Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a v USA, jaký posun hlásí Čína v oblasti mezinárodního obchodu a jaké jméno dělají Česku dravé technologické firmy? I to musíte v pátek ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily po zprávě o jednání o balíku na podporu ekonomiky USA

Americké akcie ve čtvrtek po zprávě o možném opětovném zahájení jednání o stimulačním balíku pro americkou ekonomiku smazaly průběžné ztráty a posílily. V náladě investorů možnost pomoci hospodářství převážila nad obavami z nárůstu počtu nově nakažených koronavirem, nových restrikcí a propouštění. Index Dow připsal 0,15 % a uzavřel na 29 483,23 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na 3 581,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,87 % na 11 904,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,06 % na 23,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 0,849 %.

Bidenovy vztahy s Moskvou? Žádné drama (pro trhy) nečekám, zní expertní hlas z Ruska
Administrativa (předpokládaného) nového amerického prezidenta by měla být ve vztahu k Rusku předvídatelnější než ta dosavadní. Pro ruské akcie by to měl být v dalších měsících pozitivní faktor, stejně jako očekávané potlačení pandemie covidu-19, říká Egor Kiselev, který se v BNP Paribas Asset Management zaměřuje právě na ruský trh.
Morgan Stanley: Tři určující makroekonomické faktory roku 2021 a jejich význam (nejen) pro akciové trhy
Rok 2021 vyhlížíme s optimismem jak v oblasti makroekonomického vývoje, tak tržní výkonnosti. Ekonomika se vrátí na předpandemickou růstovou trajektorii, říká Chetan Ahya, globální ekonom banky Morgan Stanley. Tu budou podle něj definovat tři podstatné faktory.

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly, vakcíny proti covidu-19 už svůj potenciál vyčerpaly

Akcie na západoevropských burzách ve čtvrtek opět mírně ztrácely, nepomohly jim ani zprávy o slibných výsledcích vakcíny vyvíjené firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,75, % na 387,60 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,80 % na 6 334,35 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,67 % na 5 474,66 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,88 % na 13 086,16 bodu.

Kdo říká, že je hodnotové investování mrtvé?
Hodnotové akcie v současném cyklu výrazně zaostávají za růstovými, což vede mnohé ke konstatování, že hodnotové investování je mrtvé. Známý hedgeový manažer a bloger Jesse Felder nebo zakladatel Hulbert Financial Digest Mark Hulbert ale věří, že na takové soudy je poněkud brzy (a poslední týdny naznačují, že na tom může něco být).
3 důvody, proč nyní trh s bitcoinem není v bublině
Cena bitcoinu v posledních týdnech prudce roste a s ní i počet hlasů označujících tento trend (a bitcoin samotný) za bublinu. Oproti poslední spekulativní mánii v roce 2017 je ale situace výrazně jiná. Najdeme minimálně tři faktory, které naznačují, že lokální vrchol ceny kryptoměny může být ještě daleko.

3. Pražská burza po sedmi dnech růstu ve čtvrtek oslabila

Pražská burza po sedmidenním růstu ve čtvrtek oslabila, index PX klesl o 0,72 % na 938,51 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a také elektrárenské společnosti ČEZ. Se ztrátou ale skončila většina hlavních titulů.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ): Krátkodobě ještě čekám tlak na riziková aktiva, v příštím roce mohou být zajímavé komoditní měny, koruna nebo zlotý
V rámci současné vlny pandemie nemoci covid-19 očekávám podobný vývoj jako na jaře, ovšem pozvolnější. Krátkodobě proto považuji za atraktivní klasické "bezpečné" měny jako švýcarský frank nebo japonský jen, napřesrok společně s oživením ekonomiky a předpokládaným vyřešením pandemie očekávám dobrou výkonnost například od australského nebo novozélandského dolaru, ale také od české koruny nebo polského zlotého, uvedl hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák během listopadové debaty z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý, partner Save & Capital.
Investorský magazín: Akcie a hospodaření ČEZ pohledem managementu, makléře a investora-aktivisty
Investorský magazín se věnuje největšímu středoevropskému energetickém hráči optikou tří zasvěcených - finančního ředitele společnosti ČEZ, aktivistického akcionáře a burzovního makléře. Nechybí ale také investiční dozvuky amerických voleb a pohled na to, co (také) žene cenu bitcoinu vzhůru. V závěru nechybí stručný přehled očekávaných ekonomických událostí.

4. Očekávané události

V noci na pátek bude čínská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne budou v Německu zveřejněny index výrobních cen a odpoledne v eurozóně index důvěry spotřebitelů od Evropské komise. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský prezident slíbil další snižování cel a zvyšování dovozu

Čína bude pokračovat ve snižování svých celních poplatků a v rozšiřování dovozu kvalitního zboží a služeb. Uvedl to ve čtvrtek čínský prezident Si Ťin-pching. Peking má podle něj také v plánu uzavírat smlouvy o volném obchodu s více zeměmi.

6. Pozitivní zpráva stran vakcíny proti covidu-19 přišla i z Oxfordu

Vakcína proti nemoci covid-19 vyvíjená britskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vyvolává u lidí silnou imunitní reakci a zdá se být bezpečná. V testech, jichž se zúčastnilo 560 dospělých, byla podobná imunitní reakce pozorovaná u lidí od 18 do 55 let i u těch nad 55 let. Slibné výsledky byly publikovány v odborném časopise The Lancet.

7. Podle Sorose by EU neměla ve sporu s Maďarskem a Polskem ustoupit

Evropská unie si s ohledem na své hodnoty nemůže dovolit ustoupit tlaku Maďarska a Polska, které blokují přijetí unijního rozpočtu kvůli nesouhlasu s tím, aby čerpání evropských peněz bylo podmíněno dodržováním principů právního státu. V komentáři pro server Project Syndicate to napsal americký finančník maďarského původu George Soros.

8. Turecká centrální banka výrazně zvýšila základní úrok

Turecká centrální banka pod svým novým vedením zvýšila základní úrokovou sazbu o 4,75 procentního bodu na 15 %. Doufá, že se jí podaří snížit inflaci a zastavit propad turecké liry. Banka to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Na finančních trzích se masivní zvýšení úroků čekalo, překvapením spíše bylo, že k němu centrální banka nepřistoupila už v říjnu.

9. Akcionáři Kofoly schválili výplatu dividendy, na akcii připadne 13,50 Kč

Akcionáři Kofoly si rozdělí ve formě dividendy 300,9 milionu korun, stejně jako loni. Na jednu akcii připadne před zdaněním 13,50 Kč. Návrh představenstva schválila valná hromada společnosti Kofola ČeskoSlovensko, která letos kvůli koronavirovým omezením rozhodovala mimo zasedání prostřednictvím korespondenčního hlasování. Kofola to ve čtvrtek oznámila na svých internetových stránkách.

10. MMF: Globální ekonomika ožívá, může ale ztrácet tempo

Globální ekonomika ožívá z hluboké koronavirové krize, ale objevují se signály zpomalení v zemích, kde se zvyšuje počet nemocných. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své zprávě zveřejněné před schůzkou představitelů skupiny 20 největších ekonomik světa G20. Zpráva zdůrazňuje, že globální oživení je nerovnoměrné, a varuje, že krize pravděpodobně zanechá hluboké a rozdílné jizvy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Deloitte: Mezi 50 nejrychleji rostoucími technologickými firmami ve střední Evropě je 21 společností z Česka

České společnosti ovládly žebříček padesátky nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Do 21. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se dostalo rekordních 21 českých technologických společností. Druhé místo obsadil logistický startup DoDo, třetí aplikace pro pronájmy nemovitostí UlovDomov.cz a čtvrtý je vyhledávač nábytku FAVI. Vítězem je polský výrobce balení na míru Packhelp. Loni bylo v žebříčku 19 českých firem.

Deloitte Technology Fast 50 CE porovnává růst přihlášených firem za období předchozích čtyř let, letos tedy za roky 2016 až 2019. Tržby DoDo dosáhly růstu 8 427 %, UlovDomov.cz 5 535 % a FAVI 3 389 %. V druhé desítce žebříčku jsou další tři české firmy, on-line poskytovatel půjček Zonky (12. místo, 1 347 %), prodejce originálních dárků Manboxeo.cz (15. místo, 1 279 %) a experti na cloud Stratox Enterprises (18. místo, 1 099 %).

V kategorii vycházejících hvězd Rising Stars, tedy firem, které se kvůli krátké době na trhu ještě nedostaly do hlavní soutěže, zvítězil stejně jako loni fintech FTMO (FF Trader ), druzí jsou GreyCortex podnikající v kybernetické bezpečnosti. Celkem v této kategorii figuruje deset českých firem.

Letos se do středoevropského žebříčku přihlásilo 108 českých podniků. Ocenění v různých kategoriích ve středoevropském regionu získalo 66 z nich.

"Výsledky letošního ročníku Fast 50 potvrzují, že technologickým firmám se v ČR daří stále více. Místní podnikatelé si pak úspěch nenechávají jen pro lokální nebo regionální trh. Řada z nich už dosahuje výrazných úspěchů v zahraničí, včetně náročného amerického trhu," uvedl ředitel programu Deloitte Technology Fast 50 CE Jiří Sauer. "Vysoký růst oceněných firem dokazuje, že technologie hrají a budou hrát zcela klíčovou roli v podnikatelské expanzi, což potvrzuje i současná pandemická situace," doplnila specialistka Deloitte na technologické firmy Kateřina Novotná.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat