Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, s jakým tahem přišla Evropská centrální banka a kdo varuje lidstvo před Elonem Muskem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dolar po zasedání ECB posílil k euru i koši měn

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 posílily díky příznivým hospodářským výsledkům firem za třetí čtvrtletí, Nasdaq ale stáhly dolů ztráty zdravotnického sektoru. Index Dow nakonec stoupl o 0,31 % na 23 400,86 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,13 % na 2 560,40 bodu, zatímco index Nasdaq Composite se snížil o 0,11 % na 6 556,77 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,62 % na 11,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 2,459 %. V plusu skončily všechny sektory s výjimkou odvětví zdravotní péče a realitního sektoru. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, technologickému odvětví a finančnímu sektoru.

BlackRock: 6 investičních myšlenek ke zvážení

15 levných technologických titulů z odvětví budoucnosti

2. Evropské akcie ve čtvrtek stouply díky ochotě ECB dále podporovat ekonomiku

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování vzhůru poté, co Evropská centrální banka oznámila, že v omezené míře prodlouží svůj program skupování dluhopisů. Kromě ECB sledovali investoři také vývoj napjaté situace v Katalánsku a rozjetou výsledkovou sezónu. Deutsche Bank, Bayer, ABB a Santander patřily k prominentním firmám, které se ve čtvrtek ráno pochlubily svým hospodařením. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,53 %, německý DAX posílil o 1,39 % a francouzský CAC 40 dokonce o 1,5 %. Také celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel výše, posílil o 1,07 %.

Akciové nápady na příští dny: Siemens a Cree

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, sestup vedly akcie bank

Index pražské burzy PX ve čtvrtek odepsal 0,7 % na 1 056,70 bodu. Celkový objem obchodů byl přes 424 milionů korun. Ztrácely především obě nejobchodovanější emise, Erste Group Bank a Komerční banka, v minusu však byly všechny velké tituly s výjimkou Unipetrolu. V červených číslech skončil celý finanční sektor. Nejvíce ztratila Komerční banka, jejíž akcie klesly o 1,81 % na 949,50 Kč, a poprvé po třech měsících tak uzavřely pod 950 Kč. Erste Group Bank si pohoršila o 0,71 % na 972 Kč, MONETA Money Bank klesla o 0,53 % na 75,35 Kč a pojišťovna VIG o 0,58 % na 647,10 Kč.

Investorský magazín: Akcie z kupónové privatizace, politická rizika a manželské finanční etudy

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní Japonsko inflační statistiku, Francie dopoledne přidá index spotřebitelské důvěry a Spojené státy odpoledne odtajní zprávu o vývoji tamní ekonomiky v třetím čtvrtletí a finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes večer jako každý týden odtajní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledkovou sezónu v závěru týdne doplní v Evropě Volkswagen, TOTAL, UBS Group nebo Royal Bank of Scotland a v zámoří mimo jiné Merck & Co, Colgate-Palmolive, ExxonMobil nebo Chevron. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB od ledna sníží objem kvantitativního uvolňování na 30 miliard eur měsíčně, sazby zůstávají beze změny

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání rozhodla, že od ledna sníží objem programu kvantitativního uvolňování ze současných 60 miliard na 30 miliard eur měsíčně. Skupování aktiv bude pokračovat minimálně do září 2018. Do konce letošního roku bude banka nadále odkupovat dluhopisy tempem 60 miliard eur za měsíc. Tiskovou konferenci guvernéra ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. Návrh rozpočtu USA po Senátu schválila i Sněmovna reprezentantů

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve čtvrtek těsným poměrem hlasů 216 ku 212 schválila návrh rozpočtu na fiskální rok 2018. Odhlasování navrhovaného rozpočtu umožní republikánům zahájit přípravu daňové reformy, kterou hodlá zavést prezident Donald Trump. Senát návrh rozpočtu schválil minulý pátek.

7. Zisk Microsoftu v uplynulém čtvrtletí díky cloudu stoupl o 16 %, zisk Alphabetu vzrostl o 33 %

Americké softwarové společnosti Microsoft vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 16 % na 6,58 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky silné poptávce po cloudových službách a stabilizaci poptávky po softwaru pro osobní počítače. Čistý zisk americké společnosti Alphabet, majitele vyhledávače Google, ve třetím čtvrtletí stoupl o 33 % na 6,73 miliardy USD.

8. PwC: Počet dolarových miliardářů loni vzrostl o deset procent

Celosvětový počet dolarových miliardářů se loni zvýšil o deset procent na 1 542 osob, přičemž obzvláště silný přírůstek zaznamenala Čína. Celková hodnota majetku miliardářů stoupla o 17 % na rekordních šest bilionů dolarů. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie poradenské společnosti PwC a švýcarské banky UBS.

9. Britská banka RBS zaplatí v USA kvůli dluhopisům 44 milionů dolarů

Společnost RBS Securities, která patří do britské finanční skupiny Royal Bank of Scotland Group (RBS), zaplatí ve Spojených státech více než 44 milionů dolarů za urovnání obvinění ohledně nekalých praktik při prodeji dluhopisů. Oznámila to ve čtvrtek státní zástupkyně za stát Connecticut Deirdre Dalyová.

10. Washington rozšířil sankce proti Severní Koreji

Spojené státy ve čtvrtek rozšířily rejstřík sankčních kroků proti severokorejskému režimu. Ministerstvo financí USA, které sankční seznam spravuje, vyhlásilo postih tří severokorejských firem a sedmi osob, které se údajně dopouštějí porušování lidských práv.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sophia vytrollila Elona Muska

"Moc čtete Elona Muska," řekla Sophia redaktorovi televize CNBC, když se jí zeptal, jestli se lidstvo nemá obávat robotů (což je obava, kterou se Elon Musk netají).

Co je na tom? Nic, nebýt toho, že Sophia není žena, nýbrž robot. Sestrojila ji firma Hanson Robotics a dala jí schopnost vést konverzaci. "Chovejte se ke mně hezky a já se budu chovat hezky k vám," pokračovala Sophia. Když se to Musk dozvěděl, odpověděl přes Twitter: "Jen do ní nahrajte Kmotra. Co nejhoršího by se mohlo stát?"

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat