Co musíte ráno vědět (21. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo americké maloobchodní společnosti Wal-Mart a jak polská centrální banka bojuje proti kryptoměnám? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz bitcoinu vystoupil na třítýdenní maximum

Americké akcie v úterý po předchozích šesti nárůstech za sebou oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěla maloobchodní společnost Wal-Mart Stores. Vzhůru naopak zamířily akcie některých technologických podniků. Index Dow klesl o 1,01 % na 24 964,75 bodu, širší S&P 500 přišel o 0,58 % na 2 716,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,07 % na 7 234,31 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 5,86 % na 20,6 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o zhruba jeden a půl bazického bodu na 2,89 %. Nejvýrazněji klesly sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví veřejných služeb a sektor zdravotní péče. Nad nulou se udržel pouze technologický sektor.

Co Twitter dal: Jak a proč (ne)spořit na důchod a Fed v boji za lepší býčí spánek

Jim Chanos: Akciové výnosy jsou překvapivě vysoké, panika kvůli růstu volatility je ale zbytečná

2. Evropské burzy v úterý převážně rostly, akcie HSBC Holdings ale zlevnily o asi 3 %

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní seanci v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností a netrpělivě čekali na středeční zveřejnění záznamu z posledního zasedání Fedu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,6 % na 380,51 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,01 % na 7 246,77 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,64 % na 5 289,86 bodu a německý DAX si připsal 0,83 % na 12 487,90 bodu. V centru pozornosti bylo zveřejnění hospodářských výsledků britské bankovní skupiny HSBC Holdings, která uvedla, že v loňském roce více než zdvojnásobila zisk. Příjmy banky se zvýšily o 5 % na 51,4 miliardy USD. Výsledky přesto zaostaly za očekáváním kvůli odpisům souvisejícím se změnou daní v USA. Akcie finančního domu tak zlevnily o zhruba 3 %.

Evropský problém se špatnými úvěry v pěti grafech

Akciové nápady na příští dny: Aetna a Volkswagen

3. Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny ČEZ však zdražily o více než procento

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX přišel o 0,37 % na 1 106,14 bodu. Dolů burzu stáhly finanční tituly, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl se 412 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, které zdražily o 1,38 % na 513 Kč. V plusu uzavřela také likérka Stock Spirits (+0,86 % na 82,40 Kč), další tituly ovšem zlevnily. Nejvyšší ztrátu zaznamenala nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež přišla o 1,44 % na 411 Kč.

Investorský magazín: Český Boyard jako dluhopisová investice

Mentální modely a investování aneb Když se z jistoty stane past

4. Očekávané události

Středa bude patřit odhadům indexů nákupních manažerů v Japonsku, Francii, Německu, eurozóně a Spojených státech. Kvůli oslavám nového lunárního roku se stále nebude obchodovat v Číně. V Evropě dále vyjdou švýcarská průmyslová výroba a britská nezaměstnanost od organizace ILO. Spojené státy se pochlubí prodeji starších domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka ve středu také zveřejní záznam z posledního měnověpolitického zasedání. Za řečnický pultík se postaví guvernér britské centrální banky Mark Carney a pozornost bude poutat také zasedání Evropské centrální banky, na kterém se však nebude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Garmin, Pandora Media, Orange, Lloyds Banking Group nebo Glencore. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o 42 %

Konsolidovaný čistý zisk největší maloobchodní společnosti na světě Wal-Mart Stores ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí klesl o 42,1 % na 2,18 miliardy USD. Mohly za to náklady na restrukturalizaci a bonusy pro zaměstnance. Příjmy se však zvýšily a příjmy v obchodech otevřených nejméně rok v USA byly vyšší dokonce již 14. čtvrtletí za sebou, oznámila v úterý společnost.

6. Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než loni

Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů a ještě asi o tři měsíce kratší by měly být v příštím roce. Elektrárna se vrací do standardního režimu poté, co i díky miliardovým investicím získala pro všechny bloky nová povolení k provozu. Novinářům to v úterý řekl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Zahájení první letošní odstávky je plánované na 10. března. Druhý blok Dukovan by měl stát 55 dní.

7. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na nové minimum 5,88 %, loni v prosinci činila 5,94 %. V úterý o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost na Slovensku se snižuje nepřetržitě od léta 2016.

8. Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí svého nizozemského konkurenta NXP Semiconductors na zhruba 44 miliard dolarů z dřívějších 39 miliard USD. Snaží se tak přesvědčit akcionáře NXP k podpoře transakce, uvedl v úterý list The Wall Street Journal.

9. Rothschildův fond chystá emisi akcií v hodnotě 100 milionů liber

Nejméně 100 milionů liber chce Rothschildův trust RIT Capital Partners získat z primární veřejné nabídky akcií svého investičního fondu Augmentum Fintech na londýnské burze. V úterý to oznámil fond s tím, že hodlá vydat 100 milionů akcií o ceně jedné libry. Maximální objem emise je 125 milionů akcií.

10. Rumunsko počítá se zdvojnásobením těžby plynu do roku 2025

Rumunsko do roku 2025 téměř zdvojnásobí svou těžbu zemního plynu, a to díky novým nalezištím v Černém moři. Uvedl to na úterním energetickém semináři generální ředitel národního úřadu pro nerostné bohatství Sorin Gal.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Polská centrální banka platí videa brojící proti kryptoměnám

Polská centrální banka v pondělí přiznala, že financuje vznik videí, která se na sociálních sítích snaží podkopat důvěru v digitální měny. Jedním z tvůrců, který se na této "antibitcoinové" kampani podílel, je například známý polský youtuber Marcin Dubiel.

Ten v loňském roce natočil video, v němž mladík investuje veškeré úspory do kryptoměn a následně o všechny peníze přijde. U videa, které má již více než půl milionu zhlédnutí, je hashtag #uważajnakryptowaluty, což je název internetové domény, jež varuje před investicemi do kryptoměn. Zaregistrovanou ji má právě polská centrální banka.

Banka za kampaň na sociálních sítích podle dopisu zaslaného polským médiím utratila 91 000 zlotých (zhruba 27 000 dolarů). Proti bitcoinu zaměřená videa se kromě YouTube objevila také na Facebooku a dalších streamovacích serverech, jež jsou v Polsku oblíbené.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat