27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo energetické skupině ČEZ a v jaké světové metropoli se žije nejlépe? To vše musíte ráno vědět.
Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod prodejním tlakem byly nadále akcie Facebooku. Index Dow stoupl o 0,47 % na 24 727,27 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,15 % na 2 716,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,27 % na 7 364,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,31 % na 18,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba čtyři bazické body na 2,896 %. Nejvýrazněji stouply energetický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží a průmyslový sektor. Nedařilo se naopak sektoru veřejných služeb nebo odvětví necyklického spotřebního zboží.
Investorský magazín: Dočká se růst cen akcií desátých narozenin?
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, když se investoři soustředili na výsledky několika větších firem z regionu a netrpělivě vyhlíželi výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,58 % na 375,83 bodu, britský FTSE 100 získal 0,26 % na 7 061,27 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,57 % na 5 252,43 bodu a německý DAX si připsal 0,74 % na 12 307,23 bodu. Dařilo se především finančnímu sektoru, který nahoru táhla švýcarská společnost Partners Group, jejíž akcie zdražily o zhruba 3,5 % poté, co firma odtajnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za loňský rok.
Jak na zlato? Na výběr je mnoho způsobů
Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,37 % na 1 120,78 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, energetická skupina ČEZ naopak po zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok klesla. Objem obchodů byl s 600 miliony korun mírně nadprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,47 % na 501 Kč. V červených číslech obchodování uzavřely také likérka Stock Spirits, jež odepsala 0,8 % na 74,70 Kč, textilka Pegas Nonwovens, která přišla o 0,66 % na 898 Kč, a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jejíž cenné papíry klesly o 0,48 % na 411 Kč.
Strategie "kup a drž" nemusí být nuda
Ve středu se kvůli státnímu svátku nebude obchodovat v Japonsku. Británie zveřejní tříměsíční míru nezaměstnanosti od organizace ILO a ve Spojených státech vyjdou odpoledne pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, prodeje starších domů a bilance běžného účtu. Největší pozornost však bude poutat zasedání americké centrální banky, které by mělo přinést zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50-1,75 %. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní v zámoří společnost General Mills. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Energetické skupině ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 % na 19 miliard korun. Přispěly k tomu především jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a růst výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Tržby skupině klesly o procento na 201,9 miliardy korun.
Britský úřad pro ochranu dat vyšetřuje, zda sociální síť Facebook dostatečně rázně odpověděla na zprávy, že politická konzultační společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o jejích uživatelích. Zpráva přichází krátce poté, co se v médiích objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli internímu sporu o to, jak by sociální síť měla reagovat na šíření dezinformací a nepravd.
Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy nebude mít žádného vítěze, Čína tuto obchodní válku nechce a doufá, že se podaří spory urovnat. Na závěr plenárního zasedání čínského parlamentu to v úterý prohlásil premiér Li Kche-čchiang, k případným odvetným opatřením se však nevyjádřil. Li také slíbil, že Čína se více otevře dovozu a investicím a plně zpřístupní zpracovatelský průmysl zahraničním konkurentům.
V rámci emisního skandálu začala německá prokuratura začátkem března znovu vyšetřovat vedení automobilky Volkswagen. V úterý to oznámil koncern, který tak potvrdil informaci časopisu WirtschaftsWoche. Ten v úterý ráno uvedl, že státní zástupci zahájili nové šetření, které má zjistit, zda společnost VW podhodnocovala emise oxidu uhličitého ve více osobních automobilech, než ke kterým se veřejně doznala.
Americký internetový gigant Google hodlá během příštích tří let vynaložit 300 milionů dolarů na iniciativu, která má pomoci zpravodajským organizacím v boji proti falešným zprávám a v rozvoji digitálních aktivit. Google se tak podle listu The Wall Street Journal snaží zlepšit své vztahy se zpravodajským sektorem.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku v únoru klesla na nové minimum 5,72 % z 5,88 % v lednu. Vyplývá to z úterních údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost v zemi se snižuje nepřetržitě od léta roku 2016, dlouhodobě je ale vyšší než v Česku, kde v únoru celková míra nezaměstnanosti činila 3,7 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Nejlepším městem pro život je už devět let Vídeň
Vídeň je už podeváté nejlepším městem pro život, naopak nejhůře se už 10 let žije v iráckém Bagdádu. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který sestavuje konzultační společnost Mercer na základě průzkumu 231 měst. Praha si v něm udržela 69. místo a je na tom nejlépe ze všech měst střední a východní Evropy.
Osm z první desítky nejlepších měst pro život je v Evropě. Německo a Švýcarsko v ní mají tři místa, Nový Zéland, Kanada a Austrálie pak po jednom.
Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií - hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.
Vídeň s 1,8 milionu obyvatel je ceněná zejména pro živou kulturní scénu, komplexní zdravotní péči a přijatelné náklady na bydlení. Po rakouském hlavním městě následují Curych, Auckland a Mnichov.
Na posledním místě je už 10 let irácká metropole Bagdád, o dvě místa nad ní je jemenské hlavní město Saná, o šest příček lepší je syrská metropole Damašek.
Austria’s capital Vienna once again defended its position as the city offering the best quality of life in the world, while Iraq’s capital Baghdad remains the worst in an annual survey from consulting firm Mercer https://t.co/Vxi0apTA3b
— Sharif Nashashibi (@sharifnash) 20. března 2018