Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s investory? I to by vás na začátku týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním ekonomickým datům, za celý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentuálního zisku od konce srpna. Přispěly k tomu příznivé statistiky z americké ekonomiky a zpráva o růstu čínské ekonomiky. Index Dow posílil o 0,17 % na nové zavírací maximum 29 348,10 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na nové zavírací maximum 3 329,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,34 % na nové zavírací maximum 9 388,94 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,79 % na 12,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl asi o dva bazické body na 1,82 %. Za celý týden index Dow posílil o 1,82 %, S&P 500 se zvýšil o 1,97 % a Nasdaq Composite přidal 2,29 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie na dalších rekordech, investoři vítají první fázi obchodní dohody
Americký akciový index S&P 500 má za sebou druhý lednový ziskový týden. Připsal si 1,97 % a čtyřikrát uzavřel na novém historickém maximu.
Co Twitter dal: Fed v blázinci?
Tentokrát o tom, že hotovost je (opět) na nic, že dolar ztrácí a zlato může dále posilovat, že je v USA další firma za bilion, že obchodní dohoda USA s Čínou nemusí mnoho znamenat a že lidé z Fedu patří do ústavu.

2. Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu částečně přispělo uvolnění obchodního napětí mezi Evropskou unií a Spojenými státy po slovech eurokomisaře pro obchod. Pozitivně trhy reagovaly také na zveřejnění dat o vývoji čínské ekonomiky. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,96 % na 424,56 bodu a v průběhu obchodování se vyšplhal až na 424,9 bodu, a vytvořil tak nové historické maximum. Za celý týden pak stoupl o 1,29 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,85 % na 7 674,56 bodu (týden: +1,14 %), francouzský CAC 40 získal 1,02 % na 6 100,72 bodu (týden: +1,05 %) a německý DAX se zvýšil o 0,72 % na 13 526,13 bodu (týden: +0,32 %).

Svět v roce 2030 podle UBS
Odhadovat cokoli na deset let dopředu je mimořádně ošidné. Stratégové a analytici z banky UBS se o to ale s využitím dat z mnoha zdrojů pokusili.

3. Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu téměř dvouletého maxima. Proti růstu cen akcií ČEZ a Erste Group Bank působily ztráty cenných papírů Monety Money Bank a Avastu. Objem obchodů byl se zhruba 254 miliony korun podprůměrný. Poprvé po dvou týdnech v pátek klesly akcie Avastu, které v předchozích dnech opakovaně vylepšovaly své rekordní závěry. Odepsaly 1,27 % na 155 korun. Cenné papíry Monety odevzdaly 0,24 % na 84,80 Kč. Ostatní finanční emise naopak zdražovaly. Erste Group Bank stoupla o 0,29 % na 844 korun, Komerční banka vzrostla o 0,12 % na 813 korun a pojišťovna VIG si polepšila o 0,53 % na 658,50 Kč. O 1,15 % na 706 korun posílily akcie výrobce netkaných textilií PFNonwovens, cenné papíry ČEZ zakončily výše o 0,29 % na 519 Kč. Za pět obchodních dnů pražská burza přišla o 0,1 %.

Zisk ČNB jako (další) podpora pro českou korunu
Zisk České národní banky v roce 2019 dosáhl 58 miliard Kč. Celými 115 miliardami korun k tomu přispěl zisk z devizových rezerv, výnos z nich tak dosáhl 3,4 %. Dobře pro korunu, píše David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

4. Očekávané události

V pondělí zůstanou americké trhy zavřené kvůli státnímu svátku. V Asii bude sledované rozhodnutí čínské centrální banky o základní sazbě úvěrů a také japonská průmyslová výroba. Z makrodat v Evropě zaujme jen výrobní inflace v Německu. Mezinárodní měnový fond v Davosu na úvod zasedání Světového ekonomického fóra odhalí svou novou ekonomickou prognózu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se zúčastní špičky světové politiky, podnikatelé, ekonomové i aktivisté. Dorazit by měl mimo jiné americký prezident Donald Trump, který loni svou účast odřekl kvůli rozpočtové krizi. Český premiér Andrej Babiš se naopak na rozdíl od loňska letošního zasedání nezúčastní.

European Green Deal: Zelená dohoda pro Evropu v kostce
Evropská komise nedávno představila Zelenou dohodu pro Evropu, která zahrnuje dlouhý seznam konkrétních plánů s cílem dosáhnout v Evropské unii do roku 2050 klimatické neutrality. Sama komise chce jít příkladem a dosáhnout klimatické neutrality o dvacet let dříve. Jaké jsou hlavní body dohody?

6. Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně agenturou Bloomberg tak přerušilo šest let trvající nadvládu Jižní Koreje. Česká republika si podle osmého vydání této statistiky oproti loňsku polepšila o jednu pozici na 24. místo, a je tak nejinovativnější v rámci takzvané visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Průzkum hodnotí například výdaje na vědu a výzkum, počet přihlášených patentů nebo hustotu zastoupení technologických firem.

7. Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské společnosti Boeing o jeden stupeň na úroveň A-. Poukázala na nejistotu ohledně termínu obnovení provozu letounů Boeing 737 MAX.

8. Microsoft chce smazat svou uhlíkovou stopu, minulou i budoucí

Americká softwarová společnost Microsoft má v úmyslu smazat svou uhlíkovou stopu, a to minulou i budoucí. Mezi společnostmi ze seznamu největších amerických podniků Fortune 500 tak nastavila ambiciózní cíl postavit se za účinnější ochranu klimatu. Microsoft uvedl, že chce zlikvidovat tolik uhlíkových emisí, kolik jich po sobě zanechal za 45 let své existence.

9. Čínská ekonomika vzrostla loni nejpomaleji za posledních 29 let

Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 %, což byl nejpomalejší růst za 29 let. Oznámil to v pátek čínský statistický úřad. Podle analytiků je zčásti na vině obchodní válka se Spojenými státy, výsledek je ale v souladu s očekáváním a závěr roku naznačuje, že výhled se zlepšuje. V roce 2018 hrubý domácí produkt Číny vzrostl o 6,6 %.

10. Inflace v eurozóně vzrostla v prosinci na 1,3 %

Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na 1,3 %, což je o tři desetiny procentního bodu více než v listopadu. Ve své konečné zprávě to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii pak ceny v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 %, zatímco o měsíc dříve to bylo o 1,3 %. K rychlejšímu tempu růstu před koncem roku přispěly podle analytiků zejména předvánoční nákupy.

Dr. Měď a inflace klepající na dveře?
Obchodníci již po desetiletí považují cenu mědi za poměrně spolehlivý indikátor kondice ekonomiky. A tento průmyslový kov si svůj titul zaslouží, protože má z ekonomie minimálně Ph.D. díky řadě úspěšných predikcí recesí a oživení, případně inflace a deflace (na neúspěšné předpovědi se na trzích rychle zapomíná). Co cena mědi naznačuje v těchto týdnech a měsících?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

HSBC: Třetina žen se při jednání s investory setkává s předsudky

Více než třetina podnikatelek se setkává s předsudky při snaze zajistit finance pro svůj projekt. Ty se projevují hlavně u otázek týkajících se jejich rodinných poměrů, důvěryhodnosti jako vedoucích pracovníků a prevence ztrát. Nejhůře na tom jsou v tomto směru Velká Británie (54 %) a USA (46 %), nejlépe Čína (17 %). Vyplývá to ze studie HSBC Private Banking, které se zúčastnilo přes 1 200 podnikatelek z Evropy, Asie, Blízkého východu a Spojených států.

Na 61 % podnikatelek navíc během prezentace naráží v drtivé většině nebo pouze na mužské investory a méně než jedna z deseti představuje svůj projekt hlavně nebo pouze ženám.

Studie také ukázala na to, že se ženám nedaří zajistit tolik kapitálu jako mužům. V průměru dostanou od investorů o pět procent méně. Nejvyšší nerovnost panuje v USA (8 %), ve Francii (7 %) a Británii (6 %).

Více než polovina podnikatelek (58 %) se obává předsudků. Jejich druhá největší obava plyne z přípravy podnikatelského plánu a dvě z pěti podnikatelek mají strach z nedostatku podpory. Obavy z předsudků jsou největší v Singapuru (80 %) a ve Spojených státech (77 %).

Polovina žen po celém světě nezíská financování pro své projekty. Nejhůře na tom jsou podnikatelky v Hongkongu (68 %) a Singapuru (59 %). Naopak téměř dvě třetiny žen uspějí v USA (65 %) a ve Francii (62 %).

Podnikatelky se domnívají, že předpojatosti lze zabránit pomocí opatření na straně investorů, například pravidelnými revizemi investorských rozhodnutí (73 %) nebo investorskými panely, kde budou zastoupeni muži i ženy (46 %).

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat