6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, k jakým závěrům došly země G7 na summitu v Itálii a jaká slavná stavba v sobotu oslavila osmdesátku? I to by vás na prahu nového týdne mohlo zajímat.
Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely v pátek poblíž nuly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale i tak posunuly svá zavírací maxima. Index Dow oslabil o 0,01 % na 21 080,28 bodu, širší S&P 500 přidal 0,03 % na nové zavírací maximum 2 415,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,08 % na nové zavírací maximum 6 210,19 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,8 % na 9,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,247 %. Objem obchodů byl o něco slabší, protože v pondělí bude ve Spojených státech svátek a trhy zůstanou zavřené. V plusu skončila většina hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvýrazněji se zvýšily sektory necyklického a cyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů, pod nulou seanci zakončily realitní odvětví, sektor zdravotní péče, technologické odvětví a finanční sektor. Za celý týden Dow stoupl o 1,32 %, S&P 500 posílil o 1,43 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,08 %.
Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 1,2 % z 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to páteční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 0,9 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvním čtvrtletí stouply o 2,1 % po 2% zvýšení v předchozím období (odhad: +2 %).
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, když je níže poslaly efekty čtvrtečního propadu cen ropy. Na britskou libru dolehla slábnoucí podpora britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové, britské akcie naopak díky slabší měně výrazně stouply. Lehce v plusu zakončily poslední seanci týdne defenzivní sektory, konkrétně odvětví telekomunikací, potravinářství a zdravotní péče. Výrazně naopak klesl energetický sektor a nedařilo se ani akciím bank. Francouzská Société Générale i německé finanční domy Deutsche Bank a Commerzbank ztratily více než 1,5 %. Britský FTSE 100 si v pátek polepšil o 0,4 % na 7 547,63 bodu (za celý týden +1,03 %), během seance navíc vystoupal na historické maximum 7 554,21 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,2 % na 391,35 bodu, za celý týden pak přišel o 0,04 %. Francouzský CAC 40 odepsal 0,01 % na 5 336,64 bodu (za týden +0,23 %) a německý DAX ztratil 0,15 % na 12 602,18 bodu (za týden -0,29 %).
Pražská burza v poslední seanci týdne podle indexu PX stoupla o 0,62 % na 1 016,24 bodu. Nahoru ji táhly Erste Group Bank a textilka Pegas Nonwovens, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ a pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 316 miliony korun výrazně podprůměrný. Ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš opět rozvířil spekulace o rozdělení polostátního gigantu, když v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že český stát by za určitých podmínek mohl převzít dvě dceřiné firmy provozující jaderné elektrárny a zodpovědnost za výstavbu nových reaktorů. Za celý týden akcie na pražské burze klesly podle indexu PX o 0,4 %. Nejvíce klesající akcií byla mediální CME, která přišla o 3,9 %, nejvíce rostoucím titulem byla Fortuna, jejíž cena stoupla o 4,4 %. Firma oznámila, že dokončila akvizici Hattrick Sports a současně prodala svoji loterijní divizi Sazce. Vzhledem k oznámené aktivitě se Sazkou může trh spekulovat i na další možnou spolupráci s touto společností.
Tři různé státní svátky ponechají v pondělí zavřené trhy v Číně, USA a ve Spojeném království, obchodní aktivita proto bude na úvod týdne výrazně podprůměrná. Asi nejsledovanější událostí bude vystoupení Maria Draghiho v Evropském parlamentu, z makrodat zaujmou údaje o úvěrech soukromému sektoru v eurozóně, italská obchodní bilance se zeměmi mimo EU nebo maloobchodní tržby ve Španělsku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Společnost Penta prostřednictvím své dceřiné firmy Fortbet Holdings navýší nabízenou cenu za akcie sázkové kanceláře Fortuna na 118,04 Kč. Dosud investorům za jeden cenný papír nabízela 98,69 Kč. Informovala o tom v pátek Česká spořitelna, která proces odkupu akcií Fortuny zpracovává. Nabízená cena by měla být zvýšena v pondělí. Společnost Fortbet Holdings vlastní podle posledních známých informací 68,25 % akcií Fortuny.
Sedm nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v sobotu v italské Taormině přijalo po složité debatě závěrečné prohlášení, ve kterém se mimo jiné shodlo na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu a na ochotě zavést další sankce vůči Rusku kvůli jeho počínání na Ukrajině. Shodu naopak státy nenašly v otázce podpory naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu. Proti schválení tohoto bodu se postavily Spojené státy.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila v sobotu rating Brazílie ze stabilního na negativní. Zdůvodnila to současnou politickou krizí, která podle ní ovlivní příjímání reforem, jež vláda naplánovala k oživení skomírající ekonomiky. Informovala o tom agentura Reuters. Největší latinskoamerickou zemí zmítají už přes týden protesty za odstoupení prezidenta viněného z korupce.
Jakkoli se zdálo, že letošek bude pro euro katastrofou, má evropská měna našlápnuto ke svému nejlepšímu roku za desetiletí. V uplynulém týdnu se euro vůči dolaru dotklo nejvyšší úrovně za šest měsíců a má na to se v prvním pololetí stát nejvýkonnější měnou ve skupině deseti nejvyspělejších ekonomik G10.
Elektronická evidence tržeb (EET) půl roku po zavedení většině podnikatelů velké problémy nepůsobí, hůře jsou na tom drobní podnikatelé. Negativním dojmem z EET je podle mnohých spousta zbytečně vytištěného papíru, což měsíčně zvyšuje náklady o tisíce korun. Do EET je zatím zapojeno zhruba 148 000 podnikatelů, zákazníkům vydali 1,35 miliardy účtenek, vyplývá z údajů Finanční správy. Dosud při kontrolách uložila za prohřešky na místě 347 pokut za 2,1 milionu korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Před 80 lety byl otevřen Golden Gate Bridge
27. května 1937 byl otevřen jeden z nejslavnějších mostů světa. "Náhrdelník nebývalé krásy ozdobil šíji San Franciska," napsal tehdy San Francisco Chronicle. Není to nejdelší ani nejvyšší most v USA, natož na světě, ale kombinace umění a stavitelské dovednosti z něj dělá jednu z nejvýraznějších světových architektonických dominant.