Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v červnu důvěra v českou ekonomiku a jaká známá stavba byla před pěti lety otevřena v Česku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí kvůli obchodním sporům výrazně oslabily, index Dow přišel o více než 300 bodů

Americké akcie zahájily týden výrazným poklesem. Investoři mají obavy z potenciálních důsledků obchodních sporů mezi Spojenými státy a dalšími předními ekonomikami. Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické firmy. Index Dow klesl o 1,33 % na 24 252,80 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,37 % na 2 717,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 2,09 % na 7 532,01 bodu. S&P 500 a Nasdaq tak zaznamenaly nejprudší jednodenní ztráty za více než dva měsíce. Index volatility VIX vystřelil o 25,85 % na 17,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,88 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Výrazně naopak klesly energetický sektor, technologické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si vzali oddechový čas, hladina podpory ale obstála
Index S&P 500 v uplynulém týdnu ztratil 0,89 % a testoval nejbližší support. Na nepříznivé zprávy zatím obchodníci příliš nereagují.
Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe
Investoři v současnosti na akciovém trhu riskují více, než by se na první pohled mohlo zdát, říká hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson. A radí přidat do portfolia defenzivu.

2. Evropské burzy v pondělí kvůli obavám z obchodní války výrazně klesly

Evropské akciové trhy zahájily nový týden poklesem, když investory znervóznil obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou. Americký list The Wall Street Journal v pondělí přinesl zprávu, že Spojené státy chtějí omezit čínské investice do technologických firem a blokovat vývoz tohoto odvětví. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,07 % na 377,05 bodu, britský FTSE 100 odepsal 2,24 % na 7 509,84 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,92 % na 5 283,86 bodu a německý DAX oslabil o 2,46 % na 12 270,33 bodu. Výrazně ztrácel automobilový sektor, který odepsal zhruba 2,3 % a v mínusu uzavřel posedmé v řadě. Důvodem poklesu byla slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v pátek pohrozil Evropské unii clem na dovoz automobilů, pokud EU brzy nezruší svá ochranářská opatření proti Spojeným státům.

Průzkum mezi finančními řediteli: Odchod Itálie z eurozóny by byl průšvih
Tři čtvrtiny finančních ředitelů firem, kteří se vyjádřili ve čtvrtletním průzkumu CNBC Global CFO Council, má menší či větší obavy z případného odchodu Itálie z eurozóny.
Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD
V jaké kondici se aktuálně nachází nejobchodovanější měnový pár na světě? A jaké jsou zajímavé obchodní úrovně?

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, akcie CME zdražily o necelá 3 %

Pražská burza se v pondělí oklepala ze ztráty z minulého týdne, index PX zpevnil o 0,21 % na 1 066,40 bodu. Nahoru burzu táhly zejména energetická skupina ČEZ, Erste Group Bank a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak antivirové firmě Avast. Objem obchodů byl s 680 miliony korun nadprůměrný. Cenné papíry polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,45 % na 556 Kč. Nejvyšší zisk si připsaly akcie mediální CME, které stouply o 2,82 % na 87,50 Kč. S výsledkem seance byli spokojeni také akcionáři Erste Group Bank (+0,64 % na 908 Kč), Monety Money Bank (+0,53 % na 76,50 Kč), pojišťovny VIG (+1,39 % na 619 Kč) a likérky Stock Spirits (+0,29 % na 69 Kč).

Investorský magazín: Výhody placeného poradenství
Placené investiční poradenství je na českém trhu stále spíše ojedinělá záležitost. Kdo by platil za něco, co je na každém rohu zdarma, že? Nebo to může být jinak a placené poradenství může být cesta ke zlepšení kvality a pověsti poradců? To se dozvíte v aktuálním Investorském magazínu! Také si představíme další společnost, která se chystá na trh START pražské burzy, a odpovíme na jednu zásadní investiční otázku. Závěr jako vždy patří výhledu na další obchodní týden.
Petr Dvořák (VŠE): Centrální banky příliš řeší inflaci, která nezohledňuje vývoj všech cen v ekonomice. Nízké sazby nepřinesly, co se od nich čekalo
Cílování inflace jako politika centrální banky má velké rezervy. Problém je, že jsme zatím nepřišli na nic lepšího, co by měnovou politiku v rámci hospodářského cyklu dokázalo lépe směřovat, říká ekonom Petr Dvořák, prorektor Vysoké školy ekonomické. S Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank, probírali v rámci projektu Alter Eko především měnovou politiku. Setkali se 13. června, tedy před červnovými zasedáními Fedu a ECB. Premiéru kompletního rozhovoru pro Alter Eko můžete slyšet každou středu od 15.33 na Českém rozhlasu Plus. Ten je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

Úterý na ekonomická data bohaté nebude. V Evropě vyjde pouze statistika schválených hypoték ve Spojeném království a Spojené státy se pochlubí ukazatelem cen domů S&P/Case-Shiller a indexem průmyslové aktivity richmondského Fedu. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál zveřejní společnosti Lennar a IHS Markit. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Index důvěry v českou ekonomiku v červnu vzrostl na 100 bodů

Celkový index důvěry v tuzemskou ekonomiku po květnovém poklesu v červnu vzrostl o 0,8 bodu na 100 bodů. Proti předchozímu měsíci jsou optimističtější v pohledu na hospodářský vývoj podnikatelé, jejich důvěra stoupla o 1,2 bodu na 97,4 bodu. U spotřebitelů naopak důvěra meziměsíčně klesla. Meziročně jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátory důvěry podnikatelů i spotřebitelů vyšší.

6. USA chtějí omezit čínské investice do technologických firem

Ministerstvo financí Spojených států připravuje opatření, která by zabránila firmám s nejméně 25% čínskou účastí kupovat americké podniky s průmyslově významnou technologií. S odkazem na své zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Omezení mají být oznámena v pátek, do té doby se ale může limit na vlastnický podíl ještě změnit, uvedly zdroje.

7. Polovina evropských firem kvůli brexitu investuje v Británii méně

Od rozhodnutí Britů o odchodu země z Evropské unie omezila své investice v Británii téměř polovina evropských podniků. Vyplývá to z šetření právní kanceláře Baker McKenzie mezi 800 podnikateli v šesti předních státech EU.

8. General Electric prodává výrobu průmyslových motorů

Americký průmyslový konglomerát General Electric stojí před uzavřením dohody o prodeji své divize vyrábějící průmyslové motory, za nejméně tři miliardy dolarů by ji mohla získat investiční společnost Advent International. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to napsal ekonomický list The Wall Street Journal.

9. Ekonomiku hodnotí kladně nejvíc Čechů za 19 let

Tuzemskou ekonomiku hodnotí kladně polovina Čechů, což je nejlepší výsledek za posledních 19 let. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Stav ekonomiky považuje za špatný jen zhruba sedmina lidí. Polovina Čechů také nyní hodnotí pozitivně životní úroveň své domácnosti.

10. Harley-Davidson kvůli clům přesune část výroby, ceny nezvýší

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson se kvůli evropským clům uvaleným na dovoz výrobků ze Spojených států nechystá zvýšit ceny. Protože mu ale nová cla zvednou náklady, přesune podle svého pondělního sdělení výrobu určenou pro Evropu z USA na starý kontinent.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Brněnská AZ Tower je již pět let nejvyšším mrakodrapem Česka

Před pěti lety, 26. června 2013, byla v Brně otevřena budova AZ Tower, která se s výškou 111 metrů stala nejvyšším domem Česka. O dva metry překonala pražskou budovu City Tower, jež držela rekord od roku 2007.

AZ Tower má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží a je navržena jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěné obchody, restaurace, autosalon se servisem a fitness. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech 17 apartmánů. Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka.

AZ Tower stojí v brněnské městské části Štýřice mezi ulicemi Pražákova a Heršpická. Této lokalitě se v nadsázce přezdívá brněnský Manhattan. Kromě AZ Tower tam stojí například 60 metrů vysoký M-Palác či o 25 metrů vyšší kancelářská věž Spielberk Office Centre. Do budoucna by tam měl vyrůst 117 metrový Palác Heršpická, jehož podobu navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat