6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co přineslo lednové zasedání Evropské centrální banky a jak lze také hledat životní partnerku? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších změn, přestože v úvodu obchodování výrazně ztrácely. Pomohlo jim prohlášení Světové zdravotnické organizace, že je ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Index Dow klesl o 0,09 % na 29 160,09 bodu, benchmark S&P 500 zpevnil o 0,11 % na 3 325,53 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,2 % na 9 402,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,54 % na 12,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,73 %. Hlavní sektory zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Nejvyšší zisk zaznamenalo průmyslové odvětví (+1,07 %) a reality (+0,97 %), zhruba o půl procenta naopak oslabily sektory zdravotní péče a energetiky.
Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zasedání Evropské centrální banky, které sice nepřineslo změny v nastavení úrokových sazeb, šéfka ECB Christine Lagardeová však oznámila začátek první revize strategie banky od roku 2003. Investoři také dále monitorovali zprávy týkající se čínského koronaviru. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,71 % na 420,03 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,85 % na 7 507,67 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,65 % na 5 971,79 bodu a německý DAX ztratil 0,94 % na 13 388,42 bodu. Bezmála o 3 % spadl sektor základních zdrojů.
Pražská burza ve čtvrtek po středečním růstu na téměř devítileté maximum oslabila. Index PX klesl o 0,45 procenta na 1 135,40 bodu. Nedařilo se akciím vývojáře antivirového softwaru Avast, v plusu se naopak udržely cenné papíry Monety a Kofoly. Zobchodovaný objem čítal zhruba 305 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které uzavřely bez procentuální změny na 517,50 Kč.
Pátek bude patřit předběžným indexům nákupních manažerů, které vyjdou pro Japonsko, Francii, Německo, Spojené království, eurozónu a USA. Kanada odtajní maloobchodní tržby a v Japonsku bude zveřejněn záznam z posledního měnověpolitického zasedání tamní centrální banky. V Číně se kvůli oslavám nového lunárního roku nebude obchodovat. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost American Express. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Evropská centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Současně ale měnová autorita eurozóny uvedla, že zahájí první revizi své strategie od roku 2003, která bude zahrnovat nejen přezkum postupů, nástrojů a měření, ale také způsobů komunikace. Proces má být hotov do konce roku.
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze nechala odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na dvou procentech. Stejně tak pro loňský rok odhad nechala na 2,5 procenta. Pro příští rok ČBA odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta, jde o první odhad. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci.
Americký ministr financí Steven Mnuchin vzkázal švédské aktivistce za ochranu klimatu Gretě Thunbergové, aby nejprve vystudovala ekonomii a pak vysvětlovala, jak si představuje fungování světa. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.
Japonsko druhý rok v řadě zaznamenalo obchodní deficit, který loni dosáhl 1,6 bilionu jenů. Export se totiž potýká se slabší poptávkou v Číně, vyplývá z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila japonská vláda.
Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů.
Přes 120 milionářů a miliardářů z osmi zemí vyzvalo v otevřeném dopise podobně movité, aby ve svých zemích žádali vyšší zdanění bohatých a prevenci daňových úniků. Vyzyvatelé se nazývají "členy té nejprivilegovanější třídy lidských bytostí, která kdy chodila po světě". Na dopis ve čtvrtek upozornil ve sloupku v britském deníku The Times jeden ze signatářů, herec Simon Pegg. Načasování iniciativy se časově kryje s letošním Světovým ekonomickým fórem v Davosu. Sociální nerovnost podle podepsaných vyvolává po celém světě narůstající napětí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Dvaadvacátý nejbohatší Japonec Jusaku Maezawa by se měl v roce 2023 stát prvním vesmírným turistou. S sebou slíbil vzít nadějné umělce, pro které by nevšední cesta mohla sloužit jako neobyčejná inspirace. Jeden lístek ovšem vyhradil pro vlastní hledání, v jeho případě životní partnerky. Té by mělo být přes 20 let, neměla by se bát cesty do vesmíru a musí být ochotná podstoupit potřebnou přípravu. Vzhledem k tomu, že netradiční inzerát zaujal více než 27 000 žen, nebude mít Maezawa jednoduché rozhodování.
[WANTED!!!]
— Yusaku Maezawa (MZ) 前澤友作 (@yousuck2020) 12. ledna 2020
Why not be the ‘first woman’ to travel to the moon?#MZ_looking_for_love https://t.co/R5VEMXwggl pic.twitter.com/mK6fIJDeiv