Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v závěru uplynulého týdne obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, co věští americké ekonomice známý investor Ray Dalio a jak se mění Saúdská Arábie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek bojovaly o týdenní zisk a díky závěrečné rally si jej nakonec připsaly

Americké akcie byly v závěru zkráceného obchodního týdne podpořeny růstem cen ropy a poklesem výnosů vládních dluhopisů USA. Index Dow v pátek nakonec posílil o 1,39 % na 25 309,99 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,6 % na 2 747,30 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,77 % na 7 337,39 bodu. Posílily akcie ve všech hlavních sektorech v čele s energetikou, technologiemi a veřejnými službami. Index volatility VIX klesl o 11,91 % na 16,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,868 %. Za celý týden Dow stoupl o 0,36 %, S&P 500 o 0,55 % a Nasdaq Composite o 1,35 %.

Credit Suisse: Toto by měli sledovat investoři do amerických akcií

Týden na trzích podle burzovních grafů: Odraz ode dna korekce pokračuje, býci zabrali hlavně v pátek

2. Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně stouply

Evropské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na pomalu končící výsledkovou sezónu a na údaje o růstu spotřebitelských cen v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,23 % na 381,22 bodu, za celý týden pak stoupl o 0,16 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,11 % na 7 244,41 bodu (za celý týden -0,71 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,15 % na 5 317,37 bodu (za celý týden +0,68 %) a německý DAX vzrostl o 0,18 % na 12 483,79 bodu (za celý týden +0,26 %).

Shortovat euro znamená hrát proti Pentagonu

Možná překvapení jarních italských voleb a jejich dopad na trhy

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, index PX odepsal 0,3 % na 1 104,96 bodu. Dolů burzu stáhly Erste Group Bank a energetická skupina ČEZ, dařilo se naopak sázkařské Fortuně a textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 515 miliony korun mírně podprůměrný. Za celý uplynulý týden pražská burza podle indexu PX přišla o 0,7 %.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Další dobrá známka pro české banky: Pokles ekonomiky by zvládly, výzvou jsou inovace

4. Očekávané události

V pondělí dopoledne na trh Spojené království pošle index cen domů a měsíční statistiku schválených hypoték. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu a na data o prodejích nových domů. Za řečnický pultík se v pondělí postaví šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky zveřejní v Evropě finanční dům Standard Chartered a v USA Tenet Healthcare a Palo Alto Networks. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dalio: V USA hrozí v blízké době recese

Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že Spojené státy se ještě před příštími prezidentskými volbami v roce 2020 propadnou do hospodářské recese. Uvedl to miliardář Ray Dalio, zakladatel investičního fondu Bridgewater Associates. Dalio již v minulosti předpověděl finanční krizi z roku 2008.

6. Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k rekordnímu zisku

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku s čistým ziskem 32,55 miliardy dolarů. Meziročně je to nárůst na pětinásobek a znamená to nový rekord. Na jednu akcii třídy A připadá zisk 19 790 USD proti zisku 3 823 USD ve stejném období o rok dříve. K rekordnímu výsledku přispěla daňová reforma, kterou prosadil americký prezident Donald Trump.

7. Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit

Lotyšská banka ABLV jako finanční ústav selhává a její záchrana není ve veřejném zájmu. V noci na sobotu to oznámila Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) a vzápětí také Evropská centrální banka. Znamená to, že ABLV zřejmě bude muset skončit. Třetí největší lotyšská banka byla minulý týden v USA obviněna z rozsáhlých finančních machinací a mimo jiné také z porušování sankcí proti severokorejskému režimu.

8. Německé veřejné finance skončily v rekordním přebytku

Německé veřejné finance loni skončily v rekordním přebytku 36,6 miliardy eur, uvedl místní statistický úřad. Je to nejvyšší hodnota od znovusjednocení Německa v roce 1990. Nejvyššího přebytku dosáhly spolkové země (16,2 miliardy eur), následované sociálním pojištěním (10,5 miliardy eur), obcemi (8,8 miliardy eur) a státem.

9. Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang

Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group, jedním z největších pojišťovacích konglomerátů v zemi. Informovala o tom čínská komise pro regulaci pojišťovacího trhu (CIRC). Předseda správní rady a hlavní akcionář firmy Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům.

10. ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce ještě podléhá schválení bulharským antimonopolním úřadem, informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Cena transakce nebyla zveřejněna, ČEZ ale již dříve uvedl, že nabídka Inercomu je výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Saúdská Arábie otevře kina, staví operu a zve zahraniční umělce

Saúdská Arábie, vyznávající přísnou formu sunnitského islámu, hodlá v příštích deseti letech investovat 64 miliard dolarů do kultury a zábavy. Postaví kina a operu a hodlá pořádat koncerty, na něž budou zváni i umělci ze Západu. Letos se má v zemi konat 5 000 festivalů, koncertů a kulturních představení. Informoval o tom Ahmad bin Akíl Chatíb, který stojí v čele saúdskoarabské agentury pro zábavu.

Stavba budovy opery už začala v Rijádu a dokončena má být v roce 2022. "Nemluvím tu o plánech, už jsme je začali realizovat a hodláme obstát v nejvyšších mezinárodních měřítkách," řekl Chatíb.

Podle něj se letošní kulturní události budou konat v pěti desítkách měst Saúdské Arábie. Až 80 % programu je určeno celým rodinám. Loni sektor zábavy zaměstnal zhruba 17 000 osob a díky zamýšleným i realizovaným investicím by mělo do roku 2030 vzniknout přes 220 000 pracovních míst.

Mnoho Saúdských Arabů míří o víkendech za zábavou do liberálnějšího Bahrajnu. Chatíb prohlásil, že tento trend se změní. "Do Saúdské Arábie budou jezdit lidé z Dubaje, Kuvajtu i Bahrajnu," řekl.

Ve chvílích, kdy představoval letošní kulturní program, se za jeho zády na plátně promítala jména umělců či skupin, jež mají v království vystoupit. Byli mezi nimi tenorista Andrea Bocelli, americká skupina Maroon 5 a také kanadská společnost Cirque du Soleil.

Rozšíření nabídky zábavy je součástí programu Vize 2030 vyhlášeného korunním princem Muhammadem. Má vymanit ekonomiku ze závislosti na ropě a vytvořit nová ekonomická odvětví, v nichž se uplatní mladí lidé.

Království loni zrušilo zákaz provozu kin, který platil 35 let. Do roku 2030 má vzniknout až 300 kinosálů, první filmy se budou promítat už v březnu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat