Co musíte ráno vědět (3. listopadu)

Jak světové trhy zahájily nový týden, jak dopadly indexy nákupních manažerů v USA, Evropě a v Číně a v čem se liší bývalý a současný (a vlastně i budoucí) americký prezident? I to by vás mohlo v úterý zajímat.

1. Americké akciové indexy v pondělí vzrostly a napravily část předchozích ztrát

Akcie ve Spojených státech na úvod týdne a měsíce zpevnily. Po výrazném oslabení na konci října může jít o technickou nápravu předchozího vývoje, část analytiků ale věří, že trh začíná počítat s relativně jasným výsledkem prezidentských voleb, a tedy i menším rizikem průtahů spojených s uznáním výsledků voleb ze strany poraženého kandidáta. Minulý týden všechny tři hlavní indexy zaznamenaly nejhlubší týdenní propady od března. Investoři se připravují na možnou krátkodobou rozkolísanost trhů kvůli prezidentským volbám v USA, které by mohly přinést velké změny politiky v souvislosti s daněmi, vládními výdaji, obchodem a regulacemi. Index Dow stoupl o 1,60 % na 26 925,05 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,23 % na 3 310,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,42 % na 10 957,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,34 % na 37,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 0,852 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba čtyři procenta, zpevnily také zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny odepsaly okolo procenta.

Investorský magazín: Situace na trzích a v ekonomice (nejen) v souvislosti s americkými volbami
Na začátku listopadu vyvrcholí jedna z největších volebních bitev novodobé historie. Možným dopadům amerických prezidentských voleb a současné tržní situaci obecně se věnujeme v aktuálním Investorském magazínu. Prostor dostanou také inflační vyhlídky světové ekonomiky a město, které má za sebou bezmála čtyřměsíční lockdown. V závěru nechybí přehled očekávaných ekonomických událostí prvního listopadového týdne.
Trump vs. Biden: Tato témata jsou (také) podstatná v souvislosti s příštím nájemníkem v Bílém domě
Jasnější volbu mít Američané nemohou. Na jedné straně agresivní politika Donalda Trumpa "America First", na druhé straně konzervativní politika Joea Bidena "America for Everyone". Ani jeden z kandidátů přitom není perfektní.

2. Evropské akcie v pondělí umazaly část ztrát z minulého týdne

Akcie na západoevropských trzích v pondělí výrazně posílily. Pomohla jim zejména dobrá data týkající se indexů nákupních manažerů v Evropě, ale také v Číně a v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 1,61 % na 347,86 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,39 % na 5 654,97 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,11 % na 4 691,14 bodu a německý DAX posílil o 2,01 % na 11 788,28 bodu.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Třetí díl se věnuje probíhající zásadní reorganizaci výrobních řetězců.

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila, dařilo se hlavně bankám

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX stoupl o 0,3 % na 845,44 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní tituly, MONETA Money Bank si připsala přes tři procenta, Erste po oznámení hospodářských výsledků necelá tři procenta a Komerční banka přes dvě procenta. Vyššímu růstu indexu bránily akcie technologické společnosti Avast, které o více než čtyři procenta oslabily.

Jaký vliv může mít druhá vlna pandemie na akcie obchodované na pražské burze?
S příchodem podzimu čelí Evropa novému nárůstu počtu lidí nakažených nemocí covid-19, což vede k opětovnému zavádění přísných restrikcí v ekonomice. Česká republika je bohužel na čele pomyslného pelotonu nejvíce zasažených zemí. Ve čtvrtém kvartálu letošního roku lze proto očekávat opětovný pokles hospodářské aktivity. Jak to může dolehnout na firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze?

4. Očekávané události

V úterý vyvrcholí prezidentské volby v USA. Vedle toho rozhodne o sazbách centrální banka Austrálie, na videokonferenci se sejde euroskupina a v Americe vyjde index aktivity v oblasti New Yorku a hlavně průmyslové objednávky. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Fox Corp, Bayer nebo BNP Paribas. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita v americkém výrobním sektoru v říjnu pokračovala v růstu

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v říjnu stouplo. Index nákupních manažerů ve výrobě od společnosti IHS Markit podle finálních dat vzrostl na 53,4 bodu z 53,2 bodu (flash: 53,3 bodu) a ukazatel od ISM vzrostl na 59,3 bodu z 55,4 bodu (odhad: 55,8 bodu), což je nejvyšší hodnota od listopadu 2018.

6. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně v říjnu zrychlil

Aktivita zpracovatelského průmyslu eurozóny v říjnu rostla nejprudším tempem za více než dva roky. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit. Za oživením tohoto odvětví z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 stojí zejména příznivý vývoj v Německu. To však v poslední době podobně jako další země používající euro zavádí restriktivní opatření kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem.

7. Aktivita v čínském průmyslu vzrostla v říjnu nejvíce za téměř deset let

Aktivita v čínském průmyslu v říjnu vzrostla nejvyšším tempem za téměř deset let, především díky domácí spotřebě. Ukázaly to údaje, které zveřejnily v pondělí soukromé společnosti Caixin a Markit. Druhá největší ekonomika světa se tak dále zotavuje z koronavirové krize. Index nákupních manažerů na základě průzkumu Caixin/Markit se zvýšil na 53,6 bodu ze zářijových 53 bodů. Říjnový údaj je tak nejvyšší od roku 2011.

8. Goldman Sachs předpovídá eurozóně pro čtvrtý kvartál pokles namísto růstu

Americká investiční banka Goldman Sachs očekává, že ekonomika eurozóny kvůli další vlně pandemie koronaviru a lockdownům ve čtvrtém čtvrtletí klesne o 2,3 %. Dříve banka odhadovala, že hospodářství zemí platících eurem koncem roku o 2,2 % vzroste. Horší bude podle banky i vývoj britské ekonomiky.

9. Analytici: Schodek rozpočtu za celý rok bude pod 500 miliardami Kč

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě nižší než naplánovaných 500 miliard korun, a to i přes dopady druhé vlny šíření koronaviru a s tím související vládní výdaje. V reakci na údaje o hospodaření státu ke konci října to uvedli analytici. Letošní deficit odhadují na zhruba 400-450 miliard korun. Zároveň ale upozornili, že příští rok se může schodek přiblížit letošní úrovni, případně být i vyšší, i když vláda navrhuje rozpočet s deficitem 320 miliard Kč.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Frajer

Přestože máme být apolitičtí, tento tweet je hezkou ukázkou toho, jak je bývalý prezident USA tak nějak v pohodě a nad věcí. Těžko si představit, že ten současný by dělal podobné věci za čtyři roky, kdyby nyní nebyl znovu zvolen. Ten totiž raději vyhrožuje, že neuzná výsledky, případně že odejde ze země. Člověka samozřejmě může napadnout, jestli něčeho podobného bude ještě schopen třeba i český prezident, ale to je na jiný bonus.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat