Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo mediální skupině CME a jak se Japonsko připravuje na olympiádu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily díky firemním výsledkům a rozpočtové dohodě

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý zpevnily. Těžily z příznivých hospodářských výsledků významných firem a z rozpočtové dohody mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Kongresem. Index Dow si připsal 0,65 % na 27 349,19 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,68 % na 3 005,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,58 % na 8 251,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 12,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o tři bazické body na 2,08 %.

Tržní hlupáci extrémně věří akciím. Čas na sázku proti nim?
Takzvané dumb money, tedy běžní (drobní, chcete-li) investoři, aktuálně ve velkém sázejí na další růst cen amerických akcií. V minulosti taková důvěra "hlupáků" (nás všech, až na světlé výjimky, buďme k sobě upřímní) byla následována "trestem" v podobě poklesu cen. Naplní se tato neblahá tržní předzvěst?
Je americký dolar opravdu tak silný, jak tvrdí Donald Trump?
Donaldu Trumpovi leží v žaludku silný dolar. Ve svém ochranářském tažení neváhá označovat obchodní partnery USA za měnové manipulátory, kteří uměle oslabují své měny, a americké producenty tak znevýhodňují. Je americká měna ale opravdu příliš silná? A pokud ano, má americký nástroje, kterými to lze změnit?

2. Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v Británii, kde se po zvolení do čela Konzervativní strany stane novým premiérem Boris Johnson, a vyhodnocovali také výsledky hospodaření řady velkých firem. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,98 % na 391,54 bodu, tedy nejvýše od 4. července. Britský FTSE 100 posílil o 0,56 % na 7 556,86 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,92 % na 5 618,16 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,64 % na 12 490,74 bodu. Nejvíce se dařilo automobilovému sektoru který zpevnil téměř o 4 %.

Petr Knap (EY): Za pár (desítek) let mohou být auta s řidiči v některých oblastech zakázána
Automobilová doprava v roce 2035 bude navazovat na trendy, které se rozvíjejí již několik let. V některých oblastech, například na dálnicích, může důraz na co největší bezpečnost vyústit dokonce v zákaz klasického řízení, uvedl v rámci projektu Alter Eko vedoucí partner v EY pro automobilový sektor Petr Knap v rozhovoru s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank.

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie CME zdražily po výsledcích o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie mediální firmy CME (+3,27 % na 101 Kč), která ráno reportovala výsledky hospodaření, a Erste Group Bank (+2,25 % na 863 Kč). Objem obchodů byl s necelými 293 miliony korun podprůměrný.

KONTEXT (prázdninový speciál): Dva roky (ne)pracovních prázdnin aneb S ekonomem na pustý ostrov a nikdy jinak!
Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním expertům proto pokládáme netradiční otázky a s jejich reakcemi vás do konce srpna seznamujeme. Ve třetím dílu jsme se zeptali, s jakým ekonomem by se oslovení chtěli ocitnout na pustém ostrově.

4. Očekávané události

Středa bude patřit předběžným indexům nákupních manažerů, které vyjdou pro Japonsko, Francii, Německo, eurozónu a USA. Spojené státy se navíc pochlubí prodejem nových domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Boeing, AT&T, Caterpillar, Anthem, Ford Motor, Facebook, Tesla, Daimler, Deutsche Bank či Nokia. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME v druhém čtvrtletí stouply tržby na 183,6 milionu USD, čistý zisk dosáhl 44,1 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 44,08 milionu USD, za druhé čtvrtletí roku 2018 reportovala zisk 26,03 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 181,91 milionu USD na 183,60 milionu USD.

6. MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 %, příští rok pak tempo růstu stoupne na 3,5 %. V aktualizaci svého jarního výhledu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Předchozí výhled z dubna tak fond pro oba roky zhoršil o 0,1 procentního bodu, hlavně kvůli očekávanému zhoršení v mladých tržních ekonomikách a v rozvojových zemích.

7. Zisk nápojářské firmy Coca-Cola ve druhém čtvrtletí stoupl o 13 %

Americký nápojový gigant Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 13 % na 2,6 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání, a to hlavně díky nápojům bez cukru a novinkám jako Coca-Cola Plus Coffee. Firma současně v úterním sdělení zlepšila výhled růstu příjmů na celý rok.

8. Bloomberg: Pololetní tržby firmy Huawei vzrostly zhruba o 30 %

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily zhruba o 30 %, a to navzdory obchodním restrikcím ze strany Spojených států. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací.

9. Google v USA souhlasil s vyřešením vleklého sporu o sběr dat

Americká společnost Google ve Spojených státech souhlasila s urovnáním dlouholetého sporu o sběr osobních dat během snímkování ulic pro mapovou aplikaci Street View. Pokud soudce dohodu schválí, zaplatí Google 13 milionů dolarů organizacím, které hájí soukromí uživatelů. Firmě přitom podle některých názorů hrozila výplata odškodnění v řádu miliard dolarů.

10. Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve svém úterním sdělení. Chce tak podle agentury Reuters upevnit svou pozici na poli elektronického obchodování a čelit konkurenci Amazonu. Dosud mohly americké firmy na stránkách Alibaba.com zboží pouze nakupovat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Toyota vyvinula pro olympiádu v Tokiu speciální elektromobil

Japonská automobilka Toyota vyvinula pro nadcházející olympijské hry v Tokiu, které se budou konat v příštím roce, speciální elektromobil. Organizátorům dodá 200 šestimístných vozidel, které mají usnadnit dopravu v dějištích soutěží, olympijské vesnici i dalších oficiálních místech her. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Automobilka je celosvětovým partnerem olympijských a paralympijských her.

Osobní přepravník s názvem APM (Accessible People Mover) je určen pro sportovce, organizátory, návštěvníky, handicapované osoby, těhotné ženy nebo rodiny s malými dětmi. Část vozového parku bude zároveň sloužit na pomoc v nouzi v průběhu celého léta.

Vůz bude vyrobený ve dvou variantách. Model Basic má tři řady sedadel. Při převozu osob upoutaných na vozík je možné konfiguraci změnit jejich sklopením. Z bezpečnostních důvodů je sedadlo řidiče vyvýšeno a umístěno uprostřed, aby řidič viděl na cestující a mohl řešit jejich individuální potřeby. Sedadla pro pasažéry jsou přístupná z obou stran vozidla, nechybí bezpečnostní tyče po obou stranách, ale ani kotevní desky a rampy pro optimální přístup a přepravu cestujících na vozíku.

Další vozítko nazvané Relief, tedy pomoc v nouzi, má polovinu druhé řady a celou třetí řadu vyhrazenou pro nosítka s možností zajištění. Vozítko bylo zároveň navrženo tak, aby v něm měli dva zdravotníci místo na sedadlech hned vedle nosítek.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat