Co musíte ráno vědět (23. května)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaké změny týkající se dozorčí rady zvažuje energetická skupina ČEZ a která z nejvyšších staveb světa slaví výročí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden růstem, dařilo se zejména zbrojařským firmám a technologickým podnikům

Americké akcie zahájily týden růstem díky technologickým firmám a zbrojařským podnikům. Akcie výrobců vojenské techniky posilovaly poté, co Saúdská Arábie o víkendu uzavřela se Spojenými státy zbrojní dohody v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů. Index Dow si připsal 0,43 % na 20 894,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,52 % na 2 394,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,82 % na 6 133,62 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,22 % na 10,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,25 %. Dařilo se všem hlavním sektorům indexu S&P 500 s výjimkou energetiky. Nejvýrazněji stouply sektor veřejných služeb, technologické odvětví a průmyslový sektor.

Akciový tip (technická analýza): Zamíří akcie JPMorgan na jih?

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly

Evropské akcie zakončily pondělní seanci smíšeně. Více než dění na trzích investory zajímala první zahraniční cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po víkendové návštěvě Saúdské Arábie, na níž byly dojednány zbrojní a hospodářské dohody za stamiliardy dolarů, dorazil do Izraele. Regionální index STOXX Europe 600 během seance kolísal mezi plusem a mínusem, nakonec uzavřel se ztrátou 0,09 % na 391,14 bodu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,34 % na 7 496,34 bodu, německý DAX odevzdal 0,15 % na 12 619,46 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,03 % na 5 322,88 bodu. Dařilo se zejména akciím telekomunikačních společností, kterým pomohla zpráva, že největší světový fond soukromého kapitálu, za jehož vznikem stojí Saúdská Arábie společně s japonskou SoftBank, získal 93 miliard dolarů na technologické investice.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie textilky Pegas Nonwovens zlevnily o více než 3,5 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na ziskovou páteční seanci, index PX odepsal 0,31 % na 1 016,96 bodu. Dolů trh táhly textilka Pegas Nonwovens, Komerční banka a MONETA Money Bank, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 561 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, jež zlevnily o 0,98 % na 940,70 Kč. Klesly i další finanční tituly. Erste Group Bank, jejíž cenné papíry se v pondělí naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu 1 EUR na akcii, odepsala 0,17 % na 905,70 Kč, pojišťovna VIG přišla o 0,5 % na 652,70 Kč a MONETA Money Bank ztratila 1,05 % na 79,90 Kč.

Investorský magazín: Investice do umění pro každého a největší bublina moderní historie

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných květnových indexů nákupních manažerů pro Japonsko, Francii, Německo, eurozónu a Spojené státy. V Evropě dále vyjdou německý HDP za první čtvrtletí, švýcarská dubnová obchodní bilance a květnový index podnikatelské nálady ve Francii a ECB na trh pošle pravidelnou půlroční zprávu o finanční stabilitě eurozóny. Spojené státy se kromě PMI pochlubí ještě dubnovými prodeji nových domů a květnovým indexem aktivity richmondského Fedu. Kanada zveřejní březnové velkoobchodní prodeje a za řečnický pultík se postaví šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Hospodářské výsledky budou reportovat společnost AutoZone nebo pojišťovna Vienna Insurance Group. 

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček očekává, že čistý kvartální zisk VIG dosáhne asi 65 milionů eur (meziročně -4 %), a hospodaření tedy bude zhruba stabilní. Podle analytika z České spořitelny Pavla Smolíka bude společnost reportovat sumu hrubého upsaného pojistného v podobné výši jako v minulém roce. "Nárůst očekáváme v investiční části, kde již nebude působit efekt jednorázových položek z roku 2016," dodal analytik z České spořitelny.

Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vedení ČEZ navrhuje posílit postavení dozorčí rady

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje úpravou stanov na červnové valné hromadě podniku posílit postavení dozorčí rady firmy. Vyplývá to z podkladů pro valnou hromadu ČEZ, která se uskuteční 21. června. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pondělí potvrdil, že souhlas dozorčí rady má představenstvo ČEZ nově potřebovat u investic nad půl miliardy korun realizovaných dceřinými firmami ČEZ. Dosud měla tuto povinnost jen mateřská ČEZ, a. s., dceřiné firmy o akvizicích dozorčí radu pouze informovaly.

6. Evropská komise: ČR by měla efektivněji nakládat s veřejnými prostředky

Česká republika by se měla letos a v příštím roce snažit o udržitelnost svých veřejných financí, především v souvislosti se stárnutím populace, které zatěžuje důchodový a zdravotnický systém. V pondělí to uvedla Evropská komise ve svých doporučeních kroků, které by měla ČR udělat ke zlepšení svého hospodářského růstu. Zmíněna byla také potřeba účinnějšího vynakládání veřejných prostředků, především prostřednictvím silnějšího boje s korupcí a neefektivní praxí při veřejných zakázkách.

7. VW s čínským partnerem vyrobí 100 000 elektromobilů ročně

Německá firma Volkswagen a čínská skupina JAC Motor začnou společně vyrábět elektromobily. Podle pondělního prohlášení dostaly povolení od čínských regulačních orgánů.

8. Merkelová: Euro je kvůli politice ECB příliš slabé

Euro je podle německé kancléřky Angely Merkelové "příliš slabé", což je jednou ze dvou příčin nynějších vysokých německých obchodních přebytků. Za slabý kurz evropské měny může měnová politika Evropské centrální banky (ECB), na kterou nemá německá vláda žádný vliv, řekla v pondělí Merkelová studentům střední školy v Berlíně. Kurz eura reagoval na její slova vzestupem na maximum za více než šest měsíců.

9. Německo a Francie chystají sbližování daňové politiky

Německo a Francie budou hledat cesty, jak sblížit daňovou politiku obou zemí a pokročit v integraci eurozóny. Na tiskové konferenci po společném jednání v Berlíně to v pondělí řekli německý ministr financí Wolfgang Schäuble a jeho francouzský protějšek Bruno Le Maire.

10. Moscovici: Dohoda o prověrce řeckého programu je velmi blízko

Ministři financí zemí platících eurem by se měli co nejrychleji dohodnout na uzavření druhé prověrky řeckého záchranného programu i na opatřeních, která ve střednědobém horizontu zajistí udržitelnost řeckého dluhu. Novinářům to při příchodu na pondělní jednání ministrů financí eurozóny řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici. Poté co řecký parlament minulý týden přijal další balík reforem, zbývá podle něj k dohodě jen krůček.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejvyšší televizní věží světa je už pět let tokijská Sky Tree

Před pěti lety, 22. května 2012, byla otevřena nejvyšší televizní věž na světě, 634 metrů vysoká tokijská věž Sky Tree. Vysílač je zároveň druhou nejvyšší stavbou na světě, prvenství patří 828 metrů vysoké budově Burdž Chalífa v Dubaji. Konstrukce vysílače ve tvaru jehly je vyřešena tak, že má zůstat pevně stát i při zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály.

Vysílač měl především zlepšit příjem televizního a rozhlasového signálu v japonské metropoli. Návštěvníky na vyhlídkovou plošinu ve výšce 350 metrů vyveze výtah během 50 sekund, další půl minuty trvá jízda na druhou plošinu ve výšce 450 metrů. Věž má restauraci a dvě kavárny.

Věž se začala stavět v roce 2008 a celkové náklady na vybudování komplexu činily 65 miliard jenů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat