Co musíte ráno vědět (24. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co přineslo lednové zasedání Evropské centrální banky a jak lze také hledat životní partnerku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek smazaly počáteční ztráty a uzavřely kolem nuly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších změn, přestože v úvodu obchodování výrazně ztrácely. Pomohlo jim prohlášení Světové zdravotnické organizace, že je ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Index Dow klesl o 0,09 % na 29 160,09 bodu, benchmark S&P 500 zpevnil o 0,11 % na 3 325,53 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,2 % na 9 402,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,54 % na 12,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,73 %. Hlavní sektory zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Nejvyšší zisk zaznamenalo průmyslové odvětví (+1,07 %) a reality (+0,97 %), zhruba o půl procenta naopak oslabily sektory zdravotní péče a energetiky.

Akcie a dluhopisy: Výnosově střídmější období začíná
Akciové trhy vstoupily do letošního roku odvážně, další kvartály a roky by ale měly být spíše skromnější, pokud jde o výnosy.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v červených číslech

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zasedání Evropské centrální banky, které sice nepřineslo změny v nastavení úrokových sazeb, šéfka ECB Christine Lagardeová však oznámila začátek první revize strategie banky od roku 2003. Investoři také dále monitorovali zprávy týkající se čínského koronaviru. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,71 % na 420,03 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,85 % na 7 507,67 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,65 % na 5 971,79 bodu a německý DAX ztratil 0,94 % na 13 388,42 bodu. Bezmála o 3 % spadl sektor základních zdrojů.

Pár akciových tipů na rok 2020
Následující tipy nejsou od analytika z velké banky ani od portfoliomanažera. Několik tipů na to, které tituly by mohly být pro investory letos zajímavé, nabízí David Kass, profesor financí na Robert H. Smith School of Business.

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, dolů ji stáhly akcie Avastu

Pražská burza ve čtvrtek po středečním růstu na téměř devítileté maximum oslabila. Index PX klesl o 0,45 procenta na 1 135,40 bodu. Nedařilo se akciím vývojáře antivirového softwaru Avast, v plusu se naopak udržely cenné papíry Monety a Kofoly. Zobchodovaný objem čítal zhruba 305 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které uzavřely bez procentuální změny na 517,50 Kč. 

USA, eurozóna, ČR: Co ovlivňuje ekonomický výhled (nejen) na letošní rok?
Nálada na finančních trzích je zkraje roku pozitivní, ekonomika by se letos mohla odrazit k rychlejšímu růstu. Které faktory k tomu mohou přispívat?

4. Očekávané události

Pátek bude patřit předběžným indexům nákupních manažerů, které vyjdou pro Japonsko, Francii, Německo, Spojené království, eurozónu a USA. Kanada odtajní maloobchodní tržby a v Japonsku bude zveřejněn záznam z posledního měnověpolitického zasedání tamní centrální banky. V Číně se kvůli oslavám nového lunárního roku nebude obchodovat. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost American Express. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB v lednu ponechala úrokové sazby beze změny, zahajuje revizi své strategie

Evropská centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Současně ale měnová autorita eurozóny uvedla, že zahájí první revizi své strategie od roku 2003, která bude zahrnovat nejen přezkum postupů, nástrojů a měření, ale také způsobů komunikace. Proces má být hotov do konce roku.

6. Bankovní asociace letos nadále čeká růst české ekonomiky o dvě procenta

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze nechala odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na dvou procentech. Stejně tak pro loňský rok odhad nechala na 2,5 procenta. Pro příští rok ČBA odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta, jde o první odhad. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci.

7. Ministr financí USA vzkázal Thunbergové, aby vystudovala ekonomii

Americký ministr financí Steven Mnuchin vzkázal švédské aktivistce za ochranu klimatu Gretě Thunbergové, aby nejprve vystudovala ekonomii a pak vysvětlovala, jak si představuje fungování světa. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

8. Japonsko vloni opět vykázalo obchodní deficit

Japonsko druhý rok v řadě zaznamenalo obchodní deficit, který loni dosáhl 1,6 bilionu jenů. Export se totiž potýká se slabší poptávkou v Číně, vyplývá z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila japonská vláda.

9. Merkelová: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití

Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů.

10. Skupina bohatých vyzývá bohaté, aby se nechali víc zdanit

Přes 120 milionářů a miliardářů z osmi zemí vyzvalo v otevřeném dopise podobně movité, aby ve svých zemích žádali vyšší zdanění bohatých a prevenci daňových úniků. Vyzyvatelé se nazývají "členy té nejprivilegovanější třídy lidských bytostí, která kdy chodila po světě". Na dopis ve čtvrtek upozornil ve sloupku v britském deníku The Times jeden ze signatářů, herec Simon Pegg. Načasování iniciativy se časově kryje s letošním Světovým ekonomickým fórem v Davosu. Sociální nerovnost podle podepsaných vyvolává po celém světě narůstající napětí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Japonský miliardář hledá ženu pro let kolem Měsíce

Dvaadvacátý nejbohatší Japonec Jusaku Maezawa by se měl v roce 2023 stát prvním vesmírným turistou. S sebou slíbil vzít nadějné umělce, pro které by nevšední cesta mohla sloužit jako neobyčejná inspirace. Jeden lístek ovšem vyhradil pro vlastní hledání, v jeho případě životní partnerky. Té by mělo být přes 20 let, neměla by se bát cesty do vesmíru a musí být ochotná podstoupit potřebnou přípravu. Vzhledem k tomu, že netradiční inzerát zaujal více než 27 000 žen, nebude mít Maezawa jednoduché rozhodování. 

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat