Co musíte ráno vědět (29. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká je nálada německých spotřebitelů a které společnosti vévodí žebříčku firem s největším obratem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily taženy finančním a energetickým sektorem

Americké akciové indexy se v polovině obchodního týdne po počátečním propadu zotavily. Nahoru je vytáhly finanční a energetický sektor. Investoři ale zůstávají opatrní kvůli možnému dalšímu zhoršení obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal přesně procento na 26 035,10 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,65 % na 2 887,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,38 % na 7 856,88 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,73 % na 19,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o jeden bazický bod na 1,48 %. Ceny ropy stouply zhruba o procento a půl, posílilo i zlato. Naproti tomu bitcoin a ethereum ztrácely, bitcoin po ztrátě zhruba 4 % zlevnil pod 10 000 USD.

Brown: Pokud nevěříte v apokalypsu a investujete dlouhodobě, s americkými akciemi se nespletete
Patrick O'Shaughnessy, ředitel O'Shaughnessy Asset Management, položil na Twitteru jednoduchou otázku: "Je (tu) někdo akciovým býkem?" A Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management mu odpověděl.
Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z
Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je namístě se jí bát? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se také kriticky díváme na realitní trh nebo na největší spekulativní sázku dneška. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy v polovině týdne klesly, britské akcie však těžily z oslabení libry

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když investory znervóznila inverze výnosů vládních dluhopisů USA a nepotěšilo je ani dění na britské politické scéně, kde královna Alžběta II. na návrh premiéra Borise Johnsona pozastavila zasedání parlamentu až do 14. října, což komplikuje snahy opozičních poslanců odvrátit brexit bez dohody. Britská libra následně oslabila vůči dolaru zhruba o 0,4 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,2 % na 373,1 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,35 % na 7 114,71 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,34 % na 5 368,8 bodu a německý DAX se snížil o 0,25 % na 11 701,02 bodu. Výrazně zlevnily akcie technologických firem a pojišťoven, v plusu se naopak udržel sektor ropy a zemního plynu, který těžil z růstu cen ropy.

Co Twitter dal: QE, dluhy a nerovnosti
Tentokrát něco o tom, že argumenty zastánců kvantitativního uvolňování mohou být liché, ovšem centrální banky s uvolněnou politikou beztak hned tak neskončí. Dále o tom, že studenti v USA jsou na tom fakt špatně a že nerovnost mezi bohatými a zadluženými roste stále rychleji. A nakonec jedna hezká prezidentka v maskáčích.

3. Pražská burza ve středu ztratila procento, dolů ji stáhly rakouské finanční tituly

Pražská burza zakončila středeční obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,97 % na 1 024,08 bodu. Nedařilo se zejména akciím Erste Group Bank (-3,77 % na 750,40 Kč) a VIG (-3,1 % na 578 Kč). Proti trendu šla antivirová firma Avast, která stoupla o 1,83 % na 111 Kč. Objem obchodů byl s necelými 478 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ, které zpevnily o 0,2 % na 510 Kč.

Anketa: Na co se letos na podzim (ne)těšit na trzích?
Letošní podzim podle všeho nudný nebude. Chystá se (tvrdý) brexit, ECB připravuje nová opatření na podporu ekonomiky a Fed pravděpodobně dále sníží sazby. To vše ve světle pokračujících obchodních válek. Co v posledních měsících roku budou sledovat oslovení tržní profesionálové?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne vyjde série dat v Německu (nezaměstnanost, index dovozních cen, inflace). Eurostat navíc přidá indexy důvěry v ekonomiku eurozóny a odpoledne ve Spojených státech vyjdou zpráva o vývoji HDP v druhém čtvrtletí, výsledek obchodní bilance, zpráva o rozjednaných prodejích domů, statistika velkoobchodních zásob a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnost Pernod Ricard a v USA firmy Dollar General, Dollar Tree, Best Buy, Abercrombie & Fitch, Workday nebo Dell Technologies. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pokles spotřebitelské důvěry v Německu se překvapivě zastavil

Pokles spotřebitelské důvěry v Německu se po třech měsících překvapivě zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který ve středu zveřejnil institut GfK. Údaje tak naznačují, že německou ekonomiku by nadále mohly podporovat právě spotřebitelské výdaje.

6. Čína by údajně mohla v listopadu zavést vlastní kryptoměnu

Čína by mohla už v listopadu zavést vlastní kryptoměnu. Informoval o tom americký finanční časopis Forbes, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Podle některých analytiků Peking zřejmě svůj postup urychlil poté, co americká internetová společnost Facebook v červnu představila plány na vlastní digitální měnu s názvem libra, uvedla agentura Reuters.

7. Automobilky Toyota a Suzuki se dohodly na kapitálovém propojení

Japonští výrobci automobilů Toyota Motor a Suzuki Motor se dohodli na kapitálovém propojení. Firmy to uvedly ve společné zprávě, a potvrdily tak informace zdrojů. Toyota podle dohody zaplatí asi 96 miliard jenů za podíl 4,94 % v Suzuki. Ta zase nakoupí akcie Toyoty za zhruba 48 miliard jenů, což podle středeční závěrečné ceny akcií na burze odpovídá podílu 0,2 %.

8. Google přesune výrobu svých chytrých telefonů z Číny do Vietnamu

Internetová firma Google přesune výrobu svých chytrých telefonů Pixel z Číny do Vietnamu. Informoval o tom ve středu japonský web Nikkei Asian Review. Americký internetový gigant se k tomuto kroku rozhodl v době, kdy v Číně roste cena práce a vlivem čínsko-americké obchodní války se zvyšují cla.

9. Norský fond chce investovat do mimoburzovních firem

Norský státní fond bohatství, který je s hodnotou jednoho bilionu dolarů největší na světě, by měl mít větší autonomii v investování do aktiv společností, které nejsou obchodovány na burze. Na tento typ investic by mohlo být věnováno až jedno procento akciového portfolia fondu, což znamená asi sedm miliard dolarů. Uvedla to ve středu norská centrální banka, která fond spravuje.

10. Riziko nedodržení rozpočtových cílů Slovenska údajně stouplo

Plán kabinetu premiéra Petera Pellegriniho hospodařit letos bez deficitu veřejných financí je v ohrožení, upozornila ve středu nezávislá slovenská rozpočtová rada. Pokud vláda neodsouhlasí dodatečné kroky, mohl by podle rady rozpočtový schodek státu přesáhnout hodnotu odpovídající procentu hrubého domácího produktu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Walmart obhájil první příčku v žebříčku firem s největším obratem

Každoroční žebříček firem s největším obratem, který sestavuje časopis Fortune, posedmé v řadě ovládl americký maloobchodní gigant Walmart. S tržbami 514 miliard USD se umístil před čínskou petrochemickou společností Sinopec (415 miliard USD) a britsko-nizozemskou ropnou společností Royal Dutch Shell (397 miliard USD). Z druhého místa v loňském vydání žebříčku se na letošní osmou příčku propadl největší americký producenta ropy ExxonMobil, a to i přes růst obratu z 244 miliard USD na 290 miliard USD.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat