Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak v pondělí Čína podpoří ekonomiku a na jaké hotely se mohou těšit lidé (zatím) v osmi amerických městech? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek prudce oslabily, index Dow spadl nejvíce od srpna

Americké akcie v pátek prudce zlevnily, index Dow za sebou má nejhorší den od loňského srpna. K propadu přispěly obavy z ekonomických důsledků šíření čínského koronaviru. Vliv ale měla také nepříznivá americká data a horší výsledky hospodaření některých velkých firem. Index Dow spadl o 2,09 % na 28 256,03 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,77 % na 3 225,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,59 % na 9 150,94 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,63 % na 18,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se sesunul o zhruba osm bazických bodů na 1,50 %. Za celý týden Dow spadl o 2,53 %, S&P 500 se snížil o 2,12 % a Nasdaq Composite přišel o 1,76 %. Za leden tak Dow nakonec klesl o 1,32 % a S&P 500 se snížil o 0,29 %, zatímco Nasdaq Composite vzrostl o 1,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční propad poslal americké akcie za týden hlouběji do minusu
Americký akciový index v pátek spadl o 1,77 %, a rozhodl tak o sytě červené týdenní svíčce s hodnotou -2,12 %. Obavy o dopady šíření čínského koronaviru doléhají na trh napříč sektory.
Akcie AMD a býčí doufání
Akcie velkých technologických firem jsou v posledních letech tahouny býčího trendu na americké burze. Jedním z lídrů v rámci růstu byly cenné papíry Advanced Micro Devices. A i proto investory zajímá, jak si akcie AMD povedou v dalších týdnech a měsících.

2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu odepsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech poté, co Británie oznámila dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Investoři se zároveň soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla kvartální čísla několika velkých amerických firem. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,07 % na 410,71 bodu, za celý týden pak klesl o 3,05 % (leden: -1,82 %). Britský FTSE 100 ztratil 1,3 % na 7 286,01 bodu (týden: -3,95 %, leden: -4,41 %), francouzský CAC 40 oslabil o 1,11 % na 5 806,34 bodu (týden: -3,62 %, leden: -3,93 %) a německý DAX se snížil o 1,33 % na 12 981,97 bodu (týden: -4,38 %, leden: -1,79 %).

Brexit: S únorem se nic nemění. Času na dojednání obchodních vztahů s EU má ale Británie málo, varují analytici
1. únor 2020 zůstane v dějinách navždy zapsán jako den, kdy Spojené království po 47 letech opustilo Evropskou unii (a její předchůdce). Podle analytiků nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů ani na ekonomiku ČR, rizikem v tomto směru zůstává konec roku, dokdy má Británie s unií uzavřít dohodu o vzájemných vztazích. Jinak se naplno vrátí do hry scénář tvrdého brexitu.

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 6,2 %

Pražská burza v pátek popáté v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,18 % na 1 072,46 bodu. Ztrácela většina hlavních emisí v čele s akciemi VIG a ČEZ. Objem obchodů byl s 546 miliony korun nadprůměrný. Jediným ziskovým titulem, který má vliv na hodnotu indexu PX, byly cenné papíry technologické společnosti Avast. Jejich cena v pátek po sérii předchozích poklesů vzrostla o 5,79 %. Nejvýraznější pokles z hlavních titulů v pátek postihl akcie VIG (-1,6 %). Bezmála o 1,5 % oslabily akcie ČEZ a nedařilo se ani O2 Czech Republic (-1,26 %). Ze tří bankovních titulů nebyl v pátek ziskový ani jeden. Za celý týden pražská burza spadla o 6,2 %.

O sociální mobilitě aneb Proč (také) v Česku nežijeme dánský sen
Světové ekonomické fórum, to není jen každoroční elitní dostaveníčko v Davosu, ale také mnoho indexů a žebříčků. Mezi ty nejnovější patří index sociální mobility. Čím je zajímavý, popisuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

4. Očekávané události

Úvod týdne může být ve znamení pokračující volatility, po prodlouženém volnu se totiž otevřou čínské trhy. Tamní centrální banka plánuje dodat na trh likviditu ve snaze odstínit dopady obav ze šíření koronaviru. Jinak bude pondělí ve znamení indexů nákupních manažerů, Rusko navíc odhalí vývoj svého HDP a Spojené státy oznámí stavební výdaje. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál oznámí mimo jiné Alphabet nebo Ryanair. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína kvůli koronaviru podpoří ekonomiku masivními objemy peněz

Čínská centrální banka v pondělí napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu Kč), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru. Banka to oznámila na svém webu. Čínské finanční trhy byly kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku několik dnů zavřené, v pondělí se ale po delší pauze opět otevírají a vláda má obavy, aby kvůli omezení ekonomické aktivity nebyly narušeny peněžní toky.

6. Miliardář Bloomberg navrhuje vyšší zdanění bohatých Američanů

Miliardář ucházející se o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb v USA Michael Bloomberg navrhuje výrazně vyšší zdanění bohatých Američanů a podniků, které by podle jeho volebního štábu během deseti let mělo vynést kolem pěti bilionů dolarů.

7. Indie chce podpořit ekonomický růst investicemi do zemědělství

Indická vláda chce v novém fiskálním roce podpořit ekonomický růst zvýšením výdajů do zemědělství. Plánované výdaje však zvýší rozpočtový deficit na 3,8 % hrubého domácího produktu z letošních plánovaných 3,3 %. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v sobotu představila ministryně financí Nirmala Sítarámanová. Vláda Naréndry Módího se snaží podpořit ekonomický růst, který je nejpomalejší za deset let, zastavit klesající zaměstnanost, spotřebu a investice.

8. Airbus zaplatí 3,6 miliardy eur za urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus zaplatí úřadům ve Francii, Británii a Spojených státech zhruba 3,6 miliardy eur za urovnání obvinění z korupce. Oznámila to v pátek francouzská finanční prokuratura.

9. HDP eurozóny loni vzrostl o 1,2 %, nejméně za šest let

Hrubý domácí produkt eurozóny v loňském roce vzrostl pouze o 1,2 %, tedy nejnižším tempem od roku 2013, kdy se ekonomika zemí používajících euro potýkala s negativními důsledky dluhové krize. Vyplývá to podle agentury AP z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Předloni růst dosáhl 1,8 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Společnost Atari postaví v USA osm herních hotelů

Společnost Atari, kterou si lidé obvykle spojují s počítači a herními automaty v 80. letech, postaví ve Spojených státech osm herních hotelů, kde se hosté budou moct "najíst, vyspat a hrát". První z těchto míst začne společnost budovat na podzim ve Phoenixu. Hotový má být hotel do dvou let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat