19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Jak se ve čtvrtek vedlo burzám na obou stranách Atlantiku, jak dopadla měnověpolitická zasedání ČNB a Bank of England, s čím vyrukovali Britové a Američané proti Číně a jak vypadá mince za sto milionů korun? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek pokračovaly v sestupném trendu. Reagovaly tak na středeční rozhodnutí americké centrální banky, která chce napříště úrokové sazby zvyšovat mírnějším tempem a stávajícím tempem snižovat svou bilanci. Pesimismus trhu pak podtrhla zpráva, že prezident USA Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod vlády. Index Dow klesl o 1,99 % na 22 859,6 bodu, širší index S&P 500 odepsal 1,58 % na 2 467,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 1,63 % na 6 528,41 bodu. Index volatility VIX vyletěl vzhůru o 10,95 % na 28,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 2,8 %. V červených číslech zakončily obchodování všechny hlavní sektory. Nejvíce ztratily akcie z energetického odvětví, které spadlo o 3,07 %. Vice než 2 % odevzdaly sektory cyklického i necyklického spotřebního zboží a průmyslu. S mírnou ztrátou seanci zakončily utility.
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Pesimismus na trzích šířila především reakce zámořských trhů na středeční zvýšení úrokových sazeb amerického Fedu. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 1,45 procenta, přičemž hluboko v červených číslech skončily všechny velké sektory i všechny burzy. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přišel o 0,8 procenta, německý DAX klesl o 1,44 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,78 procenta. O nic lépe si nevedly ani menší evropské burzy. Nejhorší ztráty utrpěly sektory automobilové výroby, bankovnictví, základních surovin, technologií a cestovního ruchu - všechny odepsaly více než dvě procenta.
Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování poklesl o 1,51 procenta a dostal se poprvé po více než dvou letech pod tisíc bodů, když uzavřel seanci na hodnotě 992,92 bodu. V červených číslech skončily všechny velké emise s výjimkou Avastu. Největší ztráty utrpěla Erste Group Bank (-5,86 %) , jež byla zároveň nejobchodovanějším titulem dne. Výrazně zlevnily i akcie mediální společnosti CME, přes dvě procenta odepisovaly i Philip Morris ČR, likérka Stock Spirits a textilka PFNonwovens. Zobchodovaný objem čítal přes 592 milionů korun.
V pátek nad ránem Japonsko zveřejní inflační statistiku. Dopoledne na trh pošlou Německo index spotřebitelské důvěry od GfK a Británie zprávu o vývoji HDP a výsledek běžného účtu. Odpoledne vyjde série důležitých údajů ve Spojených státech - zveřejněny budou zprávy o HDP, osobních příjmech a výdajích a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Evropská komise pak ještě odpoledne zveřejní index spotřebitelské důvěry pro eurozónu. Hospodářská čísla na Wall Street odtajní společnost CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Česká národní banka na prosincovém zasedání přerušila nejrazantnější utahování měnové politiky od jara 1996 a ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je nyní 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva zvedli ruku pro další zvýšení sazeb.
Britská centrální banka na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává rovněž beze změny. Banka však zhoršila hospodářský výhled pro čtvrté čtvrtletí a poukázala na výrazný nárůst nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.
Vlády Spojených států a Británie ve čtvrtek společně varovaly, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Hackeři údajně vedli kampaň operací v Evropě, Asii a Spojených státech s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace. Odpovědnost za hackerské útoky následně Číně připsaly také Nový Zéland a Austrálie.
Německý soud ve čtvrtek v patentovém sporu amerických společností Qualcomm a Apple rozhodl, že Apple v Německu nadále nesmí prodávat některé modely svého chytrého telefonu iPhone. Firma podle verdiktu porušuje hardwarový patent Qualcommu. Rozhodnutí ale nezačne platit hned, pokud se Apple odvolá, sdělil soudce Matthias Zigann.
Spojené státy začaly kvůli obvinění z korupce vyšetřovat evropské letecké konsorcium Airbus. Obdobné vyšetřování už od roku 2016 provádí Británie a Francie. Napsal to francouzský list Le Monde, podle něhož firmě hrozí celková pokuta až pět miliard eur. Ministerstvo spravedlnosti USA se k věci zatím nevyjádřilo, akcie Airbusu ale i tak prudce oslabily.
Český trh fúzí a akvizic se v prvním pololetí 2018 umístil na prvním místě mezi zeměmi regionu střední a východní Evropy, a to co do objemu i do počtu zveřejněných transakcí. Největší byl nákup telekomunikačních společností norského Telenoru skupinou PPF za 3,4 miliardy dolarů, vyplývá ze statistik poradenské firmy EY. Celkový objem transakcí se zveřejněnou hodnotou v regionu činil 13,4 miliardy dolarů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Zlatou minci v nominální hodnotě 100 milionů korun připravuje Česká národní banka na oslavu 100 let národní měny. Tuhle 130 kilogramů těžkou věcičku ulili ze zlata švýcarští slévači, zlatníci ve Vídni ji vyfrézovali a konečnou podobu dostává v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Na lícové straně je logo ČNB (za ty peníze se nedivíme), na rubu český lev a replika mince z roku 1922. Nominální hodnota sto milionů korun je velkoryse podstřelená: za 130 kilo zlata byste měli dostat skoro 116 milionů korun.