Co musíte ráno vědět (20. března)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak by podle premiéra v demisi Andreje Babiše mělo vypadat případné dělení společnosti ČEZ a za kolik se prodal jeden z největších diamantů na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne výrazně zlevnily, index Dow spadl vlivem ztrát technologií o více než 300 bodů

Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, sestup vedly technologické podniky. Ty se dostaly pod tlak kvůli zprávám o zneužití údajů o 50 milionech uživatelů sociální sítě Facebook. Pokles Facebooku nakonec postihl celý technologický sektor. Index Dow klesl o 1,35 % na 24 610,91 bodu, index S&P 500 zeslábl o 1,42 % na 2 712,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,84 % na 7 344,24 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 20,38 % na 19,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,854 %. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite šlo o nejhorší den za posledních pět týdnů, Dow přišel o 335,60 bodu.

Investorský magazín: Dočká se růst cen akcií desátých narozenin?

KONTEXT: Obchodní války vs. investiční portfolio aneb Jak investovat v době nepohody?

2. Evropské burzy v pondělí výrazně klesly, akcie britské firmy Micro Focus se propadly o 46 %

Evropské akciové trhy uzavřely pondělní obchodování v červených číslech, když investoři netrpělivě čekali na dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začne v úterý. Regionální benchmark STOXX Europe 600 přišel o 1,08 % na 373,64 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,69 % na 7 042,93 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 1,13 % na 5 222,84 bodu a německý DAX spadl o 1,13 % na 5 222,84 bodu. Nedařilo se zejména technologickému sektoru, který do mínusu stáhla britská firma Micro Focus, jejíž akcie se propadly zhruba o 46 % poté, co společnost oznámila, že na svou funkci rezignoval její výkonný ředitel Chris Hsu. Společnost rovněž snížila odhad letošních tržeb.

Zajištění proti volatilitě? Žádná legrace!

Jak na zlato? Na výběr je mnoho způsobů

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, akcie Monety Money Bank však zdražily o zhruba 1,3 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk ze závěru minulého týdne, index PX odepsal 0,16 % na 1 116,69 bodu. Dolů burzu stáhly energetická skupina ČEZ a Komerční banka, dařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 532 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, která v úterý ráno odtajní výsledky hospodaření za loňský rok. Akcie skupiny zlevnily o 0,59 % na 508,50 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Strategie "kup a drž" nemusí být nuda

4. Očekávané události

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání a Austrálie se rovněž pochlubí indexem cen domů. Německo dopoledne odtajní index výrobních cen, institut ZEW představí indexy ekonomického sentimentu pro Německo a eurozónu a v Británii vyjdou maloobchodní tržby, inflační statistika a index cen domů od DCLG. Evropská komise na trh pošle odhad spotřebitelské důvěry v eurozóně. Hospodářské výsledky za loňský rok bude v úterý reportovat energetická společnost ČEZ. "Očekáváme, že firma splní celoroční cíle na úrovni EBITDA (52 miliard Kč) i čistého zisku (19 miliard Kč). Návrh dividendy očekáváme u horního okraje rozpětí daného dividendovou politikou (60–100 % čistého zisku), tedy okolo 35 Kč na akcii," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Při dělení ČEZ musí strategické věci zůstat státu, uvedl Babiš

Při případném dělení energetické společnosti ČEZ si vláda musí pohlídat, aby kromě výroby zůstaly státu také strategické věci typu obchodu nebo distribuce. Na pondělní oslavě 25. výročí fungování Hospodářské komory to řekl premiér v demisi Andrej Babiš.

6. Apple vyvíjí vlastní obrazovku microLED

Americká společnost Apple vyvíjí vlastní microLED obrazovky využívající elektroluminiscenční diody, které se mají stát nástupci současných OLED a LCD obrazovek. V pondělí to uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje, podle kterých již firma vyrobila menší počet obrazovek pro testování. Firma se ke zprávě odmítla vyjádřit.

7. CEFC stahuje žádost o zvýšení podílu v české skupině J&T, má dalšího akcionáře

Skupina CEFC s ohledem na změnu v akcionářské struktuře stahuje žádost o navýšení svého podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance. Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe, informovala CEFC v pondělí. CEFC vlastní v J&T 10 %, podíl chtěla navýšit na 50 %.

8. Alibaba investuje dvě miliardy dolarů do internetového prodejce Lazada

Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding investuje další dvě miliardy dolarů do firmy Lazada Group, která je zaměřená na prodej přes internet v jihovýchodní Asii, a vymění jejího generálního ředitele. Alibaba tak posiluje svoji kontrolu nad firmou v době, kdy je jejím cílem agresivní expanze v regionu.

9. Zaměstnanci automobilky BMW dostanou rekordní odměny

Německý výrobce luxusních automobilů BMW vyplatí svým zaměstnancům v Německu za loňský rok rekordní odměnu ve výši 9 455 eur. V pondělí o tom informoval server Automobilwoche s odvoláním na mluvčího BMW. Odměna, která závisí mimo jiné na hospodářských výsledcích podniku, se tak podle serveru zvýšila z necelých 8 100 eur v předchozím roce.

10. Zisk ruského ropného gigantu Rosněfť se více než zdvojnásobil

Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se v loňském roce zvýšil o 27,6 % na 222 miliard rublů. Výsledky podpořily vyšší ceny ropy a těžba, uvedla firma v pondělním prohlášení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pátý největší diamant se prodal za 40 milionů USD

Diamant Lesotho Legend o váze 910 karátů, který je pátým největším doposud nalezeným diamantem na světě, byl prodán v tendru v Antverpách za 40 milionů USD. Oznámila to společnost Gem Diamonds, která kámen o velikosti zhruba dvou golfových míčků nalezla ve svém dole Letseng v Lesothu na počátku letošního roku.

Částka je zatím nejvyšší, jakou firma Gem získala za diamant. Jiné firmy však prodaly diamanty i dráže. Lucara Diamont prodala loni diamant o váze 813 karátů za rekordních 63 milionů USD a za diamant o váze 1 109 karátů získala 53 milionů USD.

Důl Letseng je známý tím, že zde byly objeveny kvalitní a velké diamanty, jejichž průměrná cena patří k nejvyšším na světě. V letošním roce zde firma nalezla šest diamantů větších než 100 karátů.

Největším dosud objeveným diamantem byl kámen s názvem Cullinan, který při nálezu v roce 1905 v Jihoafrické republice vážil 3 106 karátů, což je více než půl kilogramu. Následně byl rozřezán na menší kusy, z nichž mnohé jsou součástí britských korunovačních klenotů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat