6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Jak se v úvodu týdne (ne)dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jaký je zájem o nové iPhony a která slavná pražská stavba slaví 35 let? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech v pondělí výrazně oslabily v čele s akciemi Applu a internetových firem. Investoři jsou také nadále obezřetní kvůli pokračujícímu obchodnímu napětí mezi USA a Čínou. Objem obchodování byl však kvůli zkrácenému obchodování v tomto týdnu nízký. Index Dow klesl o 1,56 % na 25 017,44 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,66 % na 2 690,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,03 % na 7 028,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o 10,80 % na 20,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se prakticky nezměnil a je na 3,06 %. Bitcoin odepsal 12 % a obchoduje se pod 5 000 USD.
Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí v červených číslech. Investoři byli nadále opatrní kvůli nejistému vývoji situace kolem brexitu. Výrazný propad zaznamenaly akcie francouzské automobilky Renault, jež sráželo zadržení předsedy správní rady a generálního ředitele firmy Carlose Ghosna japonskými úřady. Britský index FTSE 100 klesl o 0,19 % na 7 000,89 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,79 % na 4 985,45 bodu a německý DAX odepsal 0,85 % na 11 244,54 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,74 % na 355,06 bodu.
Pražská burza v pondělí oslabila, index PX klesl o 0,12 % na 1 079,18 bodu. Ztrácely akcie ČEZ nebo Komerční banky, růst zaznamenala mimo jiné MONETA Money Bank. Její akcie, které dosáhly největšího objemu obchodů z hlavních emisí, si připsaly 0,32 % na 79,15 Kč.
Úterní dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci a německé výrobní inflaci. Odpoledne se investoři v zámoří budou soustředit na údaje o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky na trh pošlou v USA Hormel Foods, Campbell Soup, Target, Best Buy, Autodesk, Gap nebo Foot Locker a v Evropě se čísly pochlubí Porsche Automobil Holding a easyJet. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americká technologická společnost Apple snížila výrobní objednávky na tři nové modely mobilních telefonů iPhone, které teprve nedávno uvedla na trh. Poptávka po nich je totiž slabší, než se očekávalo, a rozhodnutí firmy nabídnout více modelů jí ztěžuje odhad, kolik bude od dodavatelů potřebovat součástek, píše list WSJ.
Německému automobilovému koncernu Volkswagen v říjnu opět klesl odbyt. Celosvětově se meziročně snížil o deset procent na 846 300 vozů. Pokles prodeje vykázal koncern hlavně v Německu a západní Evropě. Na vině je nadále zejména přechod na nová pravidla měření emisí.
Spořádaný odchod Británie z Evropské unie na základě vládou odsouhlaseného návrhu smlouvy o vystoupení bude podle šéfa unijního vyjednávacího týmu Michela Barniera základem pro vznik ambiciozního a strategického partnerství mezi EU27 a Británií stojící mimo evropský blok. Barnier to řekl novinářům poté, co v pondělí zástupce vlád 27 států unie seznámil s posledním vývojem brexitových rozhovorů.
Nový náměstek ministryně průmyslu pro internetizaci Ivan Pilný nečeká, že do Česka příští rok díky chystané aukci mobilních frekvencí vstoupí čtvrtý operátor. S variantou jeho vstupu naopak stále počítá Český telekomunikační úřad.
Čínská energetická společnost CEFC zaplatila katarskému státnímu investičnímu fondu Qatar Investment Authority a švýcarské těžební společnosti Glencore 224,8 milionu eur za zrušení smlouvy o převzetí podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť. Na svém webu to v pondělí napsal ruský list Kommersant. Šéf firmy Glencore Ivan Glasenberg dříve hovořil o podstatně vyšší částce 400 milionů eur.
Japonská automobilka Nissan Motor hodlá odvolat předsedu své správní rady Carlose Ghosna. Viní ho mimo jiné z využívání firemních peněz pro vlastní účely a z podhodnocování osobních příjmů ve finančních výkazech. Automobilka v pondělí také potvrdila, že Ghosna zadržely japonské úřady. Výkonný ředitel Nissanu Hiroto Saikawa uvedl, že navrhne Ghosna odvolat na čtvrtečním zasedání rady.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Moderní divadlo s variabilním jevištním prostorem i hledištěm by mělo vzniknout po rekonstrukci Nové scény na pražské Národní třídě. Od jejího otevření uplynulo 35 let. Národní divadlo má v plánu v příštích letech opravit i přiléhající budovu známou dříve jako Themos, v ní by měly být zkušebna a prostory pro edukační aktivity. Rekonstrukce Nové scény by měla trvat asi dva roky a měla by stát asi 700 milionů korun.
Výrazná stavba architekta Karla Pragera je příkladem specifického užití skla v architektuře. I tři desítky let po svém vzniku dokáže vzbudit vášně mezi těmi, kdo pro ni požadují památkovou ochranu a pietní zachování všech jejích prvků, a těmi, pro které je symbolem minulé éry.
"Ministerstvo kultury nedávno obdrželo podnět k prohlášení Nové scény za kulturní památku, pro jeho kvalifikované vyhodnocení nyní opatřuje podklady," uvedla v pondělí mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Správní řízení zatím úřad nezahájil. Stavba je neobvyklá i v interiéru - dominantním materiálem v něm je zelený kubánský hadovec, který v době socialismu tehdejší vládě věnovala Kuba.
Zahajovacím představením Nové scény byl 20. listopadu 1983 Tylův Strakonický dudák. Inscenace měla demonstrovat variabilitu prostoru v nejradikálnější variantě, sál byl uspořádán arénovitě s jevištěm uprostřed. Už první představení ale poukázalo spíše na nedostatky scény a divadla, včetně špatné akustiky. O rekonstrukci Nové scény se proto mluví celá léta.