Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co nás dostane z koronavirové recese? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší rozšiřování restriktivních opatření v Německu a nepříznivá prognóza růstu ve Spojeném království. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 % na 391,63 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,44 % na 6 362,93 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,08 % na 5 566,79 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,02 % na 13 286,57 bodu.

Toto je na dluhopisovém trhu stále vzácnější zboží
Z globálního hlediska se kladný (reálný) výnos do splatnosti stává stále vzácnějším zbožím. Přibližně pětina všech dluhopisů nabízí záporný nominální výnos do doby splatnosti. To znamená, že pokud investoři drží tyto bondy až do splatnosti, s jistotou zaznamenají ztrátu hodnoty investovaných peněz.
Toto je největší riziko spojené s centrálními bankami (nejen) pro rok 2021, varuje ekonom
Od centrálních bank, konkrétně od Fedu, lze ještě letos čekat navýšení objemů programů odkupů aktiv (od ECB to čeká trh takřka jednomyslně). Problémem pro další roky je ale v případě měnových autorit hned několik věcí, v první řadě jejich "vystřílené zásobníky" a prakticky žádný prostor pro další snižování sazeb, podstatným faktorem je ale i jejich postupná ztráta nezávislosti. Jak jinak totiž číst de facto financování hlubokých vládních deficitů. Téma zkraje listopadu v rámci debaty z cyklu ABCD investora rozebírali hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák a partner Save & Capital Roman Chlupatý.

2. Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index PX klesl o 0,17 % na 965,09 bodu. Ztratila většina hlavních emisí.

Ve stínu rušení superhrubé mzdy: Hrozí kvůli daňovému balíčku odliv kapitálu z Česka?
Poslanecká sněmovna v rámci kontroverzního daňového balíčku odsouhlasila mimo jiné také návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na změny zdanění cenných papírů. Co tato skoro nepozorovaná, socialismem zavánějící úprava může znamenat investory, vysvětlit David Kuboň z advokátní kanceláře KLB Legal.

3. Očekávané události

Páteční kalendář slibuje údaje o HDP a inflaci Francie, maloobchodní tržby ve Španělsku a indikátory důvěry za celou eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž negativní dopady na očekávané příjmy spotřebitelů a jejich ochotu utrácet, uvedl ve čtvrtek institut GfK. Jeho index důvěry na prosinec klesl na -6,7 bodu z předchozích -3,2 bodu.

5. Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které nejvíce doléhají dopady opatření proti šíření koronaviru. Jde o zvýšení původního plánu, který firma představila v září a který předpokládal, že o práci přijde kolem 28 0000 lidí.

6. Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD. Od začátku roku jsou ale stále vysoko v plusu. Bitcoin letos předvádí impozantní nárůst z hodnot pod 5 000 USD.

7. Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu podporovat růst zisků společností a boj s pandemií covidu-19 díky vakcínám. Z jednotlivých titulů vyzdvihují britskou ropnou firmu BP, nizozemskou banku ABN Amro nebo britskou telekomunikační skupinu BT.

8. Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč) za to, že uzavřela s více než 100 zákazníky z řad domorodých obyvatel smlouvy, kterým nemohli rozumět a nemohli si je ani finančně dovolit. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC.

9. Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část montáže jejích přístrojů iPad a MacBook z Číny do Vietnamu. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj. Apple tak chce minimalizovat dopady čínsko-americké obchodní války.

10. Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která oddálila vstup levnější generické verze léku na poruchy spánku Modafinil na trh. Generická léčiva jsou kopie originálních medikamentů, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Export z krize

Česko coby exportně zaměřenou ekonomiku může z krize dostat zejména růst vývozu. Je to jednoduché, je to i logické, ale uvidíme, jestli to bude také realita nejbližších měsíců.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat