Co musíte ráno vědět (3. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na světových trzích, jak dopadlo srpnové zasedání České národní banky a jaké země jsou nejšetrnější k životnímu prostředí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, Apple přepsal historii

Indexy americké burzy S&P 500 a Nasdaq Composite ve čtvrtek táhly nahoru technologické akcie, především společnost Apple, která se stala první americkou veřejně obchodovanou firmou, jejíž tržní kapitalizace překonala hranici jednoho bilionu USD. Třetí z hlavních indexů, Dow Jones Industrial Average, ovlivnilo obchodní napětí mezi USA a Čínou, a tak stagnoval. Index Dow se snížil o 0,03 % na 25 326,16 bodu, S&P 500 vzrostl o 0,49 % na 2 827,22 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 1,24 % na 7 802,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,30 % na 12,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA ztratil dva bazické body na 2,98 %.

S&P 500 ovládá pět obrů. Proč to není tak velký problém, jak se říká
Tržní kapitalizace pěti největších firem z indexu S&P 500 byla zhruba v polovině července stejně velká jako "market cap" 282 nejmenších podniků zastoupených v tomto benchmarku. V této souvislosti se často upozorňuje na to, že růst S&P 500 je tažen právě jen těmi největšími. To ale není tak docela pravda.
Co by měl Facebook (také) udělat, aby byl zase cool?
Akcie provozovatele sociální sítě Facebook na konci července přepsaly historii. Jako první firma dokázal Facebook za jediný den ztratit přes 100 miliard dolarů tržní kapitalizace. Kvůli čemu se to stalo? A mohl Facebook propadu ceny svých akcií zabránit?

2. Evropské burzy ve čtvrtek oslabily, akcie Siemensu se propadly o více než 4,5 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili na zasedání Bank of England a výsledkovou sezónu, která ve čtvrtek nabídla čísla několika velkých bank. Investory nadále znervózňuje obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který by mohlo vystupňovat zavedení 25% cla na dovoz čínských výrobků v hodnotě 200 miliard USD. Regionální index STOXX Europe 600 oslabil o 0,82 % na 386,65 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,01 % na 7 575,93 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,68 % na 5 460,98 bodu a německý DAX přišel o 1,5 % na 12 546,33 bodu. O 4,69 % zlevnily cenné papíry německé průmyslové skupiny Siemens, jež ve čtvrtek oznámila, že jí ve třetím finančním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 14 % na 1,21 miliardy eur. Čtvrtletní tržby klesly o 4 % na 20,47 miliardy eur, příliv nových zakázek však vzrostl o 16 % na 22,8 miliardy eur.

Růst sazeb a odklon od akcií? Ne nutně!
Jedním z důvodů zvýšené volatility na světových trzích je snaha některých centrálních bank zpřísňovat měnovou politiku. Zatímco cyklus zvyšování úrokových sazeb v USA je v cenách finančních aktiv již zahrnut, v případě eurozóny trhy s utahováním měnových kohoutů zatím nepočítají.

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně klesla, Erste Group Bank odepsala přes procento

Pražská burza ve středu uzavřela téměř beze změny, index PX přišel o 0,04 % na 1 089,09 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Monetě Money Bank a energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s necelými 300 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zpevnily o 0,43 % na 578 Kč. MONETA Money Bank zaznamenala nejvyšší zisk, její akcie stouply o 1,47 % na 76 Kč. Bez procentuální změny seanci zakončily cenné papíry Komerční banky, která ve čtvrtek reportovala výsledky hospodaření.

Investorský magazín: Horská, Michl & Plojhar open air aneb Slavíme stý díl
Investorský magazín slaví jubileum, a protože dostat v létě hosty do studia je bezmála nadlidský úkol, rozhodli jsme se lovit tržní a ekonomické VIP u vody. Řeč byla o akciích, české koruně, výnosové křivce a mnoha faktorech, které ovlivňují hodnotu investic. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V pátek budou po celém světě vycházet finální červencové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Eurozóna se navíc pochlubí zprávou o maloobchodních tržbách a Švýcarsko inflační statistikou a v USA odpoledne vyjdou data z trhu práce (nezaměstnanost, vývoj mezd, tvorba pracovních míst) a zpráva o obchodní bilanci. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě Allianz, Crédit Agricole a Royal Bank of Scotland Group a v USA Berkshire Hathaway, Groupon nebo Kraft Heinz. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB už potřetí v letošním roce zpřísnila měnovou politiku, dvoutýdenní repo sazbu posunula na 1,25 %

Česká národní banka na srpnovém zasedání podruhé v řadě a už potřetí v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,25 %, lombardní sazbu posunula z 2 % na 2,25 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,05 % na 0,25 %. Zasedání rady se zúčastnilo šest jejích členů, přítomen nebyl Oldřich Dědek.

6. Komerční banka v prvním pololetí vydělala 6,75 miliardy Kč, objem úvěrů klientům se zvýšil o 4,2 %

Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 12,3 % na 6,75 miliardy Kč. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádný příjmem z prodeje budovy centrály. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 0,7 %.

7. Bank of England utáhla měnové kohouty, základní úrokovou sazbu zvýšila z 0,5 % na 0,75 %

Britská centrální banka na srpnovém zasedání rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Sazba se tak zvýšila poprvé od loňského listopadu, kdy ji Bank of England zvýšila o 25 bazických bodů z historického minima 0,25 %. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává beze změny.

8. Těžba ropy v Rusku vystoupila na 11,21 milionu barelů denně

Těžba ropy v Rusku se v červenci zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 150 000 barelů na 11,21 milionu barelů denně. Rusko tak těží více, než se zavázalo v červnu v dohodě s Organizací zemí vyvážejících ropu a dalšími předními producenty. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky.

9. Optimismus malých a středních firem v Česku se podle průzkumu zmírnil

Optimismus malých a středních podnikatelů a firem v Česku se zmírnil. Index očekávání firem sestavovaný ČSOB vykázal za druhé čtvrtletí 26,1 bodu, což je nejnižší hodnota od jara 2017. Na pětileté minimum klesl zájem podnikatelů o rozšiřování podnikání. Mírně si naopak polepšil dílčí index plánovaných investic a na velmi solidní úrovni zůstala poptávka. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu ČSOB.

10. Banka Barclays se vymanila ze ztráty a téměř ztrojnásobila zisk

Britská banka Barclays ve druhém čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobila zisk před zdaněním na 1,9 miliardy liber. Do výsledku, jenž překonal očekávání analytiků, už se podle jejího čtvrtečního sdělení nepromítla náročná restrukturalizace a právní služby, které zhoršovaly čísla v uplynulých kvartálech. Analytici v průměru očekávali zisk před zdaněním pouze 1,46 miliardy liber.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejekologičtější zemí na světě je Švýcarsko, Česko je na 31. příčce

Ekologicky nejšetrnější zemí světa se v roce 2018 stalo Švýcarsko, a z trůnu tak sesadilo Finsko, které žebříčku nejekologičtějších zemí světa kralovalo před dvěma lety. Ukázal to index EPI, jenž každé dva roky vyčísluje ekonomickou sílu země a zároveň její schopnost chránit životní prostředí. Maximální hodnotou, které mohou země dosáhnout, je 100 bodů, Švýcarsko zvítězilo se ziskem 87,42 bodu, a to zejména díky balíčku zákonů pro boj proti klimatickým změnám. Česko se letos umístilo na 31. příčce, a pohoršilo si tak oproti 27. příčce z roku 2016.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat