Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, před čím varoval francouzský ministr financí a za kolik lze také získat luxusní dům v Kanadě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu a předchozím čtyřdenním růstu oslabily

Americké akcie v úterý oslabily slabší globální ekonomický výhled, obavy o výsledek americko-čínských rozhovorů o obchodu a neuspokojivé odhady hospodaření firem uprostřed výsledkové sezony. Index Dow odepsal 1,22 % na 24 404,48 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,42 % na 2 632,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,91 % na 7 020,36 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 16,85 % na 20,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,74 %.

Technologický sektor již neexistuje, ocenění akcií to začíná reflektovat
Akcie velkých technologických společností se obchodují s jedněmi z nejnižších prémií vůči celému trhu v historii. Stratég z INTL FCStone Vincent Deluard má jasno, proč tomu tak je.

2. Evropské burzy v úterý klesly, akcie banky UBS zlevnily zhruba o 3 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v negativním pásmu, dolů je stahovaly obavy investorů ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Důvodem byl revidovaný výhled letošního růstu globálního HDP, který v pondělí zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,36 % na 355,09 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,99 % na 6 901,39 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,42 % na 4 847,53 bodu a německý DAX odepsal 0,41 % na 11 090,11 bodu. Nedařilo se zejména akciím těžařských společností a bank. Cenné papíry švýcarského finančního domu UBS zlevnily zhruba o 3 % poté, co společnost uvedla, že se jí ve čtvrtém kvartálu snížil zisk před zdaněním na 862 milionů USD z 1,7 miliardy USD v předchozích třech měsících.

Investorský magazín: Euro slaví 20. narozeniny
Euro slaví kulatiny. Evropané ho mají rádi, a nejen oni. Za dvě dekády se stalo druhým nejvýznamnějším světovým platidlem. Jednotná evropská měna je hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu, které doplňují české dluhopisy a pohled na tržní volatilitu. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v úterý uzavřela téměř beze změny, oslabila většina finančních titulů

Pražská burza zakončila úterní obchodování na červené nule, index PX odevzdal 0,03 % na 1 016,98 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank a Erste Group Bank, dařilo se naopak společnostem Avast a Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 432 miliony korun podprůměrný. Akcie Monety byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,47 % na 74,30 Kč. Klesly i další finanční tituly s výjimkou Komerční banky, jež zpevnila o 0,34 % na 893 Kč. Erste Group Bank přišla o 0,76 % na 757,80 Kč a pojišťovna VIG spadla o 1,53 % na 547,50 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry zdražily o 1,73 % na 64,80 Kč.

Akcie ČEZ: Růst cen elektřiny může z energetického obra udělat zářící hvězdu burzovního nebe
Ceny elektřiny loni vzrostly výrazně více než cena akcií ČEZ. Firma by tak mohla těžit z růstu zisků v letošním roce, což by se mělo odrazit jak v jejím kurzu, tak také ve výši vyplácené dividendy. Argumenty pro nákup akcií ČEZ předložil na Investičním fóru Michal Semotan z J&T Banky.

4. Očekávané události

V noci na středu bude japonská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky (nečeká se výraznější překvapení) a země vycházejícího slunce zveřejní ještě obchodní bilanci. V Evropě budou stát za pozornost předběžný index spotřebitelské důvěry v eurozóně a francouzský index podnikatelského klimatu. Spojené státy se pochlubí indexem aktivity richmondského Fedu a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Kanada na trh pošle maloobchodní tržby. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Abbott Laboratories, Procter & Gamble, Kimberly-Clark, United Technologies, Comcast, Ford Motor či Burberry Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

 

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministr financí Francie varoval před možným kolapsem kapitalismu

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v úterý varoval před možným kolapsem kapitalismu v případě, že se bude dále prohlubovat ekonomická nerovnost ve světě. Zároveň vyzval skupinu předních vyspělých zemí G7, aby zvážila stanovení jednotné minimální daně z firemních zisků a řešila sílu obrovských nadnárodních společností.

6. Světové ekonomické fórum v Davosu začalo výzvou ke spolupráci

Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu v úterý začalo výzvou jeho zakladatele Klause Schwaba ke spolupráci. Informovala o tom agentura DPA. Davoského setkání, které se koná pod heslem Globalizace 4.0: Hledání globální architektury ve věku čtvrté průmyslové revoluce, se zúčastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity.

7. FT: USA odmítly nabídku Číny na přípravné rozhovory o obchodu

Spojené státy odmítly nabídku čínské strany na přípravné rozhovory před dalším kolem jednání o obchodu. To je stanoveno na 30. a 31. ledna a má se odehrát na úrovni čínského vicepremiéra a vysokých představitelů USA. Informoval o tom v úterý list Financial Times (FT) s odkazem na zdroje blízké jednání. Uzavření americko-čínské obchodní dohody v březnu, jak bylo stanoveno, se tak jeví stále více obtížné.

8. Evropská unie chce výrazněji pomoci růstu investic v Africe

Evropská unie hodlá intenzivněji pomáhat hospodářskému rozvoji zemí Afriky, včetně snahy zajistit rozsáhlejší soukromé investice na kontinentě, který je pro EU z mnoha důvodů klíčový. Po prvním společném jednání ministrů zahraničí zemí EU a států Africké unie to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

9. USA předloží Kanadě formální žádost o vydání finanční ředitelky firmy Huawei

Spojené státy informovaly kanadskou vládu, že hodlají předložit formální žádost o vydání finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čouové, která byla v prosinci v Kanadě na žádost USA zadržena. Informoval o tom deník The Globe and Mail, podle kterého má Washington na předložení formální žádosti čas do 30. ledna.

10. EK vyměřila MasterCard pokutu 570 milionů eur

Evropská komise vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur za porušování hospodářské soutěže. Firma podle verdiktu v rozporu s antimonopolními pravidly EU omezovala možnosti obchodníků využívat výhodnějších podmínek, které v Evropské unii nabízejí banky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kanaďanka nabízí luxusní dům vítězi literární soutěže

Kanaďanka Alla Wagnerová vypsala literární soutěž, jejímuž vítězi hodlá přenechat luxusní dům nedaleko města Calgary. Podle zpravodajského serveru BBC News musí zájemci složit poplatek 25 kanadských dolarů a napsat esej odpovídající na otázku, jak by přestěhování do tohoto domu snů na břehu jezírka s výhledem na Skalisté hory změnilo jejich život.

Wagnerová v domě, který leží ve vesnici Millarville v provincii Alberta, asi 65 kilometrů jižně od Calgary, nemůže dále žít ze zdravotních důvodů. Kvůli nemoci neopouští horní patro, což činí její život nesnesitelným.

Žena původně chtěla sídlo v hodnotě 1,7 milionu kanadských dolarů (28,8 milionu Kč) prodat, nenašla ale kupce. Inspirována podobnými nápady ve světě se proto rozhodla vypsat literární soutěž, jejíž účastníci jí mohou posílat své příspěvky formou dopisu.

V nabídce realitních kanceláří je dům o rozloze 360 m2 popisován jako úchvatné venkovské sídlo postavené v georgiánském stylu, které nabízí výhledy na Skalisté hory. Součástí sídla jsou také pozemek o rozloze 4 000 m2, jezírko a vinný sklep.

O nejlepších literárních pracích nechá Wagnerová hlasovat veřejnost, která vybere 500 finalistů. Jejich díla pak posoudí nezávislá porota, která by měla zvolit vítěze.

Příspěvky bude možné posílat nejméně do začátku dubna, lhůta ale může být dále prodloužena, pokud se do té doby nesejde 60 000 příspěvků, které by pokryly odhadovanou cenu nemovitosti. Wagnerová si také vyhrazuje právo soutěž v případě malého zájmu zrušit.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat