Co musíte ráno vědět (22. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, která země v eurozóně má nově největší dluhy a něco málo ke kulatému výročí první (známé) lidské procházky po Měsíci. To všechno by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech v pátek přišly o počáteční zisky a oslabily. Způsobilo to zmírnění nadějí, že by centrální banka USA mohla na konci června snížit úrokové sazby až o půl procentního bodu. Index Dow klesl o 0,25 % na 27 154,20 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,62 % na 2 976,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,74 % na 8 146,49 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,8 % na 14,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,06 %. Za celý týden Dow klesl o 0,64 %, S&P 500 přišel o 1,23 % a index Nasdaq Composite oslabil o 1,19 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci lehce vyklidili pozice, index S&P 500 se vrátil pod 3 000 bodů
První červencová týdenní červená svíčka je na světě, pro index S&P 500 má hodnotu -1,23 %. Ztráty, byť mírnější, hlásí také index Dow a Nasdaq Composite.
Americké akcie: Index S&P 500 a 3 500 bodů do konce roku?
Na první pohled velice odvážná myšlenka, ale jsou investoři, kteří věří, že index S&P 500 může letos atakovat hladinu 3 500 bodů. K tomu je ale potřeba věřit také v silnější ekonomiku, podporu centrální banky (jakkoli to nejde ruku v ruce) nebo zvýšení šancí na znovuzvolení současného amerického prezidenta. A je toho více.
Hrozí Spojeným státům recese?
Trh je přesvědčen o tom, že američtí centrální bankéři na zasedání, které se uskuteční na konci července, sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Z Fedu zní jasně: Ekonomika vysílá smíšené signály, nechceme riskovat!

2. Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři netrpělivě čekali na zprávy týkající se červencového zasedání americké centrální banky. Ve čtvrtek šéf newyorské pobočky Fedu John Williams naznačil, že by centrální banka USA mohla v červenci snížit úrokové sazby. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,12 % na 387,25 bodu, za celý týden stoupl o 0,1 %. Britský FTSE 100 si připsal 0,21 % na 7 508,7 bodu (týden: +0,04 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,03 % na 5 552,34 bodu (týden: -0,37 %) a německý DAX se zvýšil o 0,26 % na 12 260,07 bodu (týden: -0,51 %).

Cena stříbra a blýskání se na lepší (komoditní) časy?
Stříbro je na trhu s drahými kovy těžkou váhou, jeho lesk ale již léta bledne. Ve srovnání se zlatem je stříbro dokonce nejlevnější za více než 25 let. Má potenciál své mnohaleté potácení napravit?

3. Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX vzrostl o 0,33 % na 1 067,41 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, které zdražily o 1,83 % na 528,50 Kč. Nedařilo se naopak Erste Group Bank, jež klesla o 1,49 % na 844,20 Kč. Objem obchodů byl s 407 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank, které posílily o 0,95 % na 79,50 Kč. V pozitivním pásmu seanci zakončily například také cenné papíry Avastu (+1,05 % na 96,50 Kč), Kofoly ČeskoSlovensko (+0,99 % na 305 Kč), Komerční banky (+0,67 % na 908 Kč) či VIG (+0,66 % na 609 Kč). V mínusu uzavřely akcie CME (-0,61 % na 97,20 Kč), O2 Czech Republic (-1,33 % na 222 Kč) a Stock Spirits (-1,28 % na 61,80 Kč). Za celý týden pražská burza zpevnila o 1,1 % tažená akciemi ČEZ (+3,1 %).

7 hlavních trendů v českém stavebnictví
Stavební výroba je jednou z důležitých složek výkonu české ekonomiky. Které trendy ji v současnosti nejvíce ovlivňují?
Jaroslav Palát (Prabos plus): Pro investory je zajímavá dividenda, naše zisky porostou
Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa investic. Nedávno ve studiu přivítal ředitele společnosti Prabos plus Jaroslava Paláta. Hovořili například o tom, jak výhody pracovní obuvi prodat v maloobchodě, ale také o růstových vyhlídkách společnosti, která investorům nabízí zajímavou dividendu. Nabízíme malé grafické ohlédnutí.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář je v úvodu týdne prakticky prázdný, zaujmou pouze index aktivity chicagského Fedu a veřejné vystoupení Haruhika Kurody, guvernéra Bank of Japan, ve Washingtonu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní mimo jiné Philips, Halliburton nebo Whirlpool. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech dluh italský, informoval v pátek evropský statistický úřad Eurostat. V prvních třech měsících roku dlužila Francie o 359 milionů eur více než Řím.

6. Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA- se stabilním výhledem. Oceňuje nízké zadlužení státu, zdravé veřejné finance a flexibilní měnovou politiku. Vysoká domácí poptávka zajistí, že ekonomika v nadcházejících letech dále poroste relativně svižným tempem, růst hrubého domácího produktu ale proti současným hodnotám nepatrně zpomalí.

7. British Airways dočasně ruší všechny lety do Káhiry

Britské aerolinky British Airways v sobotu na sedm dnů zrušily všechny lety do Káhiry. Letecká společnost uvedla, že jde o preventivní opatření, které umožní posoudit bezpečnost na tamním letišti.

8. Stát vybral na DPH i dalších daních v prvním pololetí meziročně více

Finanční úřady vybraly v pololetí na dani z přidané hodnoty 200,1 miliardy korun, meziročně o 5,6 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 5,9 miliardy více, celkem 99,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou na internetu. Výběr stoupl v pololetí i u dalších daní kromě daně z technických her.

9. Nestlé našla způsob, jak vyrobit čokoládu bez přidaného cukru

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli přidaného cukru. Patentovaná technika spočívá ve využití bílé sladké slupky, kterou je obalený kakaový bob. Tato slupka, která přirozeně obsahuje cukr, se přemění na prášek, a tím se čokoláda osladí.

10. Čistý zisk OKD loni klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy Kč

Čistý zisk těžební firmy OKD loni klesl meziročně z 3,4 miliardy korun na 1,29 miliardy. Tržby poklesly z 16,8 miliardy korun na 13,8 miliardy. Snížil se také objem těžby, a to zhruba o čtvrt milionu tun uhlí na 4,62 milionu tun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, na kterou upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Firmu loni v prosinci postihl výbuch v Dole ČSM, při němž zahynulo 13 horníků. Podle zprávy se v dubnu v ČSM objevily i otřesy země, které zpomalily těžbu. Potíže jsou i s nedostatkem pracovníků a poklesem prodejů uhlí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

50 let od přistání na Měsíci...

...uplynulo během právě skončeného víkendu. Pokud vás vesmírné programy zajímají, podívejte se třeba na fantastický speciál, který ke kulatému výročí "dobytí Měsíce", o který je nyní opět mezi světovými mocnostmi velký zájem, připravil National Geographic. A začněte třeba touhle mapou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat