Co musíte ráno vědět (24. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo Twitteru a jak obyvatelé Benátek bojují proti vysokým nájmům? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý atakovaly historické rekordy, pomohly jim výsledky firem

Akcie ve Spojených státech posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely na nových zavíracích maximech. K růstu přispěla řada výsledků hospodaření firem, které překonaly očekávání a zmírnily obavy z prvního čtvrtletního poklesu firemních zisků za několik let. Index Dow stoupl o 0,55 % na 26 656,39 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,88 % na 2 933,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,32 % na 8 120,82 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,12 % na 12,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,57 %. Bitcoin přidal přes 3 %.

Závislost Trumpa na trzích může být nebezpečná
Americký prezident Donald Trump je svým zájmem o akciové trhy proslulý. Pouhý jeho zájem by nebyl takový problém, zejména když je jasné, že jejich fungování až tolik nerozumí. Problém je, že by ze své pozice chtěl dění na trzích přímo ovlivňovat.
Akciový býk třikrát podezřelý
Americké akciové trhy se po hluboké korekci v prosinci 2018 vrátily prakticky na historická maxima a tržní mainstream se opět veselí. Jako vždy se na trhu ale najde dost nepřejícných pesimistů, kteří tahají varovné signály jako králíky z klobouku.

2. Evropské burzy v úterý zpevnily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která přinesla kvartální čísla několika velkých amerických firem. Pozornost poutal také růst cen ropy. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,23 % na 391,35 bodu. Britský FTSE 100 získal 0,85 % na 7 523,07 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,2 % na 5 591,69 bodu a německý DAX vzrostl o 0,11 % na 12 235,51 bodu. Dařilo se zejména sektoru ropy a zemního plynu, který získal více než 2 %. Důvodem byl růst cen ropy po úterním rozhodnutí Spojených států neprodloužit výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou.

Jiří Pehe: Posouvání termínu brexitu je problém (i) kvůli evropským volbám, tendence dalších zemí odcházet z EU slábnou
Posouvání termínu brexitu se mi nelíbí, posun za termín konání voleb do Evropského parlamentu vnáší zmatky do samotného systému konání těchto voleb. Nejasnosti oslabují institut výběru zástupců zemí v Evropském parlamentu. Pokud budou Britové volit, staneme se svědky celkem zajímavého "referenda" o současné pozici obyvatel Spojeného království, řekl v rámci projektu Alter Eko politolog a ředitel pražské New York University Jiří Pehe ekonomovi Petru Zahradníkovi z České spořitelny.

3. Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, nedařilo se rakouským finančním titulům

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,29 % na 1 098,48 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank (-1,62 %), dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,86 %). Objem obchodů byl s necelými 412 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 536,50 Kč. V negativním pásmu uzavřely také cenné papíry Stock Spirits (-0,46 % na 65,20 Kč) a VIG (-0,85 % na 644,50 Kč).

ČS: Dubnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v druhé polovině dubna?
Investorský magazín: Oportunistické investice a hejno labutí
Investoři by měli držet část peněz mimo hlavní proud kapitálových a finančních trhů a hledat příležitosti ve spekulativnějších aktivech, která mají specifický příběh. Oportunistickým investicím patří aktuální Investorský magazín, který také odhalí hejno možných černých labutí a poradí, jak na kariérní úspěch. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit indexům Ifo pro Německo. Odpoledne ve Spojených státech vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti SAP, Credit Suisse Group, Akzo Nobel, Volvo nebo Eni a na Wall Street mimo jiné Boeing, AT&T, Caterpillar, Microsoft, Facebook, Tesla, PayPal Holdings nebo Visa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Twitter zvýšil zisk i tržby, překvapivě vzrostl i počet uživatelů

Provozovatel sociální sítě Twitter v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk na 191 milionů dolarů z 61 milionů před rokem. Počet měsíčních aktivních uživatelů se v porovnání s předchozími třemi měsíci překvapivě zvýšil o devět milionů na 330 milionů, uvedla firma. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že společnost naopak o 2,2 milionu uživatelů přijde a vykáže jich jen 318,8 milionu.

6. Tesla chce příští rok přijít se samořízenými taxíky

Tesla chce příští rok přijít s prvními samořízenými taxíky. Uvedl to v pondělí šéf společnosti Elon Musk. Jeho firma by tak mohla začít konkurovat Uberu a dalším provozovatelům alternativních taxislužeb dříve, než se čekalo.

7. Dluh zemí eurozóny loni klesl, v Itálii a Řecku se ale zvýšil

Celkový veřejný dluh zemí eurozóny loni klesl na 85,1 % hrubého domácího produktu z 87,1 % o rok dříve. V Itálii a Řecku, dvou nejzadluženějších zemích bloku, se ale zvýšil. Oznámil to v úterý evropský statistický úřad Eurostat. Snížil se také úhrnný rozpočtový deficit 19 zemí platících eurem, a to na 0,5 % HDP z jednoho procenta předloni.

8. Weber řekl, že jako šéf Evropské komise by chtěl zablokovat Nord Stream 2

Kandidát Evropské lidové strany (EPP) na post předsedy Evropské komise Manfred Weber řekl, že pokud se šéfem komise stane, použije všechny právní cesty, aby zablokoval plynovod Nord Stream 2. Weber to prohlásil v rozhovoru v úterním vydání listu Polska The Times. Nord Stream 2 podle něj není v zájmu Evropy, protože zvýší její závislost na ruském plynu.

9. Trumpův kandidát na členství ve Fedu odstoupil

Herman Cain, kterého Donald Trump označil za svého možného kandidáta na členství ve vedení americké centrální banky, odstoupil. Americký prezident to oznámil v pondělí na svém twitterovém účtu. Nové problémy má podle CNN i Trumpův kandidát na druhé uprázdněné místo v sedmičlenné Radě guvernérů Fedu Stephen Moore. Prezidentova snaha obměnit řídící orgán centrální banky se tak komplikuje.

10. Čínský řetězec kaváren Luckin míří na americkou burzu

Čínský řetězec kaváren Luckin Coffee, který plánuje vystřídat amerického konkurenta Starbucks v čele čínského trhu, hodlá uvést své akcie na americkou burzu Nasdaq. Podle zdrojů agentury Reuters by firma v rámci této primární nabídky akcií chtěla získat až 800 milionů dolarů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Squatteři obsazují v Benátkách prázdné budovy

Squatteři obsazují v Benátkách prázdné budovy na odpor proti tomu, že rodiny z města vyhánějí vysoké nájmy umocněné nekonečnými davy turistů. Zatímco po druhé světové válce ve městě na laguně žilo 175 000 lidí, dnes jich je kolem 50 000. Stěžují si, že jejich město ovládli turisté, ale účet za jeho úklid a bezpečnost v něm hradí místní.

Benátky každoročně navštíví zhruba 25 milionů turistů, z nichž 14 milionů se zdrží jediný den. Kolem 8 000 bytů zde nabízí mezinárodní internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb.

Jednačtyřicetiletý Nicola Ussardi obsadil prázdný byt ve čtvrti Cannaregio v roce 2013. Bydlí v něm se svou partnerkou Nadiou a dvěma dětmi. Podílel se na založení skupiny, která pomáhá místním najít bydlení. Tvrdí, že v Benátkách jsou prázdné domy, z nichž museli lidé odejít. Ti si pak nemohou dovolit ani jejich renovaci, aby je mohli pronajímat. Místní úřady zase prohlašují, že rekonstrukcím brání aktivisté, kteří je okupují.

"Nejsou tu domy ani pro bohaté, ani pro méně bohaté, a dokonce ani pro chudé. V Benátkách jsou domy jen pro turisty," tvrdí Ussardi, který u náměstí svatého Marka prodává ve svém stánku suvenýry. Měsíčně si tak vydělá 800 až 1 300 eur. Nájem pro čtyřčlennou rodinu v centru Benátek průměrně vyjde na více než 900 eur.

"Chceme bojovat proti tomu, že v Benátkách jsou tisíce opuštěných bytů, tím, že se do nich nastěhujeme, opravíme je a učiníme je znovu obyvatelnými," říká čtyřiatřicetiletý Alessandro Dus.

Benátčané sice nechtějí, aby turisté, kteří přinášejí městu zisk, zmizeli, ale snaží se s následky nekonečného náporu návštěvníků nějak vyrovnat, podobně jako další populární historická města. Nedávno místní radnice odhlasovala, že tento rok jednodenní výletníci za návštěvu Benátek zaplatí tři eura, v dalších letech bude poplatek vyšší. Plánuje se, že od roku 2022 si turisté budou muset svůj pobyt rezervovat.

Raffaele Speranzon, který řídí místní úřad pro bytovou výstavbu, tvrdí, že úřad na rekonstrukce bytů fondy od regionu má, ale nemůže je použít, protože jsou obsazené. "Často si je mezi sebou předávají přátelé, kteří neberou v úvahu ty, kdo chtějí dodržovat pravidla nebo byt získat legální cestou," říká.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat