla, že se nová daň bude vztahovat na všechny banky ve Švédsku bez ohledu na to, zda v zemi mají či nemají sídlo.
Software chytrých telefonů iPhone společnosti Apple po dva roky obsahoval rozsáhlé bezpečnostní nedostatky umožňující hackerům přístup k fotografiím, informacím o poloze či soukromým zprávám. Tvrdí to podle serveru CNBC odborníci ze skupiny Project Zero vytvořené firmou Googlu.
Ve Spojených státech v neděli vstoupila v platnost nová cla na dovoz čínského zboží v roční hodnotě 112 miliard dolarů. 15% cla na některé druhy oblečení, obuvi, sportovního a jiného spotřebního zboží Američanům pravděpodobně před svátky zdraží nákupy. Cla se dotknou více než dvou třetin čínského dovozu, informovala agentura AP.
Zástupce dolnorakouské hejtmanky Stephan Pernkopf a bývalá rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová nevylučují žalobu na Česko u Evropské unie kvůli financování dostavby české jaderné elektrárny Dukovany. V noci na neděli to na svém webu napsal rakouský deník Kurier. Oba politici kritizují to, že nové jaderné bloky v Dukovanech v pátek získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).
Prezident Spojených států Donald Trump podrobil největší americkou automobilku General Motors (GM) kritice kvůli jejím aktivitám v Číně. Naznačil, že firma by měla začít s přesunem těchto aktivit zpátky do USA.
Movití lidé ve Spojených státech začali omezovat celou škálu svých výdajů, od realit až po šperky. Zatímco méně bohatí dál utrácejí, náhlý pokles výdajů nejvyšší společenské vrstvy by se podle ekonomů mohl přelít do zbytku ekonomiky a být tak další brzdou hospodářskému růstu, píše zpravodajský server CNBC.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Pro nadcházející letní olympijské hry, které budou v Tokiu na přelomu července a srpna 2020, automobilka Toyota poskytne přibližně 3 700 automobilů a dalších prostředků mobility. Zhruba 90 % z nich má být na elektřinu. Chce tak dosáhnout nejnižších emisí vozových parků pro OH v historii.
Japonský výrobce pořadatelům poskytne kompletní modelovou řadu elektrifikovaných vozů, včetně speciálních verzí některých automobilů a vozidel vyvinutých na podporu olympijských a paralympijských her.
Elektrifikované modely zahrnují auta s hybridním elektrickým pohonem, elektromobily poháněné palivovými články, plug-in hybridy a rovněž vozy s bateriovým pohonem. Půjde celkem o 500 vozidel na vodík a přibližně 850 bateriových elektromobilů, které budou tvořit nejrozsáhlejší elektrifikovaný vozový park v historii olympijských her.
Speciálně pro Tokio připravuje Toyota i 200 šestimístných elektromobilů, které usnadní dopravu v dějištích soutěží, v olympijské vesnici i na dalších místech her. Druhým olympijským speciálem je elektrický nízkopodlažní autonomní vůz e-Palette s elektrickou rampou pro vozíčkáře. Nejméně desítka těchto vozů s kapacitou 20 osob nebo čtyř invalidních vozíků a sedmi stojících cestujících bude trvale projíždět okruh v rámci olympijské a paralympijské vesnice. Vozidlo Concept-i s charakteristickou siluetou má ambice přilákat ke hrám ještě více pozornosti, protože poslouží jako provozní vozidlo štafety olympijské pochodně a vedoucí vozidlo maratonského běhu.
Aby se předešlo střetům a zmenšilo se riziko případných škod či zranění, budou téměř všechna vozidla vybavena technologiemi preventivní bezpečnosti a inteligentním ultrazvukovým lokátorem, který například pomůže v situacích, kdy řidič omylem sešlápne plynový pedál.
Kromě zajištění oficiálního vozového parku podpoří Toyota organizátory her i dalšími vozidly. Bude to například autobus Sora na vodíkové články pro městskou hromadnou dopravu, asistenční prostředky pomáhající zvedat cestující do jejich sedadel nebo prostředky vybavené rampou pro nastupování a vystupování cestujících na vozíku.
Toyota se v roce 2015 podepsáním smlouvy s Mezinárodním olympijským výborem a Mezinárodním paralympijským výborem stala oficiálním celosvětovým partnerem pro mobilitu na roky 2017-2024, pokrývající olympijské a paralympijské zimní hry v Pchjongčchangu 2018 a v Pekingu 2022 a rovněž letní olympijské hry v Tokiu 2020 a v Paříži 2024.