Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak OPEC dodržuje dohodu o snížení těžby ropy a kvůli čemu vám mohou v Mexiku zamítnout žádost o založení bankovního účtu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý nepatrně posílily, investoři čekají na výsledek zasedání FOMC

Americké akcie se v úterý celý den pohybovaly v úzkém pásmu kolem nuly, nakonec uzavřely těsně nad ní. Investoři dále vyhodnocovali kvartální hospodářské výsledky podniků a čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, který bude oznámen ve středu večer. Index Dow zpevnil o 0,17 % na 20 949,89 bodu, S&P 500 přidal 0,12 % na 2 391,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,06 % na novém zavíracím maximu 6 095,37 bodu. Během dne navíc posunul svůj historický rekord na 6 102,72 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,75 % na 10,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,287 %. Nejvýrazněji klesly sektor necyklického spotřebního zboží, energetický sektor a finanční odvětví, dařilo se naopak průmyslovým společnostem.

Připadají vám americké akcie předražené? Těchto pět taktik je tu pro vás

Americká ekonomika zpomaluje. Proč to (ne)čeká také akcie?

2. Evropské akcie v úterý stouply, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy v první seanci zkráceného týdne posílily. Investoři vyhodnocovali zveřejněné hospodářské výsledky velkých evropských firem a pozorně sledovali dění ve Francii, kde se blíží druhé kolo prezidentských voleb. Hlavní index německých akcií DAX se vyšplhal na nové historické maximum a francouzské akcie se dostaly nejvýše za téměř deset let. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,75 % na 389,53 bodu, když v plusu skončila většina jeho sektorů. Jedná se o jeho nejvyšší závěrečnou úroveň od srpna 2015. K růstu největší měrou přispěly finanční a průmyslové společnosti. Proti trendu šlo odvětví základních materiálů, které prošlo korekcí po několika ziskových seancích. Britský FTSE 100 stoupl o 0,64 % na 7 250,05 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,7 % na 5 304,15 bodu a německý DAX vzrostl o 0,56 % na 12 507,9 bodu. Během dne se vyšplhal až na rekordních 12 511,17 bodu.

3. Pražská burza v úterý klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, a přerušila tak sedmidenní sérii ziskových seancí, když index PX odepsal 0,58 % na 1 001,98 bodu. Dolů jej táhly finanční tituly, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 649 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie energetické skupiny ČEZ, jež odevzdaly 0,58 % na 427,70 Kč. Nejvyšší procentuální ztrátu zaznamenala Komerční banka, která přišla o 1,24 % na 943,20 Kč, další finanční emise však také klesly - Erste Group Bank odepsala 1,13 % na 876 Kč, MONETA Money Bank ztratila 0,25 % na 79,40 Kč a akcie pojišťovny VIG zlevnily o 0,02 % na 643,90 Kč. V zelených číslech skončily nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (+0,55 % na 402,20 Kč), textilka Pegas Nonwovens (+0,65 % na 854,90 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+1,79 % na 284 Kč).

4. Očekávané události

Ve středu kvůli státnímu svátku zůstanou zavřené trhy v Japonsku, z asijských makrodat bude sledovaná pouze novozélandská zpráva o nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí. V Evropě během dopoledne vyjdou statistiky o nezaměstnanosti v Německu a ve Španělsku, britský dubnový index nákupních manažerů ve stavebnictví a předběžný odhad vývoje HDP zemí eurozóny v prvním čtvrtletí společně s březnovým indexem výrobních cen. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území, dubnovým indexem nákupních manažerů v sektoru služeb společně s kompozitním PMI, zprávou agentury ADP o dubnové tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a dubnovým ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. O nastavení měnové politiky rozhodne americká centrální banka. Očekává se, že základní úroková sazba zůstane na 0,75-1,00 %. Hospodářské výsledky budou reportovat například společnosti Time Warner, Reynolds American, Sprint, MetLife, Tesla, Facebook, BNP Paribas nebo Volkswagen. Česká politická scéna bude žít příběhem demise Sobotkovy vlády. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Sobotkova vláda kvůli kontroverzím kolem Andreje Babiše podá demisi. Nechci, aby se z Babiše stal mučedník, řekl premiér

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že jeho vláda podá demisi. Sobotka se tímto způsobem rozhodl reagovat na kauzy spojené s ministrem financí Andrejem Babišem. Demisi doručí prezidentovi Miloši Zemanovi během tohoto týdne. Koruna po oznámení demise mírně oslabila.

6. Řecko se dohodlo s věřiteli na reformách nutných k čerpání pomoci

Zástupci Řecka a jeho zahraničních věřitelů dojednali dlouho očekávanou dohodu o reformách, které jsou nutné k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi. V úterý to oznámil řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. Upozornil zároveň, že dohoda umožní zahájit jednání o možné úlevě při splácení dluhů.

7. Těžba ropy v zemích OPEC v dubnu opět klesla

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v dubnu snížila o 80 000 barelů na 31,97 milionu barelů denně. Pokles tak vykázala již čtvrtý měsíc za sebou. Bez zahrnutí Libye a Nigérie, které nejsou vázány dohodou o omezení dodávek na trh, však produkce mírně stoupla. Míra dodržování dohody tak klesla na 90 % z březnových 92 %. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě a o informace zdrojů z odvětví.

8. Schäuble: Uvolněná měnová politika zvyšuje riziko finanční krize

Krajně uvolněná měnová politika v některých regionech světa zvyšuje riziko nové globální finanční krize. V úterý to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble na konferenci v Berlíně, kterou pořádala skupina G20. Schäuble ve zřetelné výzvě Evropské centrální bance označil za nezbytné zahájit včasný ústup od takové politiky.

9. Samsung může testovat samořízené vozy na jihokorejských silnicích

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics získal povolení vládních úřadů testovat samořízené vozy na tamních silnicích. V Jižní Koreji se tak stal první elektronickou společností, které vláda toto povolení udělila. Soul zmírnil příslušné předpisy v rámci širších opatření ke stimulaci nových technologií.

10. Apple za první tři měsíce roku vykázal vyšší než očekávaný zisk, tržby a prodeje iPhonů ale za konsenzem zaostaly. Firma navýší dividendu i zpětný odkup akcií

Americká technologická společnost Apple na trh po konci úterního obchodování poslala hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. Na úrovni upraveného zisku na akcii byl výsledek lepší, než se čekalo, tržby na odhady ale nestačily. Společnost však investory potěšila navýšením dividendy a objemu programu zpětného odkupu akcií.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

116leté Mexičance odmítla banka otevřít účet kvůli přílišnému stáří

Poprvé v životě si Mexičanka María Félixová chtěla otevřít bankovní účet ve svých 116 letech, neboť podle nového zákona nemůže jiným způsobem dostávat důchod. Od banky se jí však dostalo nečekané odpovědi - kvůli přílišnému stáří jí finanční ústav nevyhoví. Tři měsíce proto nedostávala peníze, než vedení banky změnilo názor.

"Řekli mi, že věkový limit je 110 let," popsala stařenka strastiplnou zkušenost podle stanice BBC. Poblíž svého bydliště jiný peněžní ústav neměla, a tak čekala, co bude dál. Když o jejích patáliích napsaly místní noviny, pomohl jí jeden z úřadníků a vyplatil jí důchod prostřednictvím šeku.

Poté se ozvalo i vedení banky Citibanamex, která je mexickou odnoží Citigroup. Chyba prý vznikla kvůli tomu, že elektronický systém není nastaven na tak vysoký věk a registraci Félixové počítač nepovolil. Po úpravě systému se jedna z nejstarších žen světa narozená na začátku minulého století dočkala účtu i vlastní platební karty.

Když ji přišel domů navštívit ministr vlády státu Jalisco, aby se jí omluvil a vyplatil jí chybějící důchody, usmála se na něj se slovy: "Bůh se postará, dříve nebo později."

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat