Co musíte ráno vědět (29. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadly zátěžové testy britských bank a jak se v Indii demolují nelegálně postavené domy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý posouvaly historické rekordy, senátní rozpočtová komise nechala žít Trumpovu daňovou reformu

Americké akcie se v úterý vyšplhaly na nová rekordní maxima. Velkou měrou k tomu přispěly bankovní společnosti. Ty těžily z výroků Jeroma Powella, kterého prezident Donald Trump nominoval na post příštího šéfa americké centrální banky. Nárůstu akciového trhu nezabránila ani zpráva o tom, že Severní Korea odpálila další balistickou raketu. Index Dow, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,09 % a obchodování uzavřel na 23 836,71 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,98 % na 2 627,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,49 % na 6 912,36 bodu, když ztrácely svorně Facebook (-0,33 %), Alphabet (-0,81 %) i Apple (-0,59 %). Index volatility VIX i kvůli živějšímu průběhu obchodní seance stoupl o 1,62 % na 10,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,3277 %. Cena bitcoinu se poprvé v historii dočasně dostala nad 10 000 USD, okolo 23.00 SEČ ale bitcoin stál "jen" zhruba 9 950 USD.

Akcie: Co blázníte, jaká bublina?!
Argumenty podporující optimismus akciových investorů se umějí pohybovat na hraně mezi koncem zdravého rozumu a záměrem dezinformovat.
O nedostatku investic a Trumpově omylu
USA a eurozóna málo investují, to mají společné. Faktory, které míru investic ovlivňují, jsou ale rozdílné, upozorňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy v úterý stouply, když investoři sledovali dění v Německu, kde by v tomto týdnu mělo začít vyjednávání mezi křesťanskými demokraty a sociální demokracií o pokračování velké koalice. Pozornost poutalo také vystoupení Jeroma Powella z Fedu v Senátu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,56 % na 387,02 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,04 % na 7 460,65 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,57 % na 5 390,48 bodu a německý DAX si polepšil o 0,46 % na 13 059,53 bodu. Dařilo se zejména sektoru ropy a zemního plynu, který do výrazného plusu poslaly zprávy, že by na zasedání kartelu OPEC mohlo být dojednáno prodloužení dohody o omezení těžby ropy.

Světové bohatství 10 let po krizi
Podle zprávy Global Wealth Report 2017, kterou tento měsíc zveřejnila švýcarská banka Credit Suisse, za posledních deset let hodnota světového bohatství vzrostla o 27 % na současných 280 bilionů dolarů. Pojďme se na některé zajímavosti z letošní Zprávy o světovém bohatství podívat podrobněji.

3. Pražská burza v úterý stoupla, CME získala přes 2,5 %

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, index PX zpevnil o 0,38 % na 1 053,85 bodu. Nahoru burzu táhly akcie energetické skupiny ČEZ, proti trendu šla Komerční banka. Objem obchodů byl s 338 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry polostátní společnosti ČEZ (+0,41 %), nejvyšší zisk si ale připsala CME (+2,64 %). Dařilo se také většině finančních titulů (MONETA Money Bank +0,59 %, VIG +0,51 %, Erste Group Bank +0,21 %), výjimkou byla Komerční banka (-0,25 %).

ANKETA: Co v roce 2018 čekat od ČNB?
Zkušených ekonomů jsme se zeptali, jaký vývoj základní úrokové sazby České národní banky očekávají v roce 2018. Od toho samozřejmě nebylo daleko k tématu hodnoty české koruny.

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní údaje o maloobchodních tržbách. V Evropě během dopoledne vyjdou údaje o vývoji francouzské a portugalské ekonomiky, data o spotřebitelské důvěře a podnikatelském klimatu v eurozóně a počet schválených hypoték ve Spojeném království. Německo odpoledne na trh pošle inflační statistiku a Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, dále zpřesní odhad vývoje HDP ve třetím čtvrtletí a doplní jádrové výdaje na osobní spotřebu a rozjednané prodeje domů. Americká centrální banka večer odtajní situační zprávu o stavu ekonomiky USA zvanou Béžová kniha. Za řečnický pultík se ve středu postaví šéfka Fedu Janet Yellenová, prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a guvernér Bank of England Mark Carney.

Hospodářské výsledky představí rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group. Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky by měla čísla za třetí čtvrtletí navázat na solidní data z první poloviny roku. Hrubé upsané pojistné by podle něj mělo meziročně vzrůst o 1,8 % na 2,1 miliardy eur. Nejsilnější růst by měl zaznamenat segment zdravotního pojištění, dařit by se mělo rovněž pojištění majetku a odpovědnosti. Naopak životní pojištění by mělo pokračovat v poklesu. "Finanční výsledek by měl podle našich odhadů klesnout o více než 5 %, především kvůli nízkým úrokovým sazbám. Očekáváme ale poměrně razantní růst čistého zisku, a to o 15 % k 77 milionům eur," říká Frayer. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zátěžovými testy prošly poprvé všechny velké britské banky

Všechny největší britské banky prošly zátěžovými testy, které provádí britská centrální banka. Je to vůbec poprvé od roku 2014, kdy se tyto testy začaly uskutečňovat, kdy žádná z bank nepotřebuje posílit kapitál, aby odolala případným krizím. V úterý to uvedla Bank of England.

6. Temelín překonal roční výrobní rekord, vyrobil 15,3 TWh elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín překonala dosavadní roční výrobní rekord z roku 2012, když letos již vyrobila 15,302 TWh elektřiny. Rekord padl 27. listopadu v poledne. K půlnoci na úterý dosáhla výroba od letošního 1. ledna 15,329 TWh elektřiny, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců. V úterý to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

7. Globální hospodářský růst v příštím roce podle OECD zrychlí na 3,7 %

Světový hospodářský růst v příštím roce dosáhne osmiletého maxima, poté se ale vydá dolů, neboť jeho tempo je limitováno neuspokojivou investiční činností a stále hrozivější úrovní zadlužení. Ve svém výhledu to v úterý uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Letošní tempo růstu globální ekonomiky organizace odhaduje na 3,6 % a po zvýšení na 3,7 % v roce 2018 by se jeho hodnota měla vrátit na 3,6 % v roce 2019. Ekonomika ČR by měla v příštím roce vykázat zvýšení o 3,5 %.

8. Čína zavádí systém sledování svých firem v zahraničí

Čínský státní plánovač vydal směrnice pro sledování zahraničních aktivit čínských firem a jednotlivců. Chce tak zabránit daňovým únikům, praní špinavých peněz, nelegálnímu financování a aktivitám, které poškozují pověst země. Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) v prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách současně varovala, že vláda bude zaznamenávat a evidovat případy porušování zákonů a předpisů a pachatelé budou potrestáni.

9. Airbus, Siemens a Rolls-Royce plánují letadlo na elektromotor

Společnosti Airbus, Siemens a Rolls-Royce plánují společně vyvinout hybridní elektrický letecký motor. První komerční letadlo s kombinací elektrického a tří konvenčních tryskových motorů chtějí poprvé otestovat v roce 2020, uvedly v úterý firmy v Londýně.

10. Powell očekává další růst úrokových sazeb v USA

Jerome Powell, kterého prezident Donald Trump nominoval na post příštího šéfa americké centrální banky, očekává další růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Centrální banka si ale podle něj musí zachovat schopnost přizpůsobit svou měnovou politiku vývoji ekonomiky. Powell to v úterý uvedl během vystoupení před bankovním výborem Senátu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Indická policie demoluje nelegálně postavené domy s pomocí slonů

Indická policie demoluje s pomocí slonů domy, které byly bez povolení postaveny v chráněné lesní oblasti ve státě Ásám. Podle místních úřadů je oblast na severovýchodě Indie přirozeným prostředím slonů, kteří kvůli nezákonnému osidlování opouštějí region a vydávají se hledat potravu jinam. Policie tak plánuje strhnout zhruba 1 000 bambusových a plechových chat, napsal britský list The Guardian.

O demolici staveb rozhodl indický soud, policie musí domy strhnout do čtvrtka. Místní obyvatelé proti rozhodnutí protestují a tvrdí, že pozemky zakoupili legálně a netušili, že jde o chráněnou oblast. Úřady v roce 2014 zkoumaly situaci podrobněji a zjistily, že v oblastech, kde žijí divoká zvířata, si chaty postavilo až 6 000 lidí.

Někteří ochránci přírody proti využití slonů pro demolici protestují. Podle nich to odporuje přirozeným instinktům zvířete, které se může i zranit. Slony lze ale na rozdíl od bagrů využít i v těžko přístupných místech. Díky své velikosti navíc slon poskytuje policistům ochranu proti případným útokům místních obyvatel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat