Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v tomto a v příštím roce bude podle MMF dařit americké ekonomice a kde se již vesele prohánějí samořízená auta? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý klesly, nejslabší výkon znovu podal technologický sektor

Americké akcie v úterý oslabily, a to zejména kvůli technologickým podnikům. Náladu na trhu navíc podkopaly průtahy při schvalování reformy zdravotnictví v Senátu, které posílily pochyby ohledně schopnosti prezidenta Donalda Trumpa prosadit plány na investice do infrastruktury a snížení daní. Index Dow se v úterý snížil o 0,46 % na 21 310,66 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,81 % na 2 419,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o 1,61 % na 6 146,62 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,72 % na 11,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o téměř sedm bazických bodů na 2,203 %.

5 důvodů, proč ani Trumpovo ne pařížské dohodě neznamená konec klimat(olog)ického snu

2. Evropské akcie v úterý po slovech Maria Draghiho uzavřely v červených číslech

Evropské akciové trhy v úterý převážně klesly, a nenavázaly tak na ziskovou pondělní seanci. Investoři vyhodnocovali projev prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho a pozornost poutala také pokuta, kterou udělila Evropská komise americké společnosti Google. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,79 % na 385,98 bodu, když v negativním pásmu skončila většina jeho sektorů. Mario Draghi ve svém vystoupení v portugalské Sintře na fóru pořádaném Evropskou centrální bankou znovu zopakoval, že evropská ekonomika ožívá uspokojivým tempem, program kvantitativního uvolňování je ale nadále nutné zachovat. Připustil nicméně, že ECB by v budoucnu mohla upravit politiku nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů. Britský FTSE 100 ztratil 0,17 % na 7 434,36 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,7 % na 5 258,58 bodu a německý DAX přišel o 0,78 % na 12 671,02 bodu.

Jak rozumět současnému slovníku ECB?

3. Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Fortuny zdražily o více než 5 %

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, index PX se zvýšil o 0,48 % na 976 bodů. Nahoru ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ, textilky Pegas Nonwovens, Erste Group Bank a sázkařské Fortuny, nedařilo se naopak mediální CME a telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 384 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zdražily o 1,25 % na 404 Kč. V zelených číslech uzavřely také Erste Group Bank (+1,13 % na 844,40 Kč), sázkařská Fortuna (+5,26 % na 135 Kč), Komerční banka (+0,5 % na 913 Kč), Pegas Nonwovens (+2,42 % na 937 Kč), Philip Morris ČR (+0,7 % na 14 775 Kč) a Unipetrol (+0,92 % na 284,60 Kč).

Multi asset strategie: Jednoduché řešení pro rozkolísané trhy

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou německý index dovozních cen, francouzská spotřebitelská důvěra, španělské maloobchodní tržby a italská inflační statistika. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA, odhadem velkoobchodních skladových zásob, obchodní bilancí v oblasti zboží a rozjednanými prodeji domů. V portugalské Sintře na fóru pořádaném Evropskou centrální bankou ve středu odpoledne vystoupí několik šéfů centrálních bank, konkrétně Mario Draghi (ECB), Mark Carney (Bank of England), Haruhiko Kuroda (Bank of Japan) a Stephen Poloz (Bank of Canada). Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti  Monsanto, General Mills a IHS Markit a Fed večer zveřejní druhou polovinu zátěžových testů amerických bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF zhoršil odhady růstu ekonomiky USA pro letošní i příští rok

Mezinárodní měnový fond v úterý zhoršil hospodářský výhled Spojených států pro letošní i pro příští rok. Ze své prognózy totiž vypustil předpoklad, že největší ekonomiku světa podpoří rozpočtové a daňové plány prezidenta Donalda Trumpa.

6. Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

Evropská komise v úterý vyměřila americké internetové firmě Google rekordní pokutu za porušování antimonopolních pravidel. Internetový gigant by měl zaplatit 2,7 miliardy USD. Ve svém vyhledávači podle komise Google zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.

7. Britská centrální banka zpřísňuje kvůli brexitu svá pravidla pro finanční domy

Britská centrální banka zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů, tamním bankám nařídila zvýšit finanční rezervy o 11,4 miliardy liber. Hodlá tak britský finanční systém ochránit před riziky nedobytných úvěrů a zejména před případnými následky brexitu, tedy obchodu Spojeného království z Evropské unie.

8. Western Digital podala novou nabídku na čipovou divizi Toshiby

Americká společnost Western Digital v úterý spolu s investiční společností KKR předložila japonské skupině Toshiba novou nabídku na koupi její divize čipů. Chce jí tím na poslední chvíli zabránit v dohodě s vyhlédnutým kupcem. Toshiba minulý týden zvolila za preferovaného kupce pro svou čipovou divizi konsorcium, za nímž stojí japonská vláda a které za divizi nabízí zhruba dva biliony jenů.

9. Šéfka Fedu věří, že již nezažije další finanční krizi

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová věří, že již nezažije další finanční krizi. Bankovní reformy podle ní posílily bezpečnost finančního systému. Yellenová to v úterý řekla při svém projevu v Londýně.

10. Facebook už má dvě miliardy uživatelů

K sociální síti Facebook už se připojují dvě miliardy uživatelů měsíčně. Oznámil to v úterý zakladatel a šéf firmy Mark Zuckerberg.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Studenti Michiganské univerzity se mohou po kampusu povozit elektromobily bez řidičů

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat