Co musíte ráno vědět (20. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se podle Světové banky bude v letošním roce dařit čínské ekonomice a jaký je nejčastější suvenýr čínských návštěvníků Dánska? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zlevnily, investoři jsou mírně skeptičtí ohledně dopadů daňové reformy

Americké akcie v úterý oslabily. Nad původním nadšením z pravděpodobného přijetí daňové reformy převážily obavy z toho, jaký bude mít reforma dopad na další vývoj úrokových sazeb. V posledních týdnech akcie v naději na snížení daní, které by mohlo zvýšit zisky amerických firem a podpořit ekonomiku USA, posilovaly. Index Dow klesl o 0,15 % na 24 754,75 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,32 % na 2 681,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,44 % na 6 963,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,25 % na 10,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 2,464 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží, energetického sektoru a průmyslového odvětví. Nejvýrazněji klesly realitní odvětví a sektor veřejných služeb.

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018

Bohatství v USA: Průměr bohatne, medián kulhá daleko za ním

2. Evropské burzy v úterý před hlasováním o americké daňové reformě převážně klesly

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní obchodování v červených číslech, investoři čekali, jak dopadne večerní hlasování o americké daňové reformě. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,45 % na 390,91 bodu, britský FTSE 100 získal 0,09 % na 7 544,09 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,7 % na 5 382,91 bodu a německý DAX přišel o 0,72 % na 13 215,79 bodu. Pomyslným vítězem dne byl výrobce čipů Dialog Semiconductor, který dodává komponenty technologickému gigantu Apple. Akcie britské společnosti zdražily o více než 8 % po zprávě, že čínská státem vlastněná firma Tsinghua zvýšila svůj podíl v této technologické společnosti na 9 %. 

Bitcoin: Jak se jen něco takového mohlo stát?

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, zdražily akcie většiny finančních firem

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX stoupl o 0,2 % na 1 071,24 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 529 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily pouze o 0,02 % na 499,80 Kč. Nejvyšší zisk si připsala textilka Pegas Nonwovens, která vzrostla o 1,47 % na 834,10 Kč. V plusu dále uzavřely Erste Group Bank (+0,98 % na 930,10 Kč), MONETA Money Bank (+1,01 % na 79,80 Kč), Komerční banka (+0,17 % na 900 Kč) a sázkařská společnost Fortuna (+1,18 % na 179,40 Kč).

ANKETA: Pražská burza v roce 2018 analytickou optikou

Švejkův kraj: Vláda bez důvěry a klidná koruna

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o německé výrobní inflaci a výsledek běžného účtu eurozóny. Odpoledne budou v USA zveřejněny pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a statistika prodeje starších domů a večer ještě na trh americká vládní energetická agentura EIA pošle pravidelnou týdenní zprávu o změně zásob ropy na americkém území. Kvartální hospodářské výsledky představí v USA společnost General Mills a v Kanadě BlackBerry. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Sněmovna reprezentantů USA schválila daňovou reformu, musí o ní však hlasovat znovu

Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, jež je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Hlasovat o návrhu však kvůli procedurálním překážkám bude muset ve středu znovu. Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Donald Trump během středy podepíše. Sněmovna úpravu daňového systému odsouhlasila 227 hlasy proti 203.

6. Světová banka zvýšila odhad růstu čínské ekonomiky v letošním roce

Světová banka zvýšila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,8 %, dosud počítala s růstem o 6,7 %. Hospodářství těží z růstu spotřeby domácností a ze zahraničního obchodu, uvedla v úterý banka. Na příští rok SB nadále počítá s růstem o 6,4 % a v dalším roce o 6,3 %.

7. Elektrárna Dukovany má povolení pro další provoz 3. a 4. bloku

Státní úřad pro jadernou bezpečnost v úterý vydal povolení k dalšímu provozu bloků tři a čtyři Jaderné elektrárny Dukovany, u nichž nynější desetileté licence skončí s letošním rokem. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu SÚJB. Firma ČEZ tak může další léta provozovat všechny čtyři dukovanské bloky, protože na první dva už povolení dostala. Všechna nová povolení jsou podle tiskové zprávy společnosti ČEZ vydaná na dobu neurčitou.

8. Německo viní Facebook, že při sběru dat zneužívá svého postavení

Americká internetová společnost Facebook podle německého kartelového úřadu zneužívá dominantního postavení na trhu, když shromažďuje údaje o uživatelích. Vyplývá to z předběžných výsledků dvacetiměsíčního vyšetřování, které v pondělí úřad zveřejnil.

9. Sněmovna schválila státní rozpočet ČR se schodkem 50 miliard korun

Poslanecká sněmovna v úterý schválila státní rozpočet ČR na příští rok. Schválený schodek má proti letošnímu klesnout o deset miliard korun na 50 miliard korun. Poslanci v závěrečném hlasování přidali mimo jiné 3,3 miliardy korun na sociální služby, miliardu korun na podporu agropotravinářského komplexu a 300 milionů na investice do mateřských a základních škol. Většinu ostatních návrhů na přesuny peněz zamítli.

10. Makúch: Nelze vyloučit, že ECB naznačí nové nastavení sazeb

Nelze vyloučit, že Evropská centrální banka s ohledem na ekonomický růst a inflaci naznačí nové nastavení klíčových úrokových sazeb. Novinářům to v úterý řekl člen její Rady guvernérů Jozef Makúch. "Hospodářská expanze je stabilní a pěkná. Inflace se mírným tempem přibližuje k našim cílům. Projevilo se to tím, že jsme modifikovali nákup aktiv. Nelze vyloučit, že signalizace budoucího nastavení klíčových sazeb přijde," uvedl Makúch, aniž uvedl termín případné změny.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Číňané vykupují kodaňské obchody s organickým mlékem pro kojence

Čínští turisté vykupují kodaňské obchody s organickým mlékem pro kojence. Některé prodejny byly nuceny zavést omezení počtu kusů na jednoho zákazníka. Dánsko má vysoké standardy bezpečnosti potravin, které jsou v Číně od propuknutí skandálu kolem úmrtí šesti kojenců po požití vadné umělé výživy v roce 2008 velkým tématem.

Do Číny se dováží i čím dál větší množství běžných mléčných výrobků. Jedna z největších evropských mlékárenských firem, dánská Arla Foods, letos svůj vývoz do země téměř zdvojnásobila. Na odbyt jde především sušené a trvanlivé mléko, oblibu si podle šéfa Arla Foods Pedera Tuborgha ale získává i organická kojenecká výživa.

"Na čínském trhu s mléčnými výrobky vládne pravděpodobně největší konkurence na světě," řekl Tuborgh agentuře Reuters. Arla tu v oblasti kojenecké výživy konkuruje firmám Danone, Nestlé a Reckitt Benckiser. Letos by do Číny měla exportovat zboží za 100 milionů eur, ještě loni jen za 55,9 milionu eur. V příštích letech odhaduje šéf firmy nárůst o 25 až 30 %.

Největší dánský řetězec supermarketů Coop byl v říjnu nucen omezit maximální množství mléka na zákazníka na sedm kilogramů neboli 12 balení. Někteří čínští zákazníci totiž doslova vyprazdňovali místní regály a nakupovali více než 40 kilogramů. Organické sušené mléko od Arly je v Číně třikrát až čtyřikrát dražší než v Dánsku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat