Co musíte ráno vědět (20. května)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí kauza kolem zařazení čínského podniku Huawei na americkou černou listinu a k čemu lze také v moderní době využívat technologie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek oslabila zpráva o pozastavení obchodních jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech zakončily týden v červených číslech. V průběhu páteční seance se pohybovaly bez jasného směru, ale dolů je s konečnou platností poslala zpráva zpravodajského serveru CNBC, jehož zdroje hovoří o pozastavení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow v pátek odepsal 0,38 % na 25 764 bodů, širší index S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 859,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,04 % na 7 816,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,38 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,39 %. Za celý týden ztratil index Dow 0,69 %, S&P 500 klesl o 0,76 % a index Nasdaq Composite se snížil o 1,27 %. Dow klesl již čtvrtý týden za sebou, což představuje nejdelší takovou řadu ztrát za tři roky.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 navzdory poklesu uhájil důležitý support
Americké akcie hned na úvod týdne výrazně ztratily kvůli obavám z dalšího vyostření obchodních válek. Týdenní sesun o 0,76 % proto nakonec není tak dramatický.
Americká střední třída jako ohrožený druh
Střední třída byla dlouhá desetiletí jedním ze symbolů Spojených států. Jenže časy se mění a lidé snažící se žít svůj americký sen nemají na růžích ustláno.

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden ale stouply o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když je dolů stáhly přetrvávající obavy o osud obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou a také krach vyjednávání o řízeném odchodu Velké Británie z Evropské unie. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,36 % na 381,51 bodu, za celý týden ale vzrostl o 1,16 %. Britský benchmark FTSE 100 oslabil o 0,07 % na 7 348,62 bodu (týden: +2,02 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,18 % na 5 438,23 bodu (týden: +2,08 %) a německý DAX odevzdal 0,58 % na 12 238,94 bodu (týden: +1,49 %).

Budou se rozvíjející země (chtít) podílet na utváření globálního řádu? Historie vyzývá k opatrnosti, říká profesor
Mocenské ambice Číny, ale také Indie nebo Turecka, jsou v současnosti poměrně nečitelné. Jejich ekonomická síla a význam ale rostou, a tak je jisté, že se na určování chodu světa budou chtít podílet ve stále větší míře. Rizikem je případná destabilizace, která může podobně jako v historii přijít právě s růstem ekonomické síly obyvatel, varoval v rámci projektu Alter Eko profesor Antonín Rusek ze Susquehanna University v rozhovoru s Luborem Lacinou z Mendelovy univerzity v Brně.
Centrální banky otáčejí kormidlem, investoři ale musejí být opatrní
V roce 2018 jsme byli svědky poměrně výjimečného vývoje, kdy po 9 měsíců v rámci námi sledované skupiny centrálních bank docházelo pouze ke zvyšování úrokových sazeb, říká Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS. Upozorňuje ale, že se kormidlo měnové politiky již začalo otáčet.

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ale zpevnila o 0,1 %

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, odepsala ale pouze 0,08 % na 1 050,75 bodu. Nedařilo se například akciím energetické společnosti ČEZ, o více než procento naopak zpevnily akcie antivirové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 337 miliony korun podprůměrný. Za celý týden burza podle indexu PX zpevnila o 0,1 %.

Spoření na důchod s podporou státu: Politické riziko, ale i ochrana proti inflaci
Ze všech stran slyšíme, že zejména mladší ročníky se musejí na důchod aktivně připravovat, protože stát je v pokročilejším věku finančně nezajistí. Řada lidí ovšem tvrdí, že důchodovému spoření s podporou státu je kvůli celé řadě omezení lepší se obloukem vyhýbat.
(Proč) ČEZ hned tak nezmění svoji dividendovou politiku
Management ČEZ lehce rozvířil vody návrhem dividendy ze zisku za rok 2018. Tu navrhuje na úrovni 24 Kč na akcii, zatímco mnozí minoritní akcionáři věřili, že návrh bude začínat trojkou.

