Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se loni dařilo nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko a na co Kuba láká majetné turisty? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden kolísáním, hlavní indexy ale uzavřely okolo nuly

Akcie v USA se po pátečním propadu, který byl největší v letošním roce, pohybovaly jako na houpačce a nakonec uzavřely jen s mírnými změnami. Většina sektorů však vykázala pokles. Index Dow stoupl o 0,06 % na 25 516,83 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,08 % na 2 798,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,07 % na 7 637,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,91 % na 16,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů sestoupil o další čtyři bazické body na 2,40 %. Nejsledovanější kryptoměny ztratily do 2 %.

Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?
Výnos 3měsíčních pokladničních poukázek USA byl 22. března vyšší než výnos amerických 10letých vládních dluhopisů. Křivka výnosů se tak převrátila, což v posledních desetiletích (naposledy v roce 2007) poměrně spolehlivě předznamenávalo recesi v USA a pokles na akciovém trhu. Mají je investoři očekávat i tentokrát?
V čí kapse končí peníze ze zpětných odkupů akcií?
Jednou z výhod zpětných odkupů akcií, jak ji prezentují jejich zastánci, má být vyplácení zisků akcionářům. Skutečnost je ale jiná, a bohužel ne tak růžová, jak si někteří snaží namluvit.
Investorský magazín: Uber a Lyft jedou na burzu. Přisednete?
Již brzy nemusíte být jen zákazníky Uberu, ale i jeho plnohodnotnými akcionáři. Alternativní provozovatelé taxi Uber a konkurenční Lyft se chystají na burzu, a Investorský magazín se proto zaměřuje na hospodaření firem a na to, co očekávat od jejich akcií. Prostor ale věnuje i novele insolvenčního zákona a lehce ironickému pohledu na akciové korekce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

2. Evropské akcie v úvodu týdne oslabily, akcie Bayeru zlevnily o necelá 3 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v mínusu. Dolů je poslaly obavy z globálního ekonomického zpomalení, které v minulém týdnu vyvolaly nepříznivé ekonomické statistiky, vývoj výnosové křivky amerických dluhopisů a opatrnost americké centrální banky, která letos neplánuje zvedat sazby. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,45 % na 374,33 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,42 % na 7 177,58 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,18 % na 5 260,64 bodu a německý DAX klesl o 0,15 % na 11 346,65 bodu. O 2,88 % zlevnily akcie německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer, na které snížila doporučení Bank of America.

KONTEXT: Velká technologická válka o podobu zítřka aneb Huawei SHORT (č)i LONG
Italové přepustí Číňanům své přístavy, Němci (možná) mobilní síť zítřka. Tyto jobovky z minulého týdne potvrzují, jak fragmentovaná Evropa je, a zároveň i to, jak toho ostatní mocnosti umějí využít. Kontrola nad komunikacemi všeho druhu přitom bude v globalizovaném světě zítřka klíčová. I proto by investoři s tím spojené politikaření neměli podceňovat (a to nemusejí mít ani nakoupeny Huawei a spol.).

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie CME však zdražily o více než 5 %

Pražská burza uzavřela pondělní obchodování v negativním pásmu, index PX ztratil 0,28 % na 1 076,33 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ. Dařilo se naopak CME (+5,31 % na 85,30 Kč), která podle pondělního oznámení zahájila přezkum strategických možností, včetně případného prodeje společnosti. Objem obchodů byl s necelými 318 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank, které zdražily o 0,19 % na 79,95 Kč. Další finanční tituly však uzavřely v červených číslech. Erste Group Bank odepsala 0,24 % na 833 Kč, Komerční banka klesla o 0,26 % na 856 Kč a pojišťovna VIG oslabila o 1,89 % na 570 Kč.

ČS: Březnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh týden před koncem března?

4. Očekávané události

V úterý dopoledne se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry a odpoledne v USA na údaje o vydaných stavebních povoleních, zahájené výstavbě, dvojici indexů cen domů, index spotřebitelské důvěry a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářská čísla na Wall Street představí firmy McCormick & Co a IHS Markit a v Evropě společnost Carnival. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofola loni vydělala 312,3 milionu Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za loňský rok čistý zisk 312,3 milionu Kč. V předloňském roce vydělala 231,3 milionu Kč. Vyšší byly také výsledky na úrovni zisků EBIT a EBITDA. Pozitivní výsledek skupina udržela navzdory složité situaci na polském trhu, kde donedávna působila zejména prostřednictvím společnosti Hoop Polska.

6. Důvěra v českou ekonomiku v březnu dále klesla

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla z únorových 98,2 bodu na rovných 97 bodů. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. V meziročním srovnání byl pokles důvěry ještě výraznější.

7. CME zvažuje majetkové změny včetně prodeje celé společnosti

Společnost Central European Media Enterprises (CME), která provozuje i českou TV Nova, zahájila přezkum strategických možností, včetně případného prodeje společnosti. CME to v pondělí oznámila na svých webových stránkách. V reakci na zprávu její akcie na pražské burze stouply o 5,31 %, na americké burze Nasdaq vzrostly o 7,78 %.

8. NABE: Ekonomové čekají zpomalení hospodářského růstu v USA

Hospodářský růst ve Spojených státech bude podle ekonomů v letošním a příštím roce zpomalovat, ačkoli administrativa prezidenta Donalda Trumpa počítá s jeho zrychlením. Vyplývá to podle agentury AP z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).

9. Evropská komise: EU je připravena na stále pravděpodobnější brexit bez dohody

Odchod Velké Británie z EU k 12. dubnu bez jakékoli dohody je podle Evropské komise "stále pravděpodobnější", unie je ale na takový vývoj připravena. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě shrnující dokončené či dokončované kroky, které mají EU na takovou variantu připravit.

10. Apple představil zpravodajskou a TV službu a kreditní kartu

Americká společnost Apple představila detaily své nové zpravodajské předplatitelské služby Apple News Plus, herní předplatitelské služby Apple Arcade a nové kreditní karty. Společnost také hodlá spustit novou videoslužbu, která by měla konkurovat Netflixu, Amazonu a kabelové televizi.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kuba láká majetné turisty luxusními hotely a obchody

Fotografický aparát za více než 25 000 dolarů v jednom havanském obchodu? To je 850krát více, než činí průměrná mzda Kubánců, jejichž země nyní nabízí majetným návštěvníkům luxusní turistiku.

"Vyberte si - koupíte si fotoaparát, nebo byt?" píše kubánský hudebník Ariel Díaz na Facebooku, kde zveřejňuje fotografie dotyčných předmětů i s cenami. Podobné příspěvky vyvolávají na sociálních sítích bouři nevole.

Obchod se nachází v nákupní galerii u prvního pětihvězdičkového hotelu v Havaně, Gran Manzana švýcarské skupiny Kempinski. Otevřen byl v červnu 2017 v historické budově, která byla na počátku 20. století prvním nákupním centrem na ostrově.

Versace, Lacoste, Armani, Montblanc. Tyto značky vypadají neuvěřitelně v zemi, která je od roku 1959 pod komunistickou nadvládou a kde si Kubánci vydělají měsíčně v přepočtu ne více než 680 Kč.

Gran Manzana je prvním luxusním hotelem v Havaně, kde je wellness centrum o 1 000 metrech čtverečních a pokoje mají minimálně 40 metrů čtverečních, chlubí se jeho generální ředitel Xavier Destribats. A kolik stojí? Za nejlevnější pokoj mimo sezónu zaplatíte 370 dolarů a za prezidentské apartmá 5 000 dolarů. "Dříve chyběla klientela, která by jezdila na Kubu, protože tu nebyl pětihvězdičkový standard jako v Paříži nebo v Londýně," říká Destribats.

Velká terasa nabízí malebný výhled na historickou čtvrť Havany, která hýří barvami a kde mnoho Kubánců žije v chatrných obydlích často zarostlých vegetací. "Vůbec tady nemám pocit, že bych byla na Kubě. Možná ve Spojených státech v Miami nebo v Portoriku," říká šestadvacetiletá Celia Liégeoisová, která přijela z Paříže.

Francouzský gigant Accor chce v září v Havaně, na slavném přímořském bulváru Malecón, otevřít pětihvězdičkový hotel, který bude mít v přízemí kavárnu a na střeše restauraci a koncertní scénu. Uniformy zaměstnanců vytvoří španělská návrhářka Agatha Ruíz de la Prada.

Ve všech případech je majitelem hotelů Gaviota, oddělení kubánské armády zabývající se turismem. Zahraniční společnosti jsou jen pověřeny správou hotelů. O příjmech, které armáda takto získává, nejsou zveřejňovány žádné údaje. Kvůli spojení s ozbrojenými složkami však Washington zařadil tyto luxusní hotely na černou listinu a zakazuje americkým turistům ubytovávat se v nich. To mnohé z nich odrazuje, ale někteří zákaz obcházejí.

Kuba, kterou loni navštívilo 4,7 milionu turistů, potřebuje devizy, neboť trpí důsledky amerického embarga a politické a ekonomické krize ve Venezuele, která je jejím spojencem a dodavatelem ropy. Růst HDP ostrova stagnuje kolem jednoho procenta, což nestačí pro uspokojení potřeb obyvatelstva.

Otevírání luxusních hotelů je "novou etapou, ale také nezbytností", zdůraznil nedávno ministr turistiky Manuel Marrero Cruz.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat