Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, o čem hovořil šéf ECB Mario Draghi v Evropském parlamentu a proč centrální banky přestávají vydávat pětiseteurové bankovky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pondělí ztrácely, investory zklamaly výsledkové novinky od společností Caterpillar a NVIDIA

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Přispěly k tomu výsledkové zprávy firem Caterpillar a NVIDIA, které vyvolaly obavy, že zpomalení čínské ekonomiky a zavedení cel budou mít negativní dopad na zisky amerických firem. Na devizovém trhu ztrácel dolar. Index Dow klesl o 0,84 % na 24 528,22 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,78 % na 2 643,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,11 % na 7 085,69 bodu. Index volatility VIX stoupl o 8,32 % na 18,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,74 %. Bitcoin odepsal bezmála 4 % a ethereum dokonce skoro 6 %.

Jak přečkat shutdown podle (pána z) Bílého domu
Hned na úvod jsou potřeba dvě poznámky. Zaprvé, kdo máte rádi vážná témata, dále nečtěte. A zadruhé, v pátek 25. ledna se Trump s Kongresem dohodl ve věci uzavření vládního financování na třítýdenním příměří, kdy peníze z rozpočtu potečou, kam mají, a kdy se má dojednat dlouhodobější dohoda o financování hraniční bariéry na jihu USA. Postoj prezidenta Trumpa (a buďme spravedliví, příkrá hodnocení si vysloužili i jeho oponenti) nicméně stihl vyvolat reakci finančního poradce a bloggera Joshuy Browna. Podívejte se, jak ironicky popsal něco, co bychom asi označili jako rady amerického prezidenta vycházející z jeho sociálně-psychologického pozadí.
Míra nezaměstnanosti jako (ne)vhodný indikátor recese
Jen pár měsíců zbývá, aby USA zaznamenaly nejdelší období expanze v historii (ani zdaleka nejde o růst nejsilnější). S tím souvisí i velice nízká míra nezaměstnanosti. Ta ale dělá ekonomům spíše starosti, protože dobré časy nikdy nevydrží příliš dlouho. Může být nyní již poměrně dlouhodobě nízká nezaměstnanost signálem blížící se recese?

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v mínusu, akcie Alstomu zlevnily zhruba o 3,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely první seanci nového týdne v červených číslech, když investoři s nervozitou čekali na úterní hlasování o brexitovém plánu B, který v minulém týdnu nastínila premiérka Theresa Mayová. V hledáčku trhů jsou také další jednání mezi zástupci USA a Číny, která by se měla uskutečnit tento týden. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,97 % na 354,38 bodu, britský FTSE se snížil o 0,91 % na 6 747,1 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,76 % na 4 888,58 bodu a německý DAX ztratil 0,63 % na 11 210,31 bodu. Zhruba o 3,5 % oslabily cenné papíry francouzské strojírenské firmy Alstom, která v pondělí potvrdila spekulace médií, že Evropská komise má výhrady k její fúzi s německou průmyslovou skupinou Siemens (-0,3 %). Obě firmy rovněž uvedly, že jsou ochotny učinit ústupky, které by rozptýlily obavy Bruselu.

Co v roce 2019 čekat od středoevropských měn a amerického dolaru?
Vývoj na měnovém trhu bude letos ovlivněn politickými faktory. Pokud se nepodaří vyřešit spory v mezinárodním obchodu, americký dolar by měl zůstat silný, v opačném případě by ale měl směřovat ke své rovnovážné hodnotě na úrovni 1,30 EUR/USD. Měny ve střední Evropě mohou podobně jako loni být pod tlakem externích faktorů, politika centrální banky by ale jinak například korunu měla posouvat na silnější úrovně, uvedl na Investičním fóru hlavní analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.
Proč biliony eur a dolarů (ne)způsobí vysokou inflaci
V důsledku extra uvolněné měnové politiky ECB a dalších velkých centrálních bank se stále můžeme dočkat vysoké inflace. Vše záleží na politicích, jejichž kroky by mohly nakonec vést k přeměně krizové likvidity, jež je nyní ve velkém na účtech bank, na soukromý nebo veřejný dluh, a tím k růstu cenové hladiny, řekl v nejnovějším rozhovoru v rámci projektu Alter Eko ekonom z Masarykovy univerzity Vladan Hodulák vedoucímu Mendelova evropského centra Luboru Lacinovi.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, CME však odepsala více než 2 %

Pražská burza začala nový týden v plusu, index PX zpevnil o 0,2 % na 1 025,14 bodu. Dařilo se bankovním titulům či akciím O2 Czech Republic. Naopak mezi ztrátové se zařadila hlavně CME. Objem obchodů byl s 453 miliony korun podprůměrný. Z hlavních titulů pražské burzy si nejlépe vedla Erste Group Bank. Akcie rakouské bankovní skupiny posílily o 0,64 % na 787,40 Kč. Naopak se ztrátou seanci zakončily CME a VIG. Akcie CME zlevnily o 2,21 % na 70,90 Kč, cenné papíry VIG odepsaly 0,63 % na 553 Kč.

Investorský magazín: Tokenizace jako začínající (nejen) burzovní budoucnost
Představte si burzu, kde firmy místo akcií prodávají investorům vlastní kryptomince, které jsou likvidní a bezpečné. Tokenizaci jako rodícímu se trendu získávání kapitálu věnujeme pozornost v první části magazínu. V té druhé se zaměřujeme na český hypoteční trh a prostor dostane také osobnost, která drobným investorům ušetřila stovky miliard dolarů.
Akcie Avastu jsou sázkou na budoucnost, říká Michal Semotan (J&T Banka)
Akcie společnosti Avast jsou vzhledem k zaměření společnosti na internetovou bezpečnost sázkou na budoucnost. Společnost může dále růst a může se stát i cílem převzetí ze strany některého z velkých hráčů. Případné korekce považuji za nákupní příležitost, vysvětlil na lednovém Investičním fóru portfoliomanažer Michal Semotan z J&T Banky.

4. Očekávané události

V úterý budou investoři v Evropě čekat na výsledek hlasování britského parlamentu o "plánu B" premiérky Theresy Mayové pro brexit a v zámoří se odpoledne zaměří na index spotřebitelské důvěry od Conference Board a index cen domů S&P/Case-Shiller. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Apple, 3M, Harley-Davidson, Lockheed Martin, Pfizer, Arconic, Verizon Communications nebo eBay a v Evropě Philips, Royal Mail nebo LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Na pražské burze ráno výsledky představí operátor O2 Czech Republic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: ECB by v případě potřeby mohla obnovit nákupy dluhopisů

Evropská centrální banka by v případě potřeby mohla obnovit nákupy dluhopisů, v letošním roce je však takový krok nepravděpodobný. Šéf ECB Mario Draghi to v pondělí sdělil výboru Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti. Program nákupů dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně, banka ukončila teprve minulý měsíc.

6. Trump nevěří, že se Kongres dohodne na kompromisu ohledně zdi

Americký prezident příliš nevěří, že by se demokraté a republikáni v Kongresu domluvili na kompromisním řešení sporu o stavbu protiimigrační zdi na hranici s Mexikem. Donald Trump to řekl v rozhovoru, který v noci na pondělí na svém webu zveřejnil list The Wall Street Journal. Šance na kompromis jsou podle Trumpa zhruba 50 na 50.

7. Řecko plánuje první emisi dluhopisů od konce záchranného programu

Řecká vláda se chystá vydat pětileté dluhopisy. Podle agentury Reuters půjde o první pokus této jihoevropské země opatřit si peníze na finančních trzích od loňského srpna, kdy Atény opustily třetí mezinárodní záchranný program. Řecké úřady uvedly, že se emise dluhopisů uskuteční "v blízké budoucnosti, v závislosti na podmínkách na trhu".

8. Automobilku Nissan prošetřuje Komise pro cenné papíry a burzy

Automobilku Nissan prošetřuje v souvislosti s vyplácením odměn jejímu bývalému šéfovi Carlosi Ghosnovi americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg. Japonská firma vzápětí potvrdila, že s komisí spolupracuje. Podle listu The Wall Street Journal se SEC obrátila s dotazem i na samotného Ghosna.

9. CBO čeká v USA růst rozpočtového deficitu na 897 miliard USD

Rozpočtový deficit Spojených států se v letošním fiskálním roce zvýší na 897 miliard USD a růst ekonomiky zpomalí, neboť se začne vytrácet příznivý vliv snížení daní na firemní investice. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ten rovněž předpokládá, že uzavření vládních úřadů bude stát americkou ekonomiku tři miliardy USD.

10. Nováková: Do dubna by mohlo být jasno o modelu stavby bloku

Do dubna letošního roku by mohlo být jasno o investičním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Novinářům to při příchodu na pondělní jednání vlády řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Slibovat, že tendr na stavbu bude vypsán letos, je podle ní ale předčasné. Plány na možnou stavbu jaderného zdroje v ČR již několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Většina centrálních bank přestává vydávat "bin Ládinovy bankovky"

Většina centrálních bank eurozóny od neděle přestala dávat do oběhu bankovky v nejvyšší hodnotě 500 eur. Výjimkou jsou pouze centrální banky Německa a Rakouska, které budou tyto bankovky vydávat do 26. dubna. Bankovky však nadále zůstávají platným platidlem.

Hotovost jako živá voda zločinu
Ačkoli všichni vědí, že bankovka v hodnotě 500 eur existuje, málokdo ji alespoň jednou viděl na vlastní oči, nebo ji dokonce držel v ruce. I proto se jí v některých zemích začalo přezdívat "papírový bin Ládin". Kromě toho je ale na pětiseteurovce zajímavé ještě něco. Ve Spojeném království drží podle tamní Agentury pro závažný organizovaný zločin 90 % všech pětiseteurových bankovek členové kriminálních spolků, pro které představují ideální způsob, jak do lehce přenositelného a dobře ukrytelného prostředku soustředit velkou hodnotu.

Pětiseteurová bankovka patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Důvodem ukončení vydávání těchto bankovek jsou obavy, že je využívají zločinci a militantní skupiny k financování svých aktivit a praní špinavých peněz. V některých kruzích si dokonce vysloužila přezdívku "bin Ládinova bankovka". Europol už dříve upozornil, že kufr obsahující 500eurové bankovky v hodnotě jeden milion eur váží pouze 2,2 kilogramu.

Evropská centrální banka oznámila v květnu 2016, že ukončí výrobu a vydávání pětiseteurových bankovek do konce roku 2018. Bankovka byla dána do oběhu spolu s dalšími eurobankovkami v roce 2002. Poslední bankovky v hodnotě 500 eur byly vytištěné v roce 2014. Podle statistik ECB se tyto bankovky na celkovém počtu eurobankovek v oběhu podílejí jen 2,4 %, na celkové hodnotě však více než 20 %. Na konci listopadu bylo v oběhu 521 milionů bankovek v hodnotě 500 eur.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat