Co musíte ráno vědět (27. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo v USA, jaké události vám možná utekly během vánočních svátků a co za daňovou reformu pod stromeček dostali Steven Mnuchin a Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně zlevnily, nedařilo se technologiím

Americké akcie v úterý po vánočních svátcích mírně klesly, nejslabší výkon podaly technologické tituly. Index Dow klesl o 0,03 % na 24 746,21 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,11 % na 2 680,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,34 % na 6 936,25. Index volatility VIX stoupl o 3,33 % na 10,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,47 %.

Daňová reforma: Jak hodlají americké firmy využít peníze stažené do USA?

Investorský magazín: Rok 2017 ve zpětném zrcátku a výhled na další měsíce

2. Očekávané události

Ve středu se poprvé po vánočních svátcích otevřou evropské burzy, včetně parketu v Rybné ulici. Japonsko nad ránem zveřejní údaje o stavebních objednávkách a zahájené výstavbě, Španělsko se pochlubí zprávou o maloobchodních tržbách, Spojené království odtajní počet schválených hypoték, ČSÚ na trh pošle index důvěry v tuzemskou ekonomiku a Spojené státy na trh odpoledne pošlou data o rozjednaných prodejích domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

3. Analytici a ekonomové: Příští rok růst české ekonomiky zpomalí, mzdy nadále porostou

Růst české ekonomiky by měl příští rok zpomalit na 3,3 % z letošních očekávaných 4,4 %. Zároveň díky posilování koruny klesne průměrná inflace na 2,3 % z letošních 2,5 %. Mírně by měla klesnout také nezaměstnanost, mzdy by si měly udržet vysoké tempo růstu. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.

4. Britská RBS zaplatí v USA 125 milionů dolarů kvůli hypotékám

Britská bankovní společnost Royal Bank of Scotland zaplatí ve Spojených státech 125 milionů dolarů za urovnání obvinění ohledně praktik při prodeji cenných papírů dvěma velkým kalifornským penzijním fondům. Oznámila to kalifornská prokuratura.

5. Indie by v roce 2018 mohla ekonomicky předčít Francii a Británii

Indie by v příštím roce mohla předstihnout Británii a Francii a stát se pátou největší světovou ekonomikou, uvedlo ve své zprávě britské Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR). Vzestup Indie je součástí trendu, v jehož rámci budou asijské ekonomiky v nadcházejících 15 letech významně dominovat žebříčku deseti největších světových ekonomických velmocí, uvedla agentura Reuters.

6. Zpronevěry letos v Číně přesáhly v přepočtu 1,6 bilionu Kč

Funkcionáři a úředníci letos v Číně zpronevěřili rozpočtové prostředky v celkové výši 487,2 miliardy jüanů (1,6 bilionu korun). Podle agentury TASS o tom informoval Státní kontrolní úřad.

7. Irák zve zahraniční firmy k výstavbě 350 kilometrů dlouhého ropovodu

Zahraniční energetické firmy se mohou ucházet o výstavbu ropovodu v Iráku, který povede z Kirkúku na sever k hranici s Tureckem a který nahradí stávající těžce poškozenou trasu. Vyjádřit se mají do 24. ledna, uvedla agentura Reuters.

8. Prodejní ceny bytů v ČR v 3. čtvrtletí vzrostly o 11,7 %

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech v třetím čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 11,7 % na 51 600 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (66 900 Kč), nejlevnější Ústí nad Labem (13 100 Kč), kde ovšem byty meziročně zdražily o více než pětinu. Naopak nejméně se ceny zvýšily v Liberci, o 7,6 %. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, který prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

9. Švýcarská prezidentka chce referendum o vztahu země k EU

Pro uspořádání referenda, které by vyjasnilo vztah Švýcarska s Evropskou unií, se vyslovila švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. Vztahy země s EU tento týden ochladly, když Evropská komise poskytla švýcarským burzám jen omezený přístup na unijní trh. Švýcarsko tento krok označilo za diskriminační.

10. Lukašenko vydal dekret, Bělorusko má změnit v ráj digitální ekonomiky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátečním výnosu nabídl velkorysé daňové úlevy a další pobídky firmám z oboru informačních technologií, které pomohou postsovětskou zemi změnit ve vůdčí stát na poli digitálních měn. Uvedla to agentura AP. Bělorusko zlegalizovalo transakce v digitálních měnách v rámci snahy povzbudit růst soukromého sektoru a přilákat zahraniční investice, poznamenala agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mnuchin s Trumpem dostali za daňovou reformu balík hnoje

Balíček s koňským hnojem dostal americký ministr financí Steven Mnuchin jako protest proti rozsáhlé daňové reformě, která začne platit od ledna. Zásilka, která byla zanechána na příjezdové cestě u Mnuchinova domu v losangeleské čtvrti Bel Air, byla určena i pro prezidenta Donalda Trumpa, který z reformy učinil jeden z pilířů svého politického programu.

K balíčku se přihlásil jistý Robert Strong, který v Los Angeles působí jako psycholog, uvedla v noci na úterý agentura Reuters. Strong uvedl, že hnůj ministrovi poslal na znamení nesouhlasu s daňovou reformou, která podle něj poškodí chudé Američany. Důvod, proč si Strong vybral hnůj, je jednoduchý. "Protest by měl mít legrační náboj," vysvětlil.

Zásilku hnoje u Mnuchinova domu objevil soused. Balíček nejdříve rentgenem prověřili pyrotechnici, kteří ale žádné riziko nezjistili. Vedení losangeleské policie uvedlo, že dodávka hnoje před vrata Mnuchinovy rezidence zřejmě trestným činem nebyla, neboť pokud balíček nebyl nijak nebezpečný, byla protestní akce legální. Bílý dům ani ministerstvo financí se k akci nevyjádřily.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat