Co musíte ráno vědět (26. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo vídeňské jednání kartelu OPEC o omezení těžby ropy a jak Melania Trumpová splácí dluh rodnému Slovinsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek znovu zpevnily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite přepisovaly historii

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek opět posílily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne posunuly svá historická maxima a skončily na nových zavíracích maximech. Oživení táhl především spotřebitelský sektor díky silným hospodářským výsledkům maloobchodních firem v čele s prodejcem elektroniky Best Buy. Index Dow vzrostl o 0,34 % na 21 082,95 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,44 % na nové zavírací maximum 2 415,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,69 % na nové zavírací maximum 6 205,26 bodu. Absolutní maximum posunuly S&P 500 na 2 418,71 bodu a Nasdaq Composite na 6 217,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,3 % na 9,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 2,255 %. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví veřejných služeb nebo technologickému sektoru. V červených číslech naopak skončil sektor energetiky.

Jak 5 technologických gigantů vydělává miliardy?

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování poblíž nuly, nedařilo se energetickému sektoru

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční seanci vesměs s mírnými ztrátami, když neudržely dopolední zisky. Investoři reagovali pesimisticky na výsledek jednání kartelu OPEC, jež nepřineslo očekávané prohloubení redukce těžby ropy. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,06 % na 392,14 bodu, v červených číslech skončila většina jeho sektorů v čele s ropným odvětvím. Index londýnské burzy FTSE 100 posílil o 0,04 % na 7 517,71 bodu, francouzský CAC 40 naopak klesl o 0,08 % na 5 337,16 bodu a německý index DAX uzavřel se ztrátou 0,17 % na 12 621,72 bodu.

Připadá vám český realitní trh nudný a drahý? Kupte si zajímavě oceněný apartmán ve slunném Bulharsku

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně oslabila, nedařilo se Unipetrolu nebo Komerční bance

Pražská burza ve čtvrtek po středečním vzestupu lehce oslabila, index PX klesl o 0,08 % na 1 009,97 bodu. Z hlavních titulů se nedařilo Unipetrolu nebo Komerční bance, růst zaznamenaly Philip Morris ČR nebo Fortuna. Obchodní aktivita byla velmi nízká, zobchodovaný objem dosáhl pouze třetiny ročního průměru. Největší pokles postihl akcie Kofoly ČeskoSlovensko, cenné papíry společnosti zlevnily přes procento na 398,10 Kč. Akcie holdingu Unipetrol zlevnily o 0,83 % na 274,90 Kč a cenné papíry O2 Czech Republic oslabily o více než půl procenta na 276,40 Kč. Z trojice bankovních titulů oslabila pouze Komerční banka, a to o 0,66 % na 938,70 Kč. Emise bankovní skupiny Erste stagnovala na ceně 883,30 Kč a MONETA Money Bank vykázala růst o 0,06 %. Mimo bankovní sektor se dařilo cenným papírům Philip Morris ČR. Akcie tabákové firmy posílily o necelé procento na 13 935 korun. V plusu uzavřely obchodování také akcie sázkové společnosti Fortuna, jejich závěrečná cena 108,90 Kč byla o 0,83 % vyšší než ve středu.

Tania le Moigne (Google): Škola 21. století se musí od základů změnit, lidi musí hlavně naučit aktivně a efektivně pracovat s informacemi

4. Očekávané události 

Japonsko v noci na pátek zveřejní inflační statistiku, Itálie přidá dopoledne indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a v USA odpoledne vyjdou zpráva o vývoji HDP v prvním čtvrtletí, údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, finální květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry a večer ještě společnost Baker Hughes bude informovat jako každý týden o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Konat se v pátek bude také summit lídrů zemí skupiny G-7 v Itálii. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC a další země prodlouží omezení těžby ropy do března 2018

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení těžby černého zlata o devět měsíců do března příštího roku. K dohodě se po jednáních ve Vídni později připojila také zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel v čele s Ruskem, řekli delegáti agentuře Reuters. Ceny ropy reagovaly na všeobecně očekávanou zprávu výrazným poklesem, protože trh doufal v prohloubení těžebních škrtů.

6. Po Číně zhoršila Moody's rating i Hongkongu

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek jen pár hodin poté, co zhoršila úvěrové hodnocení Číny, učinila totéž i Hongkongu. Krok odůvodnila těsnými politickými, hospodářskými i finančními vazbami částečně autonomního území Hongkongu na pevninskou Čínu. Agentura snížila rating Číny i Hongkongu poprvé za téměř 30 let.

7. Stoltenberg: Spojenci v NATO zvyšují výdaje na obranu kvůli sobě

Evropští členové Severoatlantické aliance nezvyšují své výdaje na obranu proto, aby udělali radost Spojeným státům, ale protože je třeba zvýšit bezpečnost Evropy. Novinářům to po čtvrteční schůzce šéfů států a vlád NATO řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Připustil, že americký prezident Donald Trump byl ve čtvrtek velmi přímý ve své výzvě spojencům, aby své obranné výdaje zvýšili.

8. Spojené království: Ekonomika posílila v prvním čtvrtletí méně, než uváděl první odhad

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království se v prvním čtvrtletí zvýšil oproti předchozím třem měsícům pouze o 0,2 %, tedy nejnižším tempem za poslední rok. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Opravil tak odhad z konce dubna, podle kterého tempo růstu činilo 0,3 %. Na spotřebitelské výdaje, které byly v posledních letech klíčovým motorem růstu britské ekonomiky, má negativní dopad stoupající inflace.

9. Žaloba viní GM, že podváděla s emisemi podobně jako Volkswagen

Americká automobilka General Motors čelí obvinění, že u stovek tisíc svých vozů s naftovým motorem používala podobné zařízení jako Volkswagen, aby prošla emisními testy. U soudu v Michiganu ve čtvrtek byla podána hromadná žaloba jménem majitelů a pronajímatelů více než 705 000 vozů Silverado a Sierra s naftovým motorem z modelových let 2011 až 2016. GM označila žalobu za neopodstatněnou.

10. Harley Davidson přesune část výroby z USA do Thajska

Americký výrobce motocyklů Harley Davidson postaví továrnu v Thajsku, aby mohl lépe obsluhovat rostoucí odbytiště v jihovýchodní Asii. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním prohlášení. Krok kritizují americké odbory.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Melania Trumpová pomáhá turistickému ruchu ve své vlasti

Faktor americké první dámy Melanie Trumpové pomáhá turistickému ruchu ve Slovinsku. Počet přenocování amerických turistů ve Slovinsku se v březnu meziročně zvýšil o 30,6 %. Celkové množství turistů v zemi meziročně stouplo o 8 %. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil slovinský statistický úřad.

Slovinské cestovní kanceláře nabízejí speciální výlety "po stopách Melanie Trumpové". Během nich lze navštívit místa, kde manželka prezidenta Spojených států amerických žila, studovala a pracovala.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat