27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí kauza kolem zařazení čínského podniku Huawei na americkou černou listinu a k čemu lze také v moderní době využívat technologie? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech zakončily týden v červených číslech. V průběhu páteční seance se pohybovaly bez jasného směru, ale dolů je s konečnou platností poslala zpráva zpravodajského serveru CNBC, jehož zdroje hovoří o pozastavení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow v pátek odepsal 0,38 % na 25 764 bodů, širší index S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 859,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,04 % na 7 816,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,38 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,39 %. Za celý týden ztratil index Dow 0,69 %, S&P 500 klesl o 0,76 % a index Nasdaq Composite se snížil o 1,27 %. Dow klesl již čtvrtý týden za sebou, což představuje nejdelší takovou řadu ztrát za tři roky.
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když je dolů stáhly přetrvávající obavy o osud obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou a také krach vyjednávání o řízeném odchodu Velké Británie z Evropské unie. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,36 % na 381,51 bodu, za celý týden ale vzrostl o 1,16 %. Britský benchmark FTSE 100 oslabil o 0,07 % na 7 348,62 bodu (týden: +2,02 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,18 % na 5 438,23 bodu (týden: +2,08 %) a německý DAX odevzdal 0,58 % na 12 238,94 bodu (týden: +1,49 %).
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, odepsala ale pouze 0,08 % na 1 050,75 bodu. Nedařilo se například akciím energetické společnosti ČEZ, o více než procento naopak zpevnily akcie antivirové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 337 miliony korun podprůměrný. Za celý týden burza podle indexu PX zpevnila o 0,1 %.
V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zprávy o vývoji tamní ekonomiky a průmyslové výroby. Dopoledne bude v Evropě patřit německé a české výrobní inflaci a výsledku běžného účtu eurozóny. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na index aktivity chicagského Fedu. Výsledky hospodaření za první čtvrtletí představí irská letecká společnost Ryanair. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americké ministerstvo obchodu by brzy mohlo dočasně uvolnit restrikce uvalené na čínskou společnost Huawei. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí resortu. Cílem opatření by bylo omezit škody, které by mohly vzniknout stávajícím americkým zákazníkům čínské firmy. Americké ministerstvo obchodu společnost Huawei ve čtvrtek s okamžitou platností zařadilo na černou listinu, což jí znemožnilo kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA. Čínský ministr zahraničí mezitím v rozhovoru se svým americkým protějškem obvinil Washington z poškozování zájmů Číny a čínských podniků.
Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek odmítl předat výboru pro státní příjmy daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa za posledních šest let. Informovala o tom agentura Reuters. Demokraté považují daňová přiznání za klíčová pro prošetřování údajných prohřešků prezidenta Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Šéf výboru pro státní příjmy Richard Neal se radí s právníky, jak si prezidentova daňová přiznání vymoci. Novinářům řekl, že se výbor příští týden obrátí na soud.
Americký internetový gigant Amazon je hlavním investorem do britského rozvozce jídla z restaurací Deliveroo. Spolu s dalšími investory do firmy v rámci nynějšího kola financování vloží 575 milionů dolarů, uvedl v pátek britský podnik. Ten už bude mít při započtení předchozích kol financování od investorů celkem k dispozici 1,53 miliardy dolarů.
Odstraňování "toxického" obsahu z Facebooku je sisyfovská práce a nevhodná sdělení ze sociální sítě zcela nevymizí ani se sebelepšími automatickými nástroji. V sérii rozhovorů s deníkem The New York Times (NYT) to přiznal technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer. Při otázkách ohledně střelby v novozélandské mešitě vysílané na sociální síti v přímém přenosu se mu prý draly do očí slzy.
Evropská unie vyškrtla karibské státy Aruba, Barbados a Bermudy ze své černé listiny daňových rájů, tedy zemí, které s Evropou v oblastí daní nespolupracují. Změny v seznamu, který vznikl na konci roku 2017, v pátek potvrdili v Bruselu ministři financí osmadvacítky.
Italský úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal vyšetřovat americkou společnost Google. Podezírá ji, že zneužívá svého dominantní postavení na trhu chytrých přístrojů. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Google podle úřadu odmítl do své aplikace Android Auto integrovat aplikaci Enel X Recharge vyvinutou italskou energetickou společností Enel.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Strakonický výrobce funkčního prádla Moira vyvíjí kalhotky s "pásem cudnosti" pro zákazníky z Německa. Měly by být z pevných vláken, aby nešly snadno probodnout nožem.
"Vložka proti propíchnutí nožem vznikla na základě požadavků zákazníků. Ptali se, zda by to bylo možné na soukromé použití, že mají strach o život. Ze Švédska, z Německa, z Velké Británie se ptají po věcech pro děti, když jdou na diskotéku. Mají strach z bodnutí nožem," říká výkonná ředitelka společnosti Marcela Vlčková.
Nové kalhotky mají mít senzor. Když se vlákno naruší, rozhouká se. "Pás musí být ze superpevných vláken, aby se nedal propíchnout nožem. Máme požadavky z Německa, kde přepadávají dívky při běhu. Nechtějí to holky, chtějí to jejich tatínkové," dodává zakladatel firmy Mario Vlček.