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zprávy o vývoji tamní ekonomiky a průmyslové výroby. Dopoledne bude v Evropě patřit německé a české výrobní inflaci a výsledku běžného účtu eurozóny. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na index aktivity chicagského Fedu. Výsledky hospodaření za první čtvrtletí představí irská letecká společnost Ryanair. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. USA by mohly dočasně uvolnit restrikce uvalené na Huawei

Americké ministerstvo obchodu by brzy mohlo dočasně uvolnit restrikce uvalené na čínskou společnost Huawei. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí resortu. Cílem opatření by bylo omezit škody, které by mohly vzniknout stávajícím americkým zákazníkům čínské firmy. Americké ministerstvo obchodu společnost Huawei ve čtvrtek s okamžitou platností zařadilo na černou listinu, což jí znemožnilo kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA. Čínský ministr zahraničí mezitím v rozhovoru se svým americkým protějškem obvinil Washington z poškozování zájmů Číny a čínských podniků.

6. Ministr financí USA nepředal Kongresu Trumpova daňová přiznání

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek odmítl předat výboru pro státní příjmy daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa za posledních šest let. Informovala o tom agentura Reuters. Demokraté považují daňová přiznání za klíčová pro prošetřování údajných prohřešků prezidenta Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Šéf výboru pro státní příjmy Richard Neal se radí s právníky, jak si prezidentova daňová přiznání vymoci. Novinářům řekl, že se výbor příští týden obrátí na soud.

7. Amazon investuje do rozvozce potravin Deliveroo

Americký internetový gigant Amazon je hlavním investorem do britského rozvozce jídla z restaurací Deliveroo. Spolu s dalšími investory do firmy v rámci nynějšího kola financování vloží 575 milionů dolarů, uvedl v pátek britský podnik. Ten už bude mít při započtení předchozích kol financování od investorů celkem k dispozici 1,53 miliardy dolarů.

8. Technologický ředitel Facebooku: Škodlivý obsah nikdy nevymizí

Odstraňování "toxického" obsahu z Facebooku je sisyfovská práce a nevhodná sdělení ze sociální sítě zcela nevymizí ani se sebelepšími automatickými nástroji. V sérii rozhovorů s deníkem The New York Times (NYT) to přiznal technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer. Při otázkách ohledně střelby v novozélandské mešitě vysílané na sociální síti v přímém přenosu se mu prý draly do očí slzy.

9. EU ze seznamu daňových rájů vyškrtla Arubu, Barbados a Bermudy

Evropská unie vyškrtla karibské státy Aruba, Barbados a Bermudy ze své černé listiny daňových rájů, tedy zemí, které s Evropou v oblastí daní nespolupracují. Změny v seznamu, který vznikl na konci roku 2017, v pátek potvrdili v Bruselu ministři financí osmadvacítky.

10. Google v Itálii čelí vyšetřování kvůli zneužívání tržní síly

Italský úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal vyšetřovat americkou společnost Google. Podezírá ji, že zneužívá svého dominantní postavení na trhu chytrých přístrojů. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Google podle úřadu odmítl do své aplikace Android Auto integrovat aplikaci Enel X Recharge vyvinutou italskou energetickou společností Enel.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kalhotky s pásem cudnosti pro 21. století

Strakonický výrobce funkčního prádla Moira vyvíjí kalhotky s "pásem cudnosti" pro zákazníky z Německa. Měly by být z pevných vláken, aby nešly snadno probodnout nožem.

"Vložka proti propíchnutí nožem vznikla na základě požadavků zákazníků. Ptali se, zda by to bylo možné na soukromé použití, že mají strach o život. Ze Švédska, z Německa, z Velké Británie se ptají po věcech pro děti, když jdou na diskotéku. Mají strach z bodnutí nožem," říká výkonná ředitelka společnosti Marcela Vlčková.

Nové kalhotky mají mít senzor. Když se vlákno naruší, rozhouká se. "Pás musí být ze superpevných vláken, aby se nedal propíchnout nožem. Máme požadavky z Německa, kde přepadávají dívky při běhu. Nechtějí to holky, chtějí to jejich tatínkové," dodává zakladatel firmy Mario Vlček.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat