Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo operátorovi O2 Czech Republic a mediální společnosti CME a jak těžké je získat práci v amerických aerolinkách Delta Air Lines? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily, index Dow po mírném poklesu v úvodu týdne přepisoval historii

Americké akcie v úterý zpevnily, index Dow se v průběhu dne dostal až k hranici 23 500 bodů. Dařilo se zejména akciím z finančního odvětví. Lepší výsledky hospodaření a vyhlídky dalšího růstu zisků společností jako 3M nebo Caterpillar vyvolaly optimismus ohledně síly ekonomiky. Index Dow stoupl o 0,72 % na nové zavírací maximum 23 441,76 bodu (absolutní maximum posunul na 23 485,25 bodu), širší S&P 500 posílil o 0,16 % na 2 569,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,18 % na 6 598,43 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,81 % na 11,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět a půl bazického bodu na 2,421 %.

Rada 30 let po Černém pondělí: Nebuďte pasivní!

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, švýcarská farmaceutická společnost Novartis ztratila 3 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně. V centru pozornosti byla výsledková sezóna, investoři ale také vyhodnocovali vývoj katalánské krize. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,36 % na 389,33 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,03 % na 7 526,54 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,15 % na 5 394,80 bodu a německý DAX získal 0,08 % na 13 013,19 bodu. Nedařilo se sektoru zdravotní péče, který klesl o více než procento. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí v úterý reportovala například švýcarská farmaceutická firma Novartis. Společnost ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 7 % na 2,08 miliardy dolarů, její akcie ale klesly o zhruba 3 %.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie operátora O2 po oznámení výsledků zdražily o 3,5 %

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, index PX zpevnil o 0,31 % na 1 051,46 bodu. Nahoru ji táhly akcie společnosti O2 Czech Republic, která v úterý představila lepší než očekávané výsledky hospodaření, nedařilo se naopak textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 457 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zdražily o 0,07 % na 458,20 Kč. Nejvyšší zisk si připsal operátor O2 Czech Republic, jehož akcie po odtajnění výsledků hospodaření za uplynulé čtvrtletí stouply o 3,5 % na 266,50 Kč.

Češi a peníze: Začínáme spořit v nejnevhodnější dobu

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit ekonomickým indexům institutu Ifo pro Německo a zprávě o britské ekonomice. Odpoledne bude kanadská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky, Spojené státy na trh pošlou zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a prodejích nových domů a index cen domů od FHFA a americká vládní energetická agentura EIA ještě navečer přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářskými výsledky se ve středu pochlubí v Evropě Deutsche Lufthansa, GloxoSmithKline, Heineken či Lloyds Banking Group a v USA Visa, Coca-Cola či Boeing. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. O2 Czech Republic v třetím čtvrtletí stoupl zisk o 1,4 % na 1,48 miliardy korun, od začátku roku firma vydělala přes čtyři miliardy

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v třetím čtvrtletí vydělala 1,48 miliardy korun, meziročně o 1,4 % více. V období od ledna do září firmě čistý zisk stoupl meziročně o 2,5 % na 4,11 miliardy korun. Výnosy se společnosti za první tři čtvrtletí zvýšily meziročně o 0,7 % na 27,94 miliardy korun. Hospodářské výsledky negativně ovlivnilo předprázdninové zrušení roamingu v EU, kvůli kterému firmě vzrostly náklady.

6. Mediální CME za třetí čtvrtletí vykázala provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD. O rok dříve skupina hospodařila ve stejném období se ziskem 19,32 milionu USD. Nejvíce se skupině dařilo v období od července do září v Bulharsku. Díky příznivým číslům společnost mírně zlepšila celoroční výhled.

7. Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského listopadu

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského listopadu, kdy její index dosáhl stejně jako letos v říjnu 99,3 bodu. Proti září se index zvýšil o 0,2 bodu, vzrostl tak čtvrtý měsíc za sebou. Mírně vzrostla důvěra podnikatelů, naopak důvěra spotřebitelů se mírně snížila. Meziročně je celkový ukazatel důvěry vyšší o 1,8 bodu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

8. Banka Monte dei Paschi se po záchraně státem vrací na burzu

Italská banka Monte dei Paschi di Siena, kterou musel kvůli nedostatku kapitálu zachraňovat italský stát, se ve středu po osmiměsíční přestávce vrátí na burzu. Firma v úterý uvedla, že krok schválil italský úřad pro regulaci finančního trhu Consob.

9. Rusnok: Koruna na výsledky voleb reagovat nebude

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok neočekává, že bude česká koruna nějak reagovat na výsledek letošních voleb do poslanecké sněmovny. Podle něj platí a ukazuje se to i nyní, že česká měna je velmi málo citlivá na domácí politické události. Rusnok to v úterý řekl ČTK.

10. Saúdská Arábie chystá průmyslovou zónu s Jordánskem a Egyptem

Saúdská Arábie hodlá vybudovat průmyslovou zónu, která by ji spojila s Jordánskem a Egyptem. Cílem projektu v hodnotě 500 miliard dolarů je snížit závislost země na vývozu ropy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Získat pozici v Delta Air Lines je těžší než dostat se na Harvard

Harvardova univerzita se v žebříčcích nejlepších světových univerzit pravidelně umísťuje na předních příčkách, čemuž odpovídá i velmi malá šance uchazečů na přijetí. Ve srovnání se šancemi uchazečů o pozici letušky či stevarda u amerických aerolinek Delta Air Lines jsou však na tom mladí zájemci o prvotřídní vzdělání ještě dobře.

Podle zprávy americké televize CNN společnost Delta Air Lines pro rok 2018 hledá tisícovku nových letušek či stevardů a doposud společnost obdržela 125 000 žádostí o práci. Vytoužené místo by tak aktuálně získalo pouze 0,8 % zájemců. Podobně tomu bylo i v minulém roce, kdy se o 1 200 míst ucházelo zhruba 150 000 zájemců.

Jaké jsou požadavky na uchazeče? Preferované jsou ženy, které by měly relativně dobře vypadat, měly by být mladé a měly by se spokojit s platem, který není o moc vyšší než minimální mzda ve Spojených státech. V průměru totiž palubní personál v Delta Air Lines vydělává 25 000 dolarů ročně.

A jak je to tedy s Harvardem? V loňském roce Harvardova univerzita přijala 5,2 % zájemců o studium, což znamená, že jejich šance na přijetí byla zhruba 6,5krát vyšší než šance zájemců o zaměstnání u Delty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